moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstają Branżowe Oddziały Wojskowe

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamia Branżowe Oddziały Wojskowe – czwarty już projekt edukacyjny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Będą w nim mogli wziąć udział uczniowie kształcący się na np. kucharzy, mechaników czy blacharzy. W ten sposób MON chce przygotować kandydatów na żołnierzy logistyków. Pilotażowo projekt będzie prowadzony w 12 szkołach.

Ministerstwo Obrony Narodowej od kilku lat prowadzi trzy projekty edukacyjne skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Są to Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, CYBER.MIL z klasą oraz Oddziały Przygotowania Wojskowego. Głównym ich celem jest przygotowanie ochotników do służby w siłach zbrojnych. Młodzież nie tylko realizuje podstawę programową, lecz także bierze udział w szkoleniu wojskowym, w tym w zajęciach teoretycznych i praktycznych na poligonach oraz w jednostkach wojskowych. Wszystko odbywa się przy wsparciu wojskowych instruktorów z tzw. patronackich jednostek wojskowych, szkoły mogą też liczyć na dotacje z MON-u oraz dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego. Absolwenci projektów z kolei mają przywieje przy wstępowaniu do armii, np. dodatkowe punkty podczas rekrutacji do wojskowych uczelni.

Teraz minister obrony narodowej, przy współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego, podjął decyzję o uruchomieniu kolejnego, czwartego już projektu edukacyjnego – Branżowych Oddziałów Wojskowych (BOW). Tym razem jest on skierowany do szkół branżowych I stopnia, gdzie uczniowie kształcą się m.in. na kucharzy, kierowców, mechaników, elektromechaników, blacharzy czy lakierników samochodowych. – Już dziś osoby po szkołach branżowych mają ogromne szanse na podjęcie służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP. Z czasem zapotrzebowanie na takich fachowców w wojsku będzie tylko rosło. Dlatego celem projektu jest przygotowanie ochotników także pod kątem wojskowym i umożliwienie zainteresowanym, po złożeniu przysięgi i odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, służby na stanowiskach w obszarze szeroko rozumianej logistyki wojskowej – informują przedstawiciele MON-u.

Do projektu na razie przystąpiło 12 szkół z: Żywca, Dąbrowy Białostockiej, Kamiennego Mostu, Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdańska, Złotowa, Grodziska Wielkopolskiego, Białej Podlaskiej, Skarszew, Pułtuska i Borka. – Obecnie w tych szkołach trwają prace organizacyjne związane z ustaleniem sposobu i trybu realizacji zajęć praktycznych przez uczniów oraz zasad współpracy szkół z jednostkami patronackimi – mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Praktycznie projekt ruszy od drugiego semestru klasy pierwszej trwającego roku szkolnego. Program szkolenia w BOW będzie realizowany przez trzy lata szkolne i obejmie minimum 120 godzin (nie więcej niż 180) zajęć praktycznych prowadzonych w wyznaczonych przez MON jednostkach patronackich. Oprócz szkolenia specjalistycznego uczniowie zdobędą także podstawową wiedzę ze szkolenia bojowego i podstaw wychowania wojskowego oraz komunikacji strategicznej. W ostatnim roku nauki czekają ich też zajęcia z doradztwa zawodowego.

Podobnie jak w przypadku innych projektów prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, szkoły prowadzące BOW będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe z resortu obrony. Dotacja w wysokości do 80% kosztów będzie mogła być przeznaczona m.in. na zakup wyposażenia specjalistycznego, związanego z kierunkiem kształcenia zgłoszonym do projektu, lub ubiorów roboczych dla uczniów.

Pilotażowy projekt BOW będzie koordynowany przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: CWCR

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali bojowego ducha
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO