Ponad 2000 żołnierzy i ponad 700 sztuk różnorodnego sprzętu - takie siły są zaangażowane w międzynarodowe manewry rozgrywane na drawskim poligonie.
Zanim żołnierze z Polski, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych trafili na jeden z największych europejskich poligonów to w pierwszej kolejności wykonali przemieszczenie drogami publicznymi oraz koleją. Transport tak licznego ciężkiego sprzętu jest zawsze wielkim wyzwaniem planistycznym dla logistyków, ale ten pierwszy etap ćwiczenia został zrealizowany sprawnie i profesjonalnie.
Po dotarciu na poligon żołnierze przystąpili do zajęć taktycznych i ogniowych. Już od pierwszych dni na poligonie robi się coraz tłoczniej od czołgów i wozów bojowych, których załogi intensywnie zgrywają się oraz strzelają z wykorzystaniem amunicji bojowej.
Plan sojuszniczego ćwiczenia opracowany drobiazgowo z dużym wyprzedzeniem zakłada sprawdzenie żołnierzy pod wieloma względami, ich działania w gronie międzynarodowym, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wyzwań oraz skomplikowanych zadań będzie wiele, ale tylko tak można skutecznie doskonalić umiejętności żołnierzy.
Potwierdzają to choćby polskie i niemieckie pododdziały, które w pierwszych dniach m. in. przystrzeliwały haubice i broń osobistą, a także realizują obecnie strzelania bojowe w dzień i w nocy, aby jak najefektywniej wykorzystać obiekty szkoleniowe drawskiego poligonu. Jak zapewniają sami żołnierze - intensywność oraz poziom trudności zadań będą rosły z każdym dniem ćwiczenia, aby jak najlepiej sprawdzić poziom ich wyszkolenia oraz współdziałania w sojuszniczym gronie.
Od 01 do 27 maja br. na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie pk. DefenderEurope 2022, które jest sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Jego głównym celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO. Ponadto Defender jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym w 2021 roku, nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.
Międzynarodowe manewry są realizowane m. in. na drawskim poligonie, gdzie ponad 2000 żołnierzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Stanów Zjednoczonych wykonuje zadania. Scenariusz ćwiczenia zakłada różnorodne działania taktyczne oraz strzelania bojowe w wykorzystaniem ponad 700 sztuk sprzętu wojskowego: czołgów Leopard i Challenger, wozów bojowych BWP-1 oraz Marder, armat M777 oraz haubic Goździk, samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka.
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: por. Agata Zawał, st. szer. Kamil Oślizło
komentarze