moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętokrzyscy terytorialsi rozpoczynają „szesnastkę”

19 listopada około 100 mieszkańców ziemi świętokrzyskie rozpoczęło swoje pierwsze wojskowe szkolenie. To już szóste w tym roku powołanie do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przed nimi szkolenie podstawowe i wyrównawcze na poligonie w Nowej Dębie.

Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę 19 listopada o godzinie 8:00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, rozpoczęli proces związany rozpoczęciem służby. W pierwszej kolejności zostali przebadani przez lekarza i poddani badaniom by móc kontynuować proces wcielenia. Kolejno pod opieką instruktorów z 10 ŚBOT w odpowiedniej kolejności, z punktu na punkt przemieszczali po terenie J.W. kontynuując proces powołania. Ten dzień jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na  teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które rozpoczną 27 listopada. Również w przyszłą niedzielę rozpoczną szkolenie ochotnicy, którzy zdecydowali się na przeszkolenie szesnastodniowe w formie weekendowej. Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św., a także w mniejszym stopniu bataliony 101 w Kielcach i 102 w Sandomierzu.

Wśród powoływanych są osoby na co dzień pracujące w różnych zawodach takich jak: instruktor jazdy konnej, agent ubezpieczeniowy, spawacz, cukiernik, technik budownictwa, elektryk, pielęgniarka, ekonomista, informatyk czy operator maszyn. Mają różne pasje, pośród dzisiejszych ochotników są min. skoczek spadochronowy, cukiernik i muzyk orkiestry dętej. Pośród nowo powołanych żołnierzy jest również 12 pań które stanowią już ponad 20% kobiet służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

REKLAMA

Szer. Jaworska Natalia z Daleszyc muzyk, na co dzień gra w orkiestrach dętych OSP. Podkreśla że swoją służbę w WOT po ukończonej szesnastce planuje realizować w tworzonej Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. - Od zawsze marzyły mi się służby mundurowe, mój pradziadek był ułanem i chcę kontynuować rodzinną tradycję - podkreśla szer. Wiktoria Guła z okolic Sandomierza studentka, instruktorka jazdy konnej.

– Wojska Obrony Terytorialnej swój potencjał opierają na żołnierzach ochotnikach. Z uwagi na terytorialny charakter pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają WOT. Często cywilne kwalifikacje żołnierzy są wykorzystywane w służbie wojskowej” - podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10. ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą do 102 blp w Sandomierzu, gdzie będą zakwaterowani. Szkolenie praktyczne będzie realizowane w oparciu o obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra 10 ŚBOT przeprowadzi szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 4 grudnia na Kieleckiej Bukówce.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: kpt. Marcin Kowal/ 10 ŚBOT 

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Patrioty mogą wzmocnić Polskę
 
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreański sprzęt już w Polsce
Zostań szeregowym zawodowym!
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Włoskie Air Policing w Polsce
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Nowy wymiar sił powietrznych
„Albatros” pisze swoją historię
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Abramsy w porcie
Upadek mitu mocarstwa
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
W Sejmie o Patriotach
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Siedemnastka gotowa na Liban
F-15 przyleciały do Łasku
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Kolejne Rosomaki WEM
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Dodatek za ochronę granicy
Artyleria na Marsie
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Narada byłych szefów BBN-u
Ryzykowna gra ajatollahów
Abrams: początek historii
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Śladem profesjonalistów
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
NATO pozostaje w gotowości
Polsko-koreańska debata
Kolejne Abramsy dla Polski
Pioruny w linii
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Ukraina otrzyma Patrioty?
Polski duch w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO