moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody cz. 3

PIK-MC to wyprodukowany przez należącą do Grupy WB spółkę MindMade system łączności i zarządzania kryzysowego. Z kolei Taser 7 i kamera Axon Body 3, które podczas MSPO zaprezentowała firma UMO, to sprzęt, który może przydać się żołnierzom i funkcjonariuszom w razie konieczności podjęcia interwencji na służbie. Wszystkie produkty zdobyły nagrody Defender.

Defendery to najważniejsze nagrody, jakie są przyznawane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który co roku odbywa się w Kielcach. Otrzymują je przedstawiciele firm, które na targach zaprezentują najciekawszy, najbardziej innowacyjny, a przede wszystkim najbardziej przydatny żołnierzom i funkcjonariuszom sprzęt.

 

PIK, czyli integracja

W tym roku jednego z Defenderów otrzymała należąca do Grupy WB spółka MindMade, która w Kielcach zaprezentowała system łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego PIK-MC. To rozwiązanie, które pozwala zintegrować ze sobą różne typy niekompatybilnych ze sobą systemów łączności. – Wszystkie polskie służby, od wojska po pogotowie ratunkowe, są wyposażone w różnego rodzaju systemy łączności. Jeśli ich przedstawiciele uczestniczą w jednej akcji, osoba, która koordynuje ich działania, musi korzystać z różnych radiotelefonów, a pozyskane informacje przekazywać z jednego do drugiego. Teraz jednak nie będzie to konieczne, bo nasz system może zrobić to za nią – mówi Jan Jakub Szczyrek, prezes MindMade. Istotne jest także to, że system umożliwia przesyłanie danych czy obrazów. Może być również wykorzystywany globalnie, co oznacza, że uczestnicy danej akcji nie muszą znajdować się w tym samym rejonie, aby komunikować się za pomocą tego systemu. Ratownik znajdujący się przykładowo w Poznaniu, korzystając ze swojego środka łączności, może przekazywać informacje ekspertowi będącemu, dajmy na to, w Warszawie. Ten zaś może je odebrać za pomocą swojego radiotelefonu, konsoli czy po prostu smartfona z odpowiednią aplikacją.

To jednak nie wszystko. System PIK-MC zapewnia łączność nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Sprawdzi się także w wojsku, np. w przypadku realokacji pododdziałów i konieczności zamaskowania środków łączności, z których korzystają żołnierze. Nagrodzony Defenderem produkt umożliwia bowiem nie tylko korzystanie z istniejących sieci, lecz także stworzenie własnej, niewidocznej dla potencjalnego przeciwnika. – Po prostu przenieśliśmy łączność radiową z XX do XXI wieku – zaznacza prezes MindMade.

Nowy wymiar interwencji dzięki sprzętowi od UMO

Jury konkursu Defender postanowiło nagrodzić także system Axon Network Taser 7 wraz z kamerą Axon Body 3 dystrybuowane przez UMO Sp. z o.o. Taser 7 powstał na bazie urządzenia obezwładniającego Taser X2, które od lat znajduje się w wyposażeniu wszystkich polskich służb. – Zmieniliśmy w nim wszystko to, o co prosili użytkownicy. Począwszy od powiększenia przycisków, co ułatwia obsługę, po samą elektronikę. Dodaliśmy także możliwość obsługi sprzętu przez system informatyczny – wyjaśnia Michał Brzozowski, ekspert ds. systemu Axon w UMO. Dzięki tej ostatniej funkcjonalności po włożeniu akumulatora do stacji dokującej wszystkie dane, które wygenerował taser, takie jak data i czas odbezpieczenia urządzenia, uruchomienia wiązek elektrycznych czy samego wystrzału, trafiają do systemu. To pozwala na późniejszą ich analizę oraz weryfikację, czy sprzęt był użytkowany prawidłowo.

Samo działanie tasera nie jest skomplikowane. Jest on wyposażony w dwa celowniki, zielony i czerwony, a zasięg jego działania to 4,5 m. Po wystrzale ze zbiorników ze sprężonym azotem wydobywają się dwie sondy, z których każda jest zakończona półtoracentymetrowym ostrzem, i wbijają się w ciało zatrzymywanej osoby. Sondy są połączone z urządzeniem przewodami, które ułatwiają funkcjonariuszowi odnalezienie miejsca wkłucia. Dzięki temu, że nagrodzony model ma ich aż 8 m, próba ich zerwania przez osobę obezwładnianą prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek. Przewody rozwiną się jeszcze bardziej, przez co łatwo będzie się w nie zaplątać. Są one jednak na tyle delikatne, że nie istnieje ryzyko, by podczas szamotaniny doszło do okaleczenia. Obezwładnienie, jeśli osoba zatrzymana nie znajduje się pod wpływem środków odurzających, trwa 5 s, które powinny wystarczyć użytkownikowi na to, aby podjąć odpowiednie czynności związane z zatrzymaniem, takie jak zapięcie kajdanek czy usunięcie niebezpiecznych przedmiotów. Samo natężenie prądu, który płynie w kierunku rażonej osoby – 1,4 mA – jest na tyle niskie, że rażenie nie będzie wiązało się z żadnymi komplikacjami zdrowotnymi, nawet dla osób posiadających rozrusznik serca. Również wyjęcie wbitych w ciało sond nie spowoduje krwotoku. Co istotne z punktu widzenia użytkownika, wystrzałowi nie towarzyszy efekt odrzutu, nie wydziela się wówczas także dym. – Jeśli funkcjonariusz ma przed sobą osobę wyposażoną w nóż lub inne niebezpieczne narzędzie, może skorzystać z broni palnej lub właśnie z tasera. Wykorzystanie energii elektrycznej będzie na pewno mniej szkodliwe – zaznacza przedstawiciel UMO.

Axon Body 3 to zaś tzw. kamera nasobna, czyli taka, którą funkcjonariusz ma przypiętą do munduru. Pozwala to na rejestrowanie interwencji. Axon Body 3 zapewnia doskonałą jakość tak zgromadzonego materiału, nawet jeśli powstał on w trudnych warunkach atmosferycznych czy w słabym oświetleniu. W dodatku obraz już w momencie rejestracji może być przesyłany do centrum dowodzenia. Takie rozwiązanie umożliwia śledzenie lokalizacji funkcjonariusza, a także szybkie udzielenie mu wsparcia, gdy zajdzie taka konieczność.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Tajna misja polskiej agentki
Priorytety dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
Będzie za co kupić koreańską broń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO