moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAT także prowadzi badania z zakresu fizyki kwantowej

Świat jest kwantowy, potwierdzono to eksperymentalnie i nie można go opisywać tylko mechaniką klasyczną. Nagroda Nobla z fizyki kwantowej potwierdza, że na naszych oczach rozgrywa się nowa era rewolucji technologicznej. W Wojskowej Akademii Technicznej aktualnie realizowane są dwa projekty badawcze dotyczące zarówno łączności kwantowej, jak i komputera kwantowego, finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Szafir”.

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki zostali Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger, zajmujący się mechaniką kwantową. Komitet Noblowski docenił ich prace związane ze splątanymi fotonami, ustaleniem naruszenia nierówności Bella i pionierską informatyką kwantową. Poprzez te działania przyczyniają się do tego, że w przyszłości informacje będą przekazywane w sposób bardziej bezpieczny poprzez lepsze szyfrowanie, a dane będą trafiały szybciej.

Badania naukowe w tej tematyce prowadzone są również od kilkunastu lat w Wojskowej Akademii Technicznej. Jak podkreśla płk Marek Życzkowski, Nagroda Nobla w tej dziedzinie to dla świata nauki potwierdzenie opisywanych teorii kwantowych. – Prace nagrodzonych w tym roku uczonych oraz ich zespołów prowadzą do wydajnych komputerów kwantowych, do idei kryptografii kwantowej, która jest najbliżej związana z przyznaną Nagrodą Nobla oraz do sensorów kwantowych. Świat kwantowy da nam potężne narzędzia do wykonania obliczeń umożliwiających realizację badań kluczowych dla ludzkości, chociażby z zakresu medycyny czy środowiska – mówi płk Życzkowski. Optoelektronik precyzuje, że eksperymentalne potwierdzenie istnienia stanów splątanych wyrazi się w postaci łączności kwantowej o niespotykanych możliwościach i bezpieczeństwie czy też nad wyraz czułych układach sensorycznych. Zaznacza, że w świecie klasycznym coś takiego nie istnieje.

W Wojskowej Akademii Technicznej aktualnie realizowane są dwa projekty badawcze dotyczące zarówno łączności kwantowej, jak i komputera kwantowego, finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Szafir”. Są to projekty:

• „Opracowanie modularnej infrastruktury komputera kwantowego do specjalnych i wojskowych zastosowań informatycznych”;
• „Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych”.

Generator stanów splątanych, który powstaje w Wojskowej Akademii Technicznej, to polski wkład w prace nad nową, bezpieczną komunikacją kwantową, opartą na zjawisku splątania fotonów. Dzięki tej metodzie, nie będzie można „podsłuchać” informacji biegnącej światłowodem bez natychmiastowej „wpadki na gorącym uczynku”. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Światłowody potrzebują nowych zabezpieczeń w erze komputerów kwantowych”.

płk dr hab. inż. Marek Życzkowski , prof. WAT z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej

autor zdjęć: Production Perig/Shutterstock

dodaj komentarz

komentarze


„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Piątka z czwartego wozu
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Powrót do przeszłości Westerplatte
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Co nowego w przepisach?
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Na tronie mistrza bez zmian
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Góral z ORP „Gryf”
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Pancerniacy jadą na misję
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Miliardy na logistykę i łączność
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Przyszłość obrony i odstraszania
Wojsko kontra śnieżyce
Najdłuższa noc
Sabotaż na dnie Bałtyku
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
„Pułaski” do remontu
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Koniec bezkarności floty cieni?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyplomatyczna gra o powstanie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
W drodze po indeks
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Przyszłość polskich czołgów K2
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Odpalili K9 Thunder
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Niebo pod osłoną
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO