moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cegielski wzmocni PGZ

Do końca tego roku spółka H. Cegielski-Poznań ma się stać częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. List intencyjny o współpracy w tej sprawie podpisali przedstawiciele obu firm i Ministerstwa Aktywów Państwowych. PGZ chce zwiększyć swoje moce produkcyjne w związku z realizacją w Polsce kontraktu na dostawę koreańskiego uzbrojenia.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie głównym partnerem koreańskiego koncernu Hyundai Rotem w realizacji kontraktu na dostawę do Wojska Polskiego koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. Polsko-koreańska umowa zakłada, że docelowo produkcja tego uzbrojenia będzie odbywać się w naszym kraju. Włączenie spółki H. Cegielski-Poznań SA w struktury PGZ-etu ma dać narodowemu koncernowi dodatkowe moce produkcyjne w zakresie broni pancernej.

Andrzej Śliwa, wiceminister aktywów państwowych, podkreślał na uroczystości podpisania listu intencyjnego, że proces włączenia firmy H. Cegielski-Poznań do Grupy Kapitałowej PGZ będzie operacją wieloetapową. – Przed nami prace robocze i będziemy finalizowali kwestie związane z dokapitalizowaniem tej spółki, aby stała się istotną częścią PGZ-etu – mówił wiceminister.

Kontrolowana przez Skarb Państwa poznańska spółka kilka dekad temu była czołowym europejskim wytwórcą napędów okrętowych oraz lokomotyw i wagonów. Obecnie specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, dmuchaw przemysłowych i części do silników. Jak zapowiada MAP, przed wejściem w struktury PGZ-etu, Cegielski musi rozwiązać bieżące problemy finansowe. Ministerstwo na razie nie ujawniło ani jaką kwotą, ani jakim narzędziem finansowym zamierza dokapitalizować poznańską spółkę.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie ukrywają, że zależy im na włączeniu w struktury holdingu firmy, która może znacząco podnieść moce produkcyjne PGZ-etu w zakresie broni pancernej i zmechanizowanej. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście realizacji kontraktów na produkcję w Polsce koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9. – Docelowo zamierzamy Cegielskiego wzmocnić finansowo i podnieść na wyższy poziom technologiczny. To jest bardzo dobra decyzja Skarbu Państwa, która pozwoli nam w krótkim czasie wykorzystać zdolności produkcyjne, kapitał ludzki, technologów, spawaczy, czyli zaprząc ten potencjał do produkcji zbrojeniowej – mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ-etu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HCP, MAP

dodaj komentarz

komentarze


Czekamy na F-35
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Partnerstwo Polski i Litwy
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Na tronie mistrza bez zmian
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Piątka z czwartego wozu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
O bezpieczeństwie u prezydenta
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Pucharowy medal na desce
PKW „Noteć” – koniec misji
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Odpalili K9 Thunder
Nowy europejski czołg
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Góral z ORP „Gryf”
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Krok po kroku przez kwalifikacje
Amerykański szogun
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
USA: chcemy Grenlandii
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Jak zbudować armię przyszłości
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Koniec bezkarności floty cieni?
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Co nowego w przepisach?
„Zygalski” na wodzie
Nowe Abramsy na horyzoncie
Przeżyj to sam
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Człowiek, który sprzedał ciszę
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Czas podwodniaków
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
W cieniu dumy floty
Good Morning, Orka!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Więcej mocy dla Orki
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Warto iść swoją drogą
Żandarmi na strzelnicy taktycznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO