moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujmy razem 11 listopada

Koncerty popularnych zespołów, przejazd zabytkowych pojazdów, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego… A wszystko to z okazji 104. rocznicy odzyskania suwerenności. O tym, jakie jeszcze atrakcje czekają nas 11 listopada i dlaczego warto wspólnie świętować, mówi Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Jakie eventy przygotowuje w tym roku Biuro Programu „Niepodległa” z okazji Święta Niepodległości?

Przede wszystkim, w ramach rozpoczętej przez nas w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, zachęcamy wszystkich, aby 11 listopada zgromadzić się w miejscach publicznych w swoich miejscowościach i w samo południe zaśpiewać razem Mazurka Dąbrowskiego. To najprostszy sposób pokazania przywiązania do polskich wartości, ojczyzny jako wspólnego dobra oraz tego, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.

Na naszej stronie zbieramy informacje o miejscach, w których instytucje samorządowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne organizują wspólne śpiewanie. Już teraz mamy zgłoszenia o ponad 600 takich miejscach. I to nie tylko w kraju, ale także za granicą, m.in. w USA, we Francji, w Wielkiej Brytanii czy Danii. W Warszawie pod Zamkiem Królewskim będzie śpiewać chór Warszawianka, w Krakowie hymn zagrają hejnaliści z Wieży Mariackiej. Na wspólne śpiewanie warto umówić się z przyjaciółmi, rodziną czy sąsiadami. Na naszej stronie dostępne są słowa i nuty Mazurka Dąbrowskiego, można je wydrukować i śpiewać z taką ściągawką. Zachęcamy też wszystkich, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, do umieszczania zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Święto Niepodległości warto spędzić w stolicy, bo tu czekają nas dodatkowe atrakcje…

Tak, rzeczywiście. Jak co roku, zapraszamy na Festiwal Niepodległa, to największa impreza kulturalna organizowana z okazji 11 listopada. Festiwal rozpocznie się zaraz po oficjalnych uroczystościach na placu Piłsudskiego, czyli o godzinie 13.00. W programie są m.in. koncerty na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Jako pierwsi na scenie pojawią się artyści z dwóch polsko-ukraińskich zespołów: Enej i Zazula. Ma to wymiar symboliczny. Chcemy okazać w ten sposób wsparcie dla wszystkim uchodźców z Ukrainy. Potem zagrają Roxie Węgiel oraz zespoły LemON i IRA. Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędą się warsztaty taneczne. Będzie można nauczyć się ludowych tańców, m.in. mazurka, oberka czy kujawiaka. Natomiast w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 32) zostanie zaprezentowany film odwołujący się do początków polskiej kinematografii, czyli pierwszy polski film fabularny „Powrót birbanta” z 1902 roku. Oryginalna taśma niestety nie zachowała się do naszych czasów, ale reinterpretacje w technice wirtualnej rzeczywistości wykonało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Trwający kilkanaście minut seans będzie można oglądać w goglach VR i na specjalnych obrotowych fotelach.

Przewidziano także zajęcia dla dzieci?

Oczywiście, dla najmłodszych również przygotowaliśmy bogaty program. Zapraszamy dzieci i rodziców do Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu. W samej siedzibie ASP, ale też w namiocie na dziedzińcu i w kordegardzie , która znajduje się przy bramie Akademii od strony Krakowskiego Przedmieścia, będą czekały takie atrakcje, jak: spektakle teatralne, zajęcia muzyczne, koncerty, warsztaty edukacyjne, plastyczne i historyczne, a także wspólne czytanie książek oraz strefa kreatywnej zabawy klockami COBI. Obejrzymy też ekspozycję modeli pojazdów wojskowych z klocków, m.in. bombowca Łoś, okrętu ORP Błyskawica czy czołgu PT-91 Twardy.

Zabytkowe pojazdy będzie można podziwiać na całym Krakowskim Przedmieściu…

Chcemy, aby cała ulica tętniła życiem. Przedefilują nią orkiestry, przejadą zabytkowe pojazdy z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Obejrzymy też przemarsz grup rekonstrukcyjnych. Na przykład GRH „Grenadiere” przygotuje prezentację polskiego wojska z lat 1918–1939. Dzięki rekonstruktorom zobaczymy, jak wyglądało umundurowanie przedwojennej Policji Państwowej. Atmosferę, jaka panowała w listopadzie 1918 roku, pomoże zrozumieć także inna inicjatywa. Aktorzy ucharakteryzowani na bohaterów naszej niepodległości będą co godzinę wygłaszać z balkonu hotelu Bristol najsłynniejsze fragmenty z wystąpień: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Cały festiwal potrwa do 20.00, a dokładny harmonogram znajdziemy na stronie niepodlegla.gov.pl.

Gorąco zachęcam do udziału w radosnym świętowaniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

AD

autor zdjęć: Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepodległa”

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO