moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi dowódcy w Wojsku Polskim

Prawie 400 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych zostało dziś mianowanych na podporuczników Wojska Polskiego. Wkrótce będą dowodzić żołnierzami z jednostek w całym kraju. – Niech wasza służba przynosi bezpieczeństwo Polsce – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości we Wrocławiu.

Promocję na pierwszy stopień oficerski – podporucznika – otrzymało dziś na placu Gołębim we Wrocławiu 386 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych (studiów stacjonarnych oraz sześciomiesięcznego kursu). Na oficerów zostali mianowani przez gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Tomasza Piotrowskiego, dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych oraz gen. dyw. Marka Sokołowskiego, I zastępcę dowódcy generalnego RSZ.

Prezydent Andrzej Duda do nowo mianowanych oficerów skierował list, w którym pisał o ich roli wobec zagrożenia bezpieczeństwa we wschodniej Europie. „Skala nowych wyzwań jest naprawdę duża. Najważniejsze z nich to przewartościowanie dotychczasowego systemu bezpieczeństwa w Europie. Zbrojna agresja Rosji na suwerenne państwo ukraińskie postawiła pod znakiem zapytania bezpieczeństwo naszego regionu”, napisał Andrzej Duda. Prezydent wskazał również, że to właśnie młodzi oficerowie będą służyć w armii, która zmienia się w obliczu zagrożenia. „Będziecie dowodzić jednostkami, a potem być może również związkami taktycznymi większej, silniejszej i lepiej wyposażonej armii”, czytamy w liście zwierzchnika sił zbrojnych. „Oprócz niezbędnej dyscypliny i wpisania się w hierarchię dowodzenia będzie tu potrzebna Państwa kreatywność, elastyczność i samodzielność. Jak pokazuje przebieg konfliktu toczonego za naszą wschodnią granicą, są to cechy, które zapewniają żołnierzom, a zwłaszcza dowódcom, sukcesy na współczesnym polu walki”, podkreślił Andrzej Duda. List do absolwentów napisała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Obecny na promocji oficerskiej wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość to dla żołnierzy początek nowej drogi. – To ważny dzień nie tylko dla was, ale i dla Polski. Dołączyliście do elitarnego grona oficerów, to spełnienie marzeń, ale też wyzwanie, bo będziecie odpowiadać za swoich podwładnych i za bezpieczeństwo kraju – powiedział zwracając się do nowo mianowanych oficerów.

Film: MON

Mariusz Błaszczak przypomniał, że polska armia jest wzmacniana a jej liczebność rośnie. – Kreml próbuje odtworzyć imperium zła. Naszym i waszym zadaniem jest odstraszanie agresora, jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. Dlatego dziś na pierwszym roku studiów w uczelniach wojskowych jest ponad trzy razy więcej miejsc niż w 2015 roku. To pokazuje skalę tego, w jaki sposób dążymy do celu, bezpiecznej Polski – mówił wicepremier i zapowiedział, że liczba miejsc na studiach wojskowych będzie nadal zwiększana. – Proponuję wszystkim, którzy szukają swojej drogi w życiu, by związali się z wojskiem. Ambitniejsi niech zostaną oficerami. To nie jest łatwe zadanie, ale marzenia się spełniają – zachęcał szef MON-u. Na koniec podziękował rodzinom oficerów i życzył powodzenia żołnierzom. – Niech wasza służba przynosił wam satysfakcję, ale i bezpieczeństwo Polsce! – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier wręczył pamiątkowe ryngrafy absolwentom Akademii Wojsk Lądowych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce: Anicie Szczech, Wojciechowi Matejce, Dominikowi Kaniowiczowi, Annie Sikorze, Jakubowi Janiakowi i Grzegorzowi Dzięgielewskiemu.

– Niełatwa ścieżka, na którą wstąpiliśmy dziś się nie kończy. Przed nami kolejny etap. Nam wszystkim życzę siły w służbie, mądrości w podejmowaniu decyzji. Niech każdy dzień służby będzie powodem do dumy – powiedziała w imieniu prymusów ppor. Anita Szczech, która wkrótce rozpocznie służbę na stanowisku dowódcy plutonu zmechanizowanego w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Uroczystość we Wrocławiu była pierwszą w tym roku promocją oficerską w wojskowych uczelniach. 6 sierpnia korpus oficerów wzmocnią absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej, 27 sierpnia Akademii Marynarki Wojennej, a 3 grudnia Lotniczej Akademii Wojskowej.

Wrocławska AWL przygotowuje wysoko wykwalifikowane kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Współpracuje z uczelniami wojskowymi Unii Europejskiej, USA, Ukrainy, Kanady, Japonii, Korei Południowej, z ośrodkami naukowo-badawczymi całego świata oraz instytucjami i jednostkami wojskowymi NATO i UE. Współpraca obejmuje wymianę studencką oraz nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus +, udział w konferencjach, szkoleniach, wspólnych projektach. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON, Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w podziemiu
 
Przygotowania czas zacząć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO