moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Medic on the Battlefield
 
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Na ratunek „Rudemu”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wspólne zakupy amunicji
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
NATO patrzy na wschód
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO podsumowało 2022 rok
Cegiełka na morzu
Wojna w świecie popkultury
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Pod okiem rangersów
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Kormorany, czyli praca zespołowa
Polski wkład w „Wisłę”
Karą mogła być tylko śmierć
Biały Dom o polskich MiG-ach
To dobra ustawa dla wojska
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Nowatorskie manewry Marszałka
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Celne oko strzelców CWZS-u
Garnizon US Army na stałe
Młot na dyktatora
Na trasie legendarnego biegu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
„Hubal” bije Niemców
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
VIS na misję
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Great Game on the Sea
Słowo czekisty
O pomocy dla Ukrainy
Będziemy produkować więcej amunicji
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
GROM szuka odważnych
Air Policing piątej generacji
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Startuje „Jaskółka”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Śladem profesjonalistów
Więcej Bystrych dla armii
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
F-35 w powietrzu
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO