Od 4 kwietnia na terenie powiatów żagańskiego, żarskiego i nowosolskiego realizowana będzie kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zostanie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej na terytorium Polski.
Na terenie powiatów żagańskiego, żarskiego i nowosolskiego przedsięwzięcie to realizowane będzie w terminie od 04.04.2022r. do 04.07.2022r. Celem kwalifikacji wojskowej jest między innymi wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej oraz przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej.
Przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć przedstawicieli dowóództwa11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz jednostek odległych. W ramach promocji służby wojskowej wzięli oni udział w pogadankach podczas kwalifikacji wojskowej w Powiatowym Schronisku Turystycznym w Żarach. W trakcie spotkań promowano przede wszystkim służbę przygotowawczą oraz zawodową służbę wojskową. Przedstawiono również możliwości powołania do zawodowej służby wojskowej w jednostkach Czarnej Dywizji.
Z uwagi na mające wejść w życie nowe uwarunkowania prawne zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny, informowano również nowych formach służby wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa polega na:
- założeniu ewidencji wojskowej;
- ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej;
- wydaniu książeczki wojskowej.
W trakcie lub po kwalifikacji wojskowej ochotniczo można zgłosić chęć przyjęcia do służby w ramach kampanii „Zostań żołnierzem RP”.
Kogo dotyczy obowiązek kwalifikacji wojskowej?
1. mężczyzn urodzonych w 2003 r.
2. mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
3. osoby urodzone w latach 2001-2002, które: zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
4. kobiety urodzone w latach 1998-2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944)
5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Źródło: 11 LDKPanc
autor zdjęć: 11 LDKPanc
komentarze