moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jeszcze więcej OPW

Duże zainteresowanie młodzieży obronnością, konieczność zwiększenia szeregów sił zbrojnych oraz wyższe nakłady na bezpieczeństwo – to jedne z powodów, z których minister Mariusz Błaszczak zdecydował o zwiększeniu limitu mających powstać we wrześniu oddziałów przygotowania wojskowego. W sumie w szkołach średnich w całej Polsce zamiast 40 nowych klas tego typu powstanie ich 115.

Oddziały przygotowania wojskowego to formuła klas wojskowych. Funkcjonują one w liceach i technikach, a ich działanie jest oparte na prawie oświatowym i podpisanych umowach o współpracy z wojskiem. Aby utworzyć taką klasę, organ prowadzący szkołę musi wystąpić z wnioskiem do MON-u. Nie każda szkoła ma jednak szansę na udział w programie – resort obrony, wydając pozwolenia, bierze bowiem pod uwagę ustalony wcześniej limit, uwzględniający potrzeby rekrutacyjne, możliwości szkoleniowe wojska oraz budżetowe środki finansowe. W 2020 roku działalność rozpoczęło 130 pierwszych OPW, a rok później – 20. Obecnie w 150 oddziałach przygotowania wojskowego w 147 szkołach średnich uczy się ponad 7 tys. nastolatków. – Liczba szkół, które chcą otworzyć OPW, sukcesywnie rośnie. Tegoroczny limit zakładał otwarcie 40 takich klas, a wniosków wpłynęło niemal trzy razy tyle. Choć wszystkie szkoły spełniły wymagania, do programu, według pierwotnie ustalonej liczby, mogliśmy przyjąć tylko 40 – mówi płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak zdecydował jednak o zwiększeniu tego limitu do 115. Powodów takiej decyzji jest kilka. Jednym z nich jest planowany wzrost liczebności sił zbrojnych i związana z tym intensyfikacja działań rekrutacyjnych. MON chce też w jeszcze większym niż dotąd stopniu rekrutować młodych ludzi zainteresowanych problematyką obronną do różnych form służby wojskowej. Za zmianami przemawiają także działania wojenne za wschodnią granicą Polski. – Obowiązkiem każdego obywatela jest obrona ojczyzny. Podejmując naukę w oddziale przygotowania wojskowego, każdy uczeń otrzymuje niezbędną fachową wiedzę i nabywa umiejętności przygotowujące do wypełniania tego obowiązku – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

REKLAMA

Płk Bryś podkreśla, że decyzja ministra jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym. – Widzimy, jaki potencjał jest w młodzieży, chcemy go więc wykorzystać i dać młodym ludziom szansę na realizację ich marzeń i planów związanych z edukacją w OPW. Większy limit to też dowód, że ustawa o obronie ojczyzny już działa. Otwarcie kolejnych OPW jest bowiem konsekwencją planowanego wzrostu wydatków na obronność – dodaje szef CWCR-u. Na program MON chce przeznaczyć dodatkowe 7 mln zł.

Ostatecznie w programie wezmą udział wszystkie szkoły, które w tym roku złożyły wnioski (czyli 115). Finalnie od września naukę w takich klasach będzie mogło rozpocząć nie 1200 uczniów, ale ponad 3400 (przy założeniu 30-osobowych klas). W sumie już po wakacjach w szkołach średnich w całej Polsce będzie funkcjonowało 265 OPW.

Edukacja w OPW, podobnie jak w zwykłych klasach, obejmuje kształcenie ogólne zgodne z podstawą programową. Uczniowie jednak odbywają też zajęcia dodatkowe z zakresu przygotowania wojskowego. W klasach I–III liceum oraz I–IV technikum program składa się z 230 godzin zajęć, w tym ponad 170 praktycznych, realizowanych zarówno w szkole, jak i jednostce patronackiej. Obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie prawne, logistyczne oraz bojowe. W ostatnich klasach szkół średnich uczniowie biorą udział w obozie szkoleniowym. Każda szkoła prowadząca OPW ma przypisaną patronacką jednostkę wojskową, której żołnierze wspierają merytorycznie szkolenie uczniów. Placówki mogą też liczyć na dotacje z MON-u na zakup umundurowania dla uczniów, a także specjalistycznego wyposażenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki

dodaj komentarz

komentarze


Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
 
W Sejmie o Patriotach
Upadek mitu mocarstwa
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
F-15 przyleciały do Łasku
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polski duch w Londynie
Abramsy w porcie
Abrams: początek historii
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Włoskie Air Policing w Polsce
Ukraina otrzyma Patrioty?
NATO pozostaje w gotowości
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Śladem profesjonalistów
Zostań szeregowym zawodowym!
Siedemnastka gotowa na Liban
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
„Albatros” pisze swoją historię
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Narada byłych szefów BBN-u
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Dodatek za ochronę granicy
Pioruny w linii
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Nowy wymiar sił powietrznych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańska debata
Artyleria na Marsie
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Koreański sprzęt już w Polsce
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Kolejne Rosomaki WEM
Ryzykowna gra ajatollahów
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Kolejne Abramsy dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO