moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show powraca

Stali bywalcy lotniczych pokazów w Radomiu, ale też zupełnie nowi goście już mogą się szykować na 2023 rok. Na lotnisku Sadków po czterech latach przerwy odbędą się pokazy lotnicze Air Show. Wystąpią na nich największe gwiazdy akrobacji w powietrzu. – Warto przyjechać do Radomia i zobaczyć ewolucje, które zapierają dech w piersi – zachęcają organizatorzy.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 odbędą się w dniach 26–27 sierpnia 2023 roku – informuje Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Imprezę zorganizuje Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tej chwili tworzy się biuro organizacyjne Air Show. – W jego skład wchodzą przedstawiciele AMW, MON-u i DGRSZ oraz inne podmioty współdziałające, w tym Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” oraz miasto Radom – podaje CO MON. Przed nimi praca związana z uzyskaniem wymaganych pozwoleń dotyczących organizacji imprezy masowej, ale również zaproszenie gwiazd – zespołów i solistów akrobacyjnych. – Jest za wcześnie, by wymieniać nazwiska, ale mogę powiedzieć, że zaprosiliśmy prawdziwych mistrzów, m.in. z Włoch, Portugalii i Francji – mówi ppłk Magdalena Busz, oficer prasowy DGRSZ. Do udziału w Air Show zaproszono przedstawicieli 35 państw. – Będziemy na bieżąco informować o tym, kto wystąpi na pokazach oraz jakie jeszcze atrakcje będzie można zobaczyć w przyszłym roku w Radomiu – wyjaśnia ppłk Busz.

Informację o wydarzeniu z radością przyjęli mieszkańcy Radomia. Ich miasto od 20 lat jest związane z Air Show. „Oczywiście jak zawsze jesteśmy otwarci na współpracę i przystępujemy do rozmów o szczegółach. Wykorzystamy wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia, by jak najlepiej przygotować pokazy, które tak znakomicie promują nasze miasto” – napisał w mediach społecznościowych Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Po raz pierwszy Air Show odbyło się w 1991 roku na Ławicy w Poznaniu. W latach 1995 i 1998 imprezę przygotował Dęblin, a od 2000 roku odbywa się ona na lotnisku Sadków w Radomiu. Ostatni raz pokazy lotnicze zostały zorganizowane w 2018 roku. Dla fanów lotnictwa to niezwykłe święto, bo radomskie wydarzenie przyciąga prawdziwych mistrzów podniebnych akrobacji i jest to jedna z okazji, by zobaczyć ich umiejętności na żywo. Przed polską publicznością występowali m.in. Frecce Tricolori z Włoch, Patrouille de France z Francji czy Patrulla Águila z Hiszpanii. W żadnej z edycji nie zabrakło polskiego zespołu Orlik.

Historia pokazów ma jednak również tragiczne momenty. 1 września 2007 roku wskutek zderzenia dwóch samolotów Zlin zginęli piloci grupy akrobacyjnej AZL Żelazny z Zielonej Góry: ppłk rez. mgr inż. Lech Marchelewski oraz inż. pil. Piotr Banachowicz. Dwa lata później, 30 sierpnia 2009 roku, podczas pokazów rozbił się białoruski samolot Su-27UBM-1. Zginęło dwóch pilotów – płk Alaksandr Marficki oraz płk Alaksandr Żuraulewicz.

Ewa Korsak

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Wypadek w PKW UNIFIL
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Szkoła w mundurze
Adaptacja i realizm
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Buty żołnierzy po nowemu
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Psiakrew, harmata!
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Kosmiczne bezpieczeństwo
NATO i USA o Iranie
Zanim pojadą na wojnę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Widok z kosmosu
Debata o bezpieczeństwie
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Morski lis na polowaniu
Syndrom Karbali
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Chłód Bałtyku
Our Only One
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polski sukces w Duńskim Marszu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Pierwsze K9 w Braniewie
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Marynarz w koreańskim tyglu
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Prototyp E-7 dla USAF
Pasja i fart
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Fińska armia luzuje rygory
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Trening w tunelu aerodynamicznym
Testy autonomicznego Black Hawka
Krew, która łączy
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Rezerwa na nowo
F-16 na straży
Nie tylko błękitne berety
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wojskowe roboty prosto z Polski
Sztuka spadania
Śmiercionośna Jarzębina
Borsuki wyszły w pole
Początek wielkiej historii
Akcja młodego terytorialsa
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Muzeum na fali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO