moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraińcy uszkodzili rosyjski okręt?

Pentagon potwierdził, że rosyjski krążownik rakietowy „Moskwa” został poważnie uszkodzony i zmierza do portu. Przyznają jednak, że nie wiedzą, co było przyczyną eksplozji na jego pokładzie. Ukraińskie źródła podają, że była ona spowodowana celnym ostrzałem rakietowym. Rosja bagatelizuje sprawę i informuje jedynie o pożarze.

Informację o tym, że flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – krążownik „Moskwa” – został trafiony dwiema rakietami Neptun podały wczoraj w nocy ukraińskie media oraz samorząd Odessy. Pojawiły się nawet informacje, że okręt zatonął. Jednak rosyjski resort obrony nie potwierdził tych informacji, powiadomił natomiast o eksplozji amunicji i pożarze oraz ewakuacji całej załogi. – Dotychczas stanowiska nie zajęły Ministerstwo Obrony oraz Siły Zbrojne Ukrainy, jednak na swoich profilach społecznościowych wyrażają radość z powodu spektakularnego sukcesu – zwracają uwagę analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich. Informację o tym, że „Moskwa” został uszkodzony potwierdzili Amerykanie. – Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy – powiedział w CNN John Kirby, rzecznik Pentagonu. Według informacji amerykańskiego wywiadu na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną. – To z pewnością możliwe, że został trafiony rakietą, ale to też całkowicie możliwe, że przyczyną były jakieś wewnętrzne procesy okrętu – powiedział CNN rzecznik.

O sukcesie sił specjalnych Ukrainy poinformował dziś Sztab Generalny Ukrainy. Według informacji w okolicach Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w Ukrainie zorganizowali zasadzkę na Rosjan. – Kilka dni temu nasi żołnierze odkryli sprzęt wroga w rejonie Charkowa. Był to samochód pancerny Tygrys, Kamaz i trzy ciężarówki Ural, które ruszyły, aby wzmocnić swoje zgrupowanie w obwodzie charkowskim – czytamy w komunikacie na Facebooku. Ukraińcy uznali, że przejazd pojazdów przez most będzie doskonałym momentem na zasadzkę. Żołnierze wojsk specjalnych umieścili tam ładunek i „czekali na wroga, który niczego się nie podejrzewał. Operatorzy bezzałogowców potwierdzili zlikwidowanie celu”, czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Ukraińska armia poinformowała również, że żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy. W komunikacie 80 Brygady Powietrznodesantowej opisano operację jako „popisową”, ale nie podano jej szczegółów.

Dziś Sztab Generalny Ukrainy podał również uaktualnione dane dotyczące strat armii rosyjskiej. Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 19,9 tys. żołnierzy, 753 czołgi, 1 968 wozów opancerzonych, 366 systemów artyleryjskich i 122 wyrzutnie rakiet. Prócz tego 64 systemów obrony przeciwlotniczej, 160 samolotów, 144 śmigłowce i 134 bezzałogowe statki powietrzne.

Polscy politycy wspierają Ukrainę

Według danych wywiadowczych Wielkiej Brytanii Rosja w najbliższym czasie planuje zdobyć Kramatorsk i Konstantynówkę – miasta w obwodzie donieckim. Wywiad donosi również, że spowolnienie ofensywy w Donbasie, której od wielu dni spodziewają się analitycy wojskowi, zostało spowodowane oporem, który Rosjanie napotkali w Mariupolu. W mieście cały czas toczą się ciężkie walki, a rosyjskiej armii nie udało się pokonać broniących się oddziałów ukraińskich, w tym Pułku Azow. Tymczasem, według ukraińskich mediów, okupanci zmieniają zajęte dzielnice Mariupola w getto. Zmuszają cywilów do noszenia specjalnych opasek, wprowadzili też przepustki pozwalające poruszać się po mieście. Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, poinformował natomiast, że dziś do niewoli trafili żołnierze z 36 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniącej Mariupola. Stało się to, gdy próbowali przebić się przez linie nieprzyjaciela, by połączyć się z innymi ukraińskimi formacjami.

O sytuacji w Ukrainie opowiedział dziś prezydent Andrzej Duda, który wrócił z podróży do Kijowa. – Ukraina walczy niezwykle bohatersko o swoją wolność, niepodległość i suwerenność. Ukraińcy krwawią odpierając napaść Rosjan, ale potrzebują wsparcia – powiedział Andrzej Duda. – Potrzebna jest rozmowa o wsparciu finansowym na jej odbudowę. Wierzę, że jako społeczność międzynarodowa temu sprostamy – dodał prezydent. Przyznał też, że do końca życia zapamięta wizytę w Borodziance, podkijowskiej miejscowości zniszczonej przez rosyjskie ataki rakietowe. – Rosjanie walczą nie tylko z ukraińską armią, ale też z kobietami i dziećmi – mówił prezydent.

Dziś do Kijowa pojechały delegacje polskiej i czeskiej izby wyższej parlamentu. Polskę reprezentowali marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka, Michał Kamiński i Marcin Bosacki. - Ukraina jest już w objęciach Europy. Naszym obowiązkiem jest odbudowa Ukrainy. Wróg, uciekając, pozostawia za sobą zniszczenia, ale razem odbudujemy to, co zniszczyli moskale. Jeszcze bardziej współczesne i piękniejsze – powiedział Tomasz Grodzki w wystąpieniu przed Radą Najwyższą Ukrainy.

KE

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Cień atomowej zagłady
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
They Will Check The Training Results in Combat
Piedimonte – samobójcza misja
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO