moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy powstrzymać działania Rosji

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś w Warszawie z Janą Černochovą, szefową czeskiego resortu obrony. Wśród tematów, które poruszyli, były m.in. współpraca wojskowa i bezpieczeństwo. – To szczególnie ważne ze względu na wyzwania, przed którymi stoi cała Europa. Dotyczą one rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział po rozmowach Błaszczak.

Jak po spotkaniu mówił Mariusz Błaszczak, „dziś cała Europa mierzy się z wyzwaniami, którymi są tocząca się w Ukrainie wojna i próba odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina”. – Zarówno Polska, jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. Mamy identyczne doświadczenia historyczne. Po II wojnie światowej oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tej sytuacji – zaznaczył podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że to właśnie dlatego Polska i Czechy wspierają Ukrainę, ale także wzmacniają swoje siły zbrojne. Przypomniał, że żołnierze armii obu krajów zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. – Rozmawialiśmy dziś o dalszej współpracy i budowaniu interoperacyjności między naszymi żołnierzami – dodał.

 

Wicepremier poinformował także, że wśród tematów, które poruszyli szefowie resortów obrony, było też bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane z zaopatrzeniem wojska w paliwa. To zagadnienia, które były już omawiane na forum NATO, ale teraz mają być również poruszone podczas obrad Unii Europejskiej, co pozwoli na „uniezależnienie od szantażu rosyjskiego”. – Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców niczym broń, więc należy mu tę broń wytrącić z ręki – powiedział. – Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym ze sposobów – zaznaczył.

Błaszczak mówił także, że oba państwa przykładają dużą wagę do kwestii związanych z modernizacją swoich sił zbrojnych. – Mamy przygotowane wspólne przedsięwzięcia, jednym z nich jest stworzenie niszczyciela czołgów – powiedział. Wyjaśnił, że pojazd zostanie wyposażony w podwozie produkowane przez czeską firmę Tatra, a Polska będzie odpowiadała za pozostałe komponenty.

Jana Černochová natomiast zwróciła uwagę na wsparcie, którego Polska udziela walczącej Ukrainie. – Wszyscy jesteśmy wdzięczni Polsce, polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym za to, co robią; za to, że transportują sprzęt wojskowy, także czeski, do Ukrainy – powiedziała. Dodała też, że oba państwa przyjęły ukraińskich uchodźców, a także że niezwykle istotne jest to, aby powstrzymać działania Rosji. – Po Ukrainie kolejne mogą być Polska, państwa bałtyckie, Czechy czy Słowacja – zaznaczyła.

Černochová stwierdziła również, że jednym ze sposobów odstraszania agresora może być współpraca wojskowa. – Rozmawialiśmy dziś o wspólnych ćwiczeniach naszych żołnierzy, nie tylko sił specjalnych, lecz także jednostek desantowych i żandarmerii wojskowej – wyjaśniła. Przypomniała, że w zeszłym tygodniu w Kopenhadze odbyło się spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę, a wśród tematów, które na nim poruszyli, były m.in. te związane z produkcją uzbrojenia. – Widzę tu duże możliwości dla naszych państw, jeśli chodzi o zakłady, które mogą wzmocnić zdolności produkcyjne i naprawcze innych krajów – powiedziała.

Dzisiejsza wizyta czeskiej minister obrony w Polsce była pierwszą od trzech lat. Kolejne spotkanie przedstawicieli resortów obrony Czech i Polski odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zostanie wówczas zawarte porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Leopardy jadą na poligon
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO