Celem konferencji jest zaprezentowanie szczegółowych badań nad problemem postrzegania ojczyzny, patriotyzmu, suwerenności państwa, wiary w Boga, tradycji, honoru, etosu czy zasad etyki jakie miały towarzyszyć żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych w trzech okresach dziejowych:
– w latach 1918–1945 (II Rzeczpospolita),
– w latach 1943–1990 (Polska „ludowa”),
– od 1990 r. do czasów współczesnych (III Rzeczpospolita).
Szczególnie interesujący jest aspekt porównania sposobu widzenia przez władze komunistyczne osobowości żołnierza czy funkcjonariusza aparatu represji Polski „ludowej” a postrzegania kandydata do służb mundurowych i specjalnych w Polsce do 1939 r. czy po 1990 r.
Jak wyglądał etos żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych? Jak się to postrzeganie zmieniło w czasie? Jak odnoszono się do imponderabiliów w okresie II Rzeczypospolitej i Polski „ludowej”? Jak postrzegano suwerenność państwa i do jakich tradycji się odwoływano w szkołach wojskowych czy ośrodkach szkolenia służb specjalnych? Jak działały sądy honorowe? Na co zwracano uwagę przy przyjmowaniu do służb mundurowych i specjalnych? Jak postrzegano kiedyś, a jak postrzega się obecnie patriotyzm, służbę ojczyźnie, honor? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na tej konferencji.
Konferencja odbędzie się w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Komunistyczny aparat represji”.
Termin konferencji: 8–10 czerwca 2022 r.
Miejsce konferencji: Hotel „Złote Arkady”, ul. Boya-Żeleńskiego 12, Częstochowa
autor zdjęć: Arch. IPN-KŚZpNP w Katowicach
komentarze