moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wschodnia Ukraina na celowniku Rosji

Jesteśmy po to, by chronić sojuszników, a to dotyczy także przesmyku suwalskiego oraz całego terytorium Polski i Litwy – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. O aktualnej sytuacji na froncie z ukraińskim z ministrem Dmytro Kułebą rozmawiali w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

W 36. dniu inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymir Zełenski za pośrednictwem połączenia wideo wystąpił przed parlamentarzystami w Holandii. – W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie jak pociągać do odpowiedzialności winnych zbrodni – mówił do holenderskich deputowanych. Wezwał Holandię do zamknięcia portów dla rosyjskich statków i zakończenia handlu z Rosją. Poprosił także o dalsze dostawy broni, by Ukraińcy mogli bronić się przed naporem agresora. – II wojna światowa też zaczęła się od napaści na jeden kraj, a następnie doszło do strasznych zniszczeń i wojna ogarnęła cały kontynent. Ukraina to dopiero początek. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, pójdzie dalej – dodał Zełenski. Ukraiński przywódca wspomniał o tragedii ukraińskich cywilów i niszczeniu rodzin. – Nie możemy pozwolić tej wojnie trwać kolejne 36 dni. Giną tysiące ludzi, dzieci, spalone są wsie, okupanci rosyjscy gwałcą kobiety, kradną wszystko, zabijają, ponieważ dla nich jest to rozrywka, nic ich nie powstrzymuje – dodał prezydent. 20-minutowe wystąpienie Zełenskiego Holendrzy przyjęli owacją na stojąco.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka podało, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych.

Nadal najtrudniejsza sytuacja cywilów jest w Mariupolu. W oblężonym przez Rosję mieście cywile nie mają dostępu do wody i jedzenia, nie przepuszczane były tam także konwoje z pomocą humanitarną. Dziś udało się przeprowadzić ewakuację części mieszkańców Mariupola. Konwój 17 ewakuowanych autobusów dołączył do kolumny 45 innych pojazdów przewożących cywilów do Berdiańska na południowym zachodzie kraju. Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy podała dziś, że pilnej ewakuacji z Mariupola wymaga nadal około 100 tysięcy osób. Dotychczas udało się ewakuować 75 tys. mieszkańców.

Ukraińscy samorządowcy informowali dziś o wycofywaniu się rosyjskich pododdziałów z obwodu kijowskiego. Zastępca szefa sztabu ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Hruzewycz przekazał, że niemal 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią. W wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy” oficer przyznał, że albo „obserwujemy przegrupowanie rosyjskich sił, albo formacje te zostaną przerzucone do Donbasu”. Generał przypuszcza, że nowym celem strategicznym Rosji jest opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego.

Do przegrupowania rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy odniósł się dziś także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Według naszego wywiadu rosyjskie jednostki nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja próbuje wzmocnić jednostki, uzupełnić zaopatrzenie i prowadzić ofensywę w regionie Donbasu Jednocześnie Rosja utrzymuje presję na Kijów i inne miasta. Możemy więc spodziewać się dodatkowych działań ofensywnych, przynoszących jeszcze więcej cierpienia – powiedział Jens Stoltenberg. Szef NATO odniósł się także do pogłosek na temat planów Rosji w sprawie utworzenia korytarza do Kaliningradu. – Sojusz jest tam obecny, by chronić wszystkich sojuszników w NATO. To obejmuje także przesmyk suwalski i terytorium Polski i Litwy. By upewnić się, że nie ma żadnej przestrzeni na nieporozumienie w Moskwie na ten temat, znacząco zwiększyliśmy naszą obecność na wschodniej flance NATO – dodał Stoltenberg. Sekretarz generalny Sojuszu przyznał także, że analizowane będzie dalsze wzmacnianie obecności NATO w tej części Europy. – Jesteśmy na miejscu, by upewnić się, że Rosja nie wykorzysta Kaliningradu czy innego pretekstu, aby rozpocząć działania agresywne wobec jakiegokolwiek członka NATO – podkreślił.

O aktualnej sytuacji na Ukrainie, wsparciu humanitarnym i wojskowym Kijowa rozmawiano dziś także Warszawie. Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał dziś Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Polityk był gościem Andrzeja Dudy. – Wysoko cenimy silne wsparcie Polski dla Ukrainy i gościnność wobec Ukraińców. Wolna i silna Ukraina to wolna i silna Polska i Europa – napisał Kułeba w mediach społecznościowych po spotkaniu z polskim prezydentem. Ukraiński szef MSZ spotkał się także z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Gunner, nie runner
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO