613 wystawców z 33 państw zaprezentowało swoje produkty na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Zakończone w piątek targi pokazały, w jakim kierunku będzie rozwijała się oferta branży, a podpisane w trakcie wystawy kontrakty wskazały najważniejsze obszary modernizacji technicznej Wojska Polskiego.
– Na kilka dni Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, na uroczystości zakończenia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. – W ciągu tych kilku dni wielokrotnie pytano mnie, jak sytuacja w Ukrainie wpłynęła na naszą imprezę. Mogę tylko zacytować słowa prezydenta Andrzeja Dudy, że są to targi bardzo ważne dla Polski, zwłaszcza teraz – dodał.
Kielecka impreza przyciągnęła 613 firm z 33 państw, a tzw. państwem wiodącym była Turcja. Stoiska i prezentowany na nich sprzęt obejrzało ponad 19 tys. zwiedzających. To rekordowa liczba w historii MSPO, który w tym roku odbył się po raz trzydziesty. 60 oficjalnych delegacji z 39 krajów, które odwiedziły targi, to kolejny dowód na to, jaką pozycję międzynarodową udało się wypracować kieleckiej imprezie.
Nagrody i wyróżnienia
Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, przyznał nagrodę dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Otrzymało ją konsorcjum w składzie: PIT-Radwar (lider), AM Technologies oraz Politechnika Warszawska za System Pasywnej Lokalizacji.
Wyróżnienia specjalne przyznał także wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zdaniem szefa MON-u na wyróżnienie zasłużyły: Remontowa Shipbuilding (lider); Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej; PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni za nowoczesny niszczyciel min, okręt projektu 258 – ORP „Albatros”.
Do rywalizacji o nagrodę Defender stanęło w tym roku ponad 60 firm i instytucji. Spośród nich Komisja Konkursowa wyróżniła:
Jelcz za kołowy zestaw do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton kryptonim „Jak”;
Lubawa (lider); Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex; MindMade za przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne nowej generacji EOD ONE;
Cleamix Oy z Finlandii za system Cleamix VCS-SERIES;
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider); Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa; MSP INNTECH za Jet-2 LM, manewrujący odrzutowy statek powietrzny z głowicą taktyczną;
Maskpol za kamizelkę kuloodporną Rock One;
Mindmade z Grupy WB za zintegrowany system łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego PIK-MC;
UMO za system AXON Network Taser 7 + kamera AXON Boby 3;
AMZ-Kutno (lider); Wojskowy Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy; Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia; Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii za lekki opancerzony transporter rozpoznawczy LOTR;
Zakłady Mechaniczne Tarnów (lider); Wojskowa Akademia Techniczna; Stekop za Peruna, autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych;
PCO za głowicę optoelektroniczną GOS-1.
Tytuł najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia, przyznawany przez Ministra Rozwoju i Technologii, przypadł w tym roku dwóm firmom: WB Electronics oraz Jakusz.
Nagrody Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych:
kategoria “Rozpoznanie” - IceEye Polska za system satelitów rozpoznawczych w technice SAR;
kategoria “Wsparcie operacji” - Belma za sterowany przeciwpancerno-przeciwburtowy ładunek wybuchowy;
kategoria “Zabezpieczenie operacji” - Jelcz za transporter Jak;
kategoria “Przetrwanie i ochrona wojsk” - Advanced Protection Systems za system zwalczania bezzałogowców SkyControl;
kategoria “Wsparcie dowodzenia” - Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 za aparaturownię AŁCT.
Swoje nagrody przyznał także gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. Otrzymały je Lubawa i Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej za zestaw sprzętu minerskiego i rozpoznawczo-zaporowego ZMR oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów za moździerz LMC z celownikiem cyfrowym.
Nagrodę szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych za dostosowanie do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP pojazdów specjalnych Cougar 4x4 otrzymał płk Witold Bartoszek, dowódca 1 Brygady Logistycznej. Natomiast wyróżnienia otrzymały:
Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie za opracowanie projektu „Stanowisko szkoleniowe silnika 2.0CRD Volkswagen Crafter” oraz za zaprezentowanie stanowiska w układzie tematycznym;
2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie za opracowanie projektu “Procedura obsługiwania prewencyjnego urządzenia HGPST.
Nagrody Prezesa Zarządu Targów Kielce przyznano: Wojskowemu Instytutowi Łączności z Zegrza Południowego za urządzenie IP-Krypto-2 „Szałwia”; Creotech Instruments za satelitę obserwacyjnego EagleEye oraz firmom Jakusz i Jelcz za pojazd inżynieryjno-saperski Krista. Natomiast wyróżnienie specjalne Rady Programowej MSPO przypadło w udziale Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za system śledzenia botów w internecie BotTrop.
Choć MSPO zostało dzisiaj oficjalnie podsumowane, organizatorzy zapraszają na Dzień Otwarty w sobotę. Będzie można m.in. zwiedzić Wystawę Sił Zbrojnych, obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, posłuchać koncertu wojskowej orkiestry oraz skosztować pysznej grochówki.
autor zdjęć: Michał Niwicz
komentarze