moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Carl-Gustaf w polskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Dragon ‘24”. Zmechanizowani uderzyli w Nowej Dębie
Podoficer pies
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tragiczny wypadek na poligonie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Priorytety dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ferie w mundurze
Rusza morski „Dragon”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Preludium do selekcji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lotnictwo i kobiety
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO