moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy powstrzymać działania Rosji

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś w Warszawie z Janą Černochovą, szefową czeskiego resortu obrony. Wśród tematów, które poruszyli, były m.in. współpraca wojskowa i bezpieczeństwo. – To szczególnie ważne ze względu na wyzwania, przed którymi stoi cała Europa. Dotyczą one rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział po rozmowach Błaszczak.

Jak po spotkaniu mówił Mariusz Błaszczak, „dziś cała Europa mierzy się z wyzwaniami, którymi są tocząca się w Ukrainie wojna i próba odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina”. – Zarówno Polska, jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. Mamy identyczne doświadczenia historyczne. Po II wojnie światowej oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tej sytuacji – zaznaczył podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że to właśnie dlatego Polska i Czechy wspierają Ukrainę, ale także wzmacniają swoje siły zbrojne. Przypomniał, że żołnierze armii obu krajów zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. – Rozmawialiśmy dziś o dalszej współpracy i budowaniu interoperacyjności między naszymi żołnierzami – dodał.

 

REKLAMA

Wicepremier poinformował także, że wśród tematów, które poruszyli szefowie resortów obrony, było też bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane z zaopatrzeniem wojska w paliwa. To zagadnienia, które były już omawiane na forum NATO, ale teraz mają być również poruszone podczas obrad Unii Europejskiej, co pozwoli na „uniezależnienie od szantażu rosyjskiego”. – Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców niczym broń, więc należy mu tę broń wytrącić z ręki – powiedział. – Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym ze sposobów – zaznaczył.

Błaszczak mówił także, że oba państwa przykładają dużą wagę do kwestii związanych z modernizacją swoich sił zbrojnych. – Mamy przygotowane wspólne przedsięwzięcia, jednym z nich jest stworzenie niszczyciela czołgów – powiedział. Wyjaśnił, że pojazd zostanie wyposażony w podwozie produkowane przez czeską firmę Tatra, a Polska będzie odpowiadała za pozostałe komponenty.

Jana Černochová natomiast zwróciła uwagę na wsparcie, którego Polska udziela walczącej Ukrainie. – Wszyscy jesteśmy wdzięczni Polsce, polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym za to, co robią; za to, że transportują sprzęt wojskowy, także czeski, do Ukrainy – powiedziała. Dodała też, że oba państwa przyjęły ukraińskich uchodźców, a także że niezwykle istotne jest to, aby powstrzymać działania Rosji. – Po Ukrainie kolejne mogą być Polska, państwa bałtyckie, Czechy czy Słowacja – zaznaczyła.

Černochová stwierdziła również, że jednym ze sposobów odstraszania agresora może być współpraca wojskowa. – Rozmawialiśmy dziś o wspólnych ćwiczeniach naszych żołnierzy, nie tylko sił specjalnych, lecz także jednostek desantowych i żandarmerii wojskowej – wyjaśniła. Przypomniała, że w zeszłym tygodniu w Kopenhadze odbyło się spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę, a wśród tematów, które na nim poruszyli, były m.in. te związane z produkcją uzbrojenia. – Widzę tu duże możliwości dla naszych państw, jeśli chodzi o zakłady, które mogą wzmocnić zdolności produkcyjne i naprawcze innych krajów – powiedziała.

Dzisiejsza wizyta czeskiej minister obrony w Polsce była pierwszą od trzech lat. Kolejne spotkanie przedstawicieli resortów obrony Czech i Polski odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zostanie wówczas zawarte porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Rekordowa przysięga na WAT
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Włoscy lotnicy w Malborku
NATO stawia na drony
Alianci z AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Typhoony w akcji
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Premier w Żelaznej Dywizji
Przygotowani na kryzys
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Desant pod Arnhem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gaudeamus igitur!
Brunatny najazd
Od Chersonia po Krym
Patriotyzm to nie frazes
„Rekin” dobił do brzegu
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Interwencyjne granatniki
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Czerwona agresja
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Zostań stypendystą MON-u
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Nowy znak specjalny komandosów
Półmaratończycy na medal
Raptory już w Polsce
Zostań podoficerem WP!
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Dublet pięciobojowych sztafet
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Ile Polska straciła podczas II wojny
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Putin sięga po rezerwy
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Wojska OT mają pięć lat!
Collective Defense is Priority
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Początek oficerskiej drogi
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ukraińska kontrofensywa
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
System zwalczania BSL
Jastrzębie nad Słowacją
Powrót do korzeni
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Jak się testuje F-35
Siła WOT
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO