moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga kadencja generała Piotrowskiego

Pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję dowódcy operacyjnego. Uroczystość z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka i wojskowej kadry dowódczej odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

W środę prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. – Ta nominacja nie jest zaskoczeniem nie tylko dlatego, że już tydzień temu poinformowałem o tym, że pan generał będzie kontynuował swoją misję na tym niezwykle ważnym stanowisku. Nie jest zaskoczeniem także dlatego, że pragmatyczna zasada mówi, że nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie. A trzeba jasno powiedzieć: ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji – przyznał prezydent. Podkreślił, że dowodem tego było ostatnie, być może najtrudniejsze w całej kadencji zadanie, jakie stanęło przed dowódcą operacyjnym – odpowiedzialność za ewakuację z Kabulu Polaków oraz Afgańczyków współpracujących z polskimi kontyngentami i dyplomacją.

Prezydent podkreślił, że ewakuacja przebiegła bezpiecznie, a Polska pomogła także w ratowaniu osób wskazanych przez inne państwa NATO. – Dzięki temu pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie. Ta misja była wielkim sukcesem, za co ogromnie dziękuję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. Panie generale, proszę przyjąć pochwałę i podziękowanie za bardzo spokojną realizację tego zadania, pełną kontrolę i doskonałą współpracę – mówił Andrzej Duda.

REKLAMA

Prezydent podziękował też gen. broni Piotrowskiemu za sprawną koordynację misji humanitarnej w związku z pandemią COVID-19 poza granicami kraju, a także obecnie realizowane zadania w pasie przygranicznym z Białorusią. Polscy żołnierze współpracują tam z m.in. Strażą Graniczną. – Dziękuje za to, że dowódcy i żołnierze z taką odpowiedzialnością, spokojem i konsekwencją tę misję realizują. Wierzę głęboko, że uda się we wzorcowym stylu zrealizować ją do samego końca. Niech wykorzysta pan zdobyte dotychczas doświadczenie, aby polskie sprawy związane z naszą obronnością, z bezpieczeństwem naszego państwa w tym zakresie, za który pan generał jest odpowiedzialny, były realizowane jak najlepiej – mówił Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych przyznał, że kolejna kadencja gen. Piotrowskiego oznacza kolejne wyzwania. – Dziękuję za dotychczasową współpracę i proszę o jeszcze w następnej kadencji. Bardzo proszę, aby pan generał nadal był mi radą w różnych trudnych sytuacjach i nadal w taki sposób kontynuował swoją misję – podkreślał prezydent.


 

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukończył też wyższe studia dowódczo-sztabowe organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami oraz podyplomowe studia na m.in. kierunku bezpieczeństwa informacyjnego w Akademii Obrony Narodowej (obecna Akademia Sztuki Wojennej).

Służbę wojskową zaczynał od stanowiska dowódcy plutonu w 36 Pułku Zmechanizowanym. Służył też m.in. w 16 Pułku Artylerii – jako szef sztabu i zastępca dowódcy, a także w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach: szefa wojsk rakietowych i artylerii, szefa sztabu ds. operacyjnych oraz zastępcy dowódcy. W latach 2012–13 był zastępcą dowódcy PKW w Afganistanie. W 2017 roku został szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, a rok później stanął na czele DORSZ. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w 2016 roku, kolejną dwa lata później. Do stopnia generała broni został awansowany w 2020 roku, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Skok na głęboką wodę
 
Ziemia z misji na pamiątkę
Techniki linowe dla wybranych
W jedynym słusznym kierunku
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wojskowi mistrzowie szosy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Black Hawki w GROM-ie
Żołnierze bez testów z WF-u
Oczy specjalsów
MSPO 2021 - serwis specjalny
Defendery w komplecie
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Skała hartuje kawalerię
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Baczyński – poeta walki
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Przez sport do wojska!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Czołgi do ataku!
Śladami walk 2 Korpusu
Emerytura wypłacana w … karmie
Course on Diplomacy
Symulator skoków ze spadochronem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Tajfuny dla polskich okrętów
Święto wojsk lądowych
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
23 medale żołnierzy na torze
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Współpraca i wspólna pamięć
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Pomnik prawdy o Katyniu
Wybierz się na wojskowe studia
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
W walce na dwa fronty – bez szans
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Szczyt NATO już w poniedziałek
NATO na tropie dezinformacji
Ogień nad Bałtykiem
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Konkurs o Katyniu
Żołnierze wrócili do Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Srebro dla wytrwałych
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Misja, w której stawką było życie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO