Szanowni Państwo, pragnę podzielić się z Państwem osobistą refleksją.
Gdy rozpocząłem swoją pracę w Wojskowym Instytucie Wydawniczym, szybko zorientowałem się, że mam do czynienia z wyjątkowymi ludźmi i wyjątkowym środowiskiem. Widzę to szczególnie podczas zaangażowania całego zespołu Instytutu przy realizacji kolejnych edycji nagrody „Buzdygany”. Idea tej nagrody powstała prawie 30 lat temu w redakcji „Polski Zbrojnej”. Można powiedzieć, że w Instytucie czas mierzymy właśnie w „Buzdyganach”. I choć staramy się, by wszystkie „światła” i uwaga kierowane były na naszych laureatów, nie da się ukryć, że sami też jesteśmy beneficjentami tej nagrody. Każdego roku mamy bowiem zaszczyt spotkać się z elitą, wyłonioną przez środowisko wojskowe, która weszła do grona laureatów przez swoje czyny i postawę.
Spotkania z nimi nas inspirują i są wyzwaniem do dalszych działań. Mam nadzieję, że ta więź jest obopólna, a spotkania z ludźmi i marką „Polski Zbrojnej” zostaną także w Państwa pamięci. Jest to bowiem coś, co niepodważalnie nas łączy.
Wszyscy tu obecni działamy pod szyldem: „Służymy Niepodległej” – hasła, stworzonego przez zespół obecnych dziś na gali przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej: pana dyrektora Mateusza Kurzejewskiego i pani dyrektor Anny Kuźmy.
Postawa każdego z nas powinna nadawać żywy sens tym słowom, napełniać je treścią. Polska jest warta naszego wysiłku, pasji, naszej energii, jest warta naszej skuteczności.
Tak rozumiemy też rolę Wojskowego Instytutu Wydawniczego, dlatego udało nam się przez lata zrealizować wiele znakomitych projektów, w których wychodziliśmy poza schemat i rutynę.
Udało się to dzięki dobrej współpracy m.in. z Centralną Biblioteką Wojskową, z dyrektorem Janem Tarczyńskim i Maksymilianem Sokół-Potockim, z Archiwum Akt Nowych z dyrektorem Mariuszem Olczakiem, ale też tworząc kampanię krwiodawstwa z Robertem Kowalewskim z Klubu HDK Legion, czy wspierając Tomasza Sawickiego z Paczki dla Bohatera.
Wyszliśmy jeszcze szerzej, poza granicę naszego kraju, w największym projekcie jaki stworzyliśmy wraz z Prezesami Marcinem Zarzeckim i Michałem Górasem i dyrektor Agnieszką Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej - tworząc Szlak Historyczny żołnierzy 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino.
Szanowni Państwo, Drodzy Laureaci, dziękuję za Waszą piękną postawę służby. Dziękuję, że jesteście inspiracją.
komentarze