moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
AWL również w Żaganiu

Wrocławska Akademia Wojsk Lądowych będzie kształcić przyszłych dowódców w Żaganiu. Powstanie tam Instytut Rodzajów Wojsk, który pierwszych podchorążych przyjmie już w przyszłym roku akademickim. Z nowej bazy szkoleniowej będą również korzystać rezerwiści, studenci, którzy biorą udział w programie Legia Akademicka, oraz terytorialsi.

O utworzeniu Instytutu Rodzajów Wojsk Wydziału Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak podczas VII Zlotu Klas Wojskowych. Zachęcał młodzież do podjęcia studiów na wojskowych uczelniach, wspominając o zwiększeniu limitu przyjęć do AWL-u oraz planach otwarcia instytutu uczelni.

 

Żagań dla dowódców

Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, że to odpowiedź na rosnące potrzeby sił zbrojnych. „Chodzi o przygotowane profesjonalnych kadr dowódczych” – podaje Centrum Operacyjne MON. W instytucie będą prowadzone m.in. szkolenia rotacyjne dla podchorążych pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego rocznika AWL-u. Ale to nie wszystko. Według zapowiedzi resortu obrony narodowej w Żaganiu będzie się odbywało także szkolenie w ramach studium oficerskiego i kursów przeszkalania kadr rezerwy oraz czasowo Legii Akademickiej i żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W instytucie jednorazowo będzie mogło szkolić się około 900 żołnierzy. Zostanie stworzona baza socjalna, dydaktyczna oraz szkolenia praktycznego. Dodatkowo żołnierze będą korzystać z bazy szkoleniowej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. „Te miejsca mają dobrze rozbudowaną infrastrukturę szkoleniową, m.in. garnizonowe strzelnice szkolne, plac ćwiczeń taktycznych oraz ośrodek szkolenia artylerii. Zapewnią optymalne warunki dla osiągania celów Instytutu Rodzajów Wojsk Wydziału Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych” – informuje CO MON.

MON zwiększa limity

Więcej studentów na wojskowych uczelniach będzie już w tym roku akademickim. Coroczny limit miejsc na wojskowych studiach określa minister obrony narodowej. Zgodnie z przygotowanymi w ubiegłym roku przepisami cztery wojskowe akademie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Techniczna w Warszawie oraz Lotnicza w Dęblinie na rok akademicki 2022/23 miały przyjąć 1350 kandydatów. W marcu tego roku limit został zwiększony o 30 miejsc: dodatkowe pojawiły się na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w WAT i LAW-ie.

Na przełomie maja i czerwca weszły z kolei w życie przepisy zwiększające liczbę miejsc na studiach o kolejne 450. Więcej indeksów wręczą wszystkie cztery akademie. W sumie na I rok studiów wojskowych przyjmą one 1830 osób. Najwięcej, bo 200 miejsc, przybyło w Akademii Wojsk Lądowych. Pierwotnie uczelnia miała przyjąć 388 kandydatów, teraz studia będzie mogło tu rozpocząć aż 588 osób.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz uratował życie na wakacjach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pancerne starcie
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Kajakiem na światowe podium
Paliwowy krwiobieg NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Odniesione w walce rany łączą
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zmiana warty na granicy
Odnaleziono „Roja”
Spadochronowy triumf
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
MON i MSZ o szczycie NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
W hołdzie powstańcom warszawskim
Triumf wojskowych lekkoatletów
Marzenia częściowo spełnione
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak obronić się przed dronami?
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy krok do Invictusa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Święto wojska pod hasłem SAFE
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Śmierć w sercu Azji
„Albatros” dozbrojony
Rywalizacja o indeks WAT-u
Służby badają miejsce upadku pocisku
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Innowacje z PERUNA
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Powstańcy są naszymi bohaterami
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Z prądem i pod prąd
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Salto mortale komandosa
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jelcze z Raciborza
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Wsparcie ma znaczenie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Rakietowcy na Hawajach
Jak reagować w kryzysie?
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Baobaby docierają do wojska
Trudne początki polskich bombowców
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO