moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna tura negocjacji we wtorek

Na jutro rano zaplanowany jest start pokojowych rozmów między delegacjami z Ukrainy i Rosji. Jednocześnie amerykański dziennik doniósł o podejrzeniu zatrucia środkiem niewiadomego pochodzenia kilku poprzednich negocjatorów, a także rosyjskiego oligarchy. W Warszawie natomiast odbyło się dziś spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Tuż po godzinie 17 zakończyło się dwugodzinne spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym przedstawiciele wszystkich partii omówili wizytę prezydenta Joe Bidena w Polsce oraz szczyt NATO w Brukseli. – Stale działamy, stale monitorujemy sytuację po to, żeby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo Polaków w tej trudnej sytuacji – oświadczył prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu. Rada dyskutowała także o sytuacji uchodźców. Polską granicę od początku wojny przekroczyło ponad 2 mln Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, którzy uciekli przed agresją.

Zaplanowane na poniedziałek kolejne ukraińsko-rosyjskie negocjacje w Stambule zostały przełożone na jutro rano. Tymczasem amerykański dziennik „The Wall Street Journal” poinformował dziś, że rosyjski miliarder i oligarcha Roman Abramowicz oraz dwóch ukraińskich negocjatorów, którzy brali udział w rozmowach pokojowych trzy tygodnie temu, mieli objawy otrucia. Pojawiły się one na początku marca, zaraz po negocjacjach, które odbyły się w Kijowie. Objawiały się zaczerwienieniem oczu, bolesnym łzawieniem oraz łuszczeniem się skóry na dłoniach i twarzy. Według „The Wall Street Journal” wszyscy czują się już dobrze. Bellingcat, grupa brytyjskich dziennikarzy śledczych sugeruje, że takie objawy to efekt użycia broni chemicznej. Jak dotąd te informacje nie zostały powierdzone.

Sytuacja na frontach w Ukrainie nie zmienia się. Rosjanie, choć pozbawieni zaopatrzenia, kontynuują ataki na miasta. – Ostrzelali Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, niszcząc pięć budynków – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj za pomocą komunikatora Telegram. Dzięki akcji ratowniczej udało się wydostać spod gruzów siedem osób. Natomiast informacje z Charkowa przekazał agencji prasowej Ukrinform mer Ihor Terechow. – W Charkowie, który przed inwazją rosyjską był drugim co do wielkości miastem Ukrainy, zrujnowanych zostało 1177 wielopiętrowych bloków mieszkalnych – powiedział Terechow. – Zniszczone zostały także 53 przedszkola, 69 szkół i 15 szpitali – informował. Według niego Rosjanie ostrzeliwują całe osiedla mieszkalne. – Mieszkańcy doświadczają bombardowań totalnych – dodał mer Charkowa.

Dobre wiadomości przekazał za to mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. – Miasto zostało wyzwolone – poinformował agencję Interfax-Ukraina. – Umacniamy się na nowych odcinkach, pójdziemy dalej i będziemy wyzwalać Buczę, Hostomel, Worzel - zapowiedział mer, wymieniając miejscowości w obwodzie kijowskim.

Tymczasem Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że od początku wojny zginęło 17 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli prawie 600 czołgów, 123 samoloty i 127 śmigłowców.

Jednak według ukraińskiego wywiadu Rosja przeprowadzi potajemną mobilizację. Do działań bojowych mają być angażowani nawet rosyjscy więźniowie. „Około 100 przestępców odbywających karę w kolonii w Czeczenii już przygotowuje się do wyjazdu na Ukrainę” – twierdzi ukraiński wywiad, informacje opublikował w mediach społecznościowych. Wynika z nich, że więźniowie ci są skazani za ciężkie przestępstwa, takie jak zabójstwa czy handel narkotykami.

Pogłoski o mobilizacji w Rosji pojawiają się od dłuższego czasu. Jak informował dziś Ołeksandr Motuzianyk, rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy, wiele oddziałów rosyjskich musi wycofać się poza terytorium Ukrainy, do Rosji i Białorusi, by odbudować zdolność bojową żołnierzy i uzupełnić amunicję.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow dodał z kolei, że morale Rosjan jest niskie i brakuje im motywacji. – Powiedziałbym, że jest to główna przyczyna sukcesu sił ukraińskich – informował w filmie opublikowanym na Facebooku. Jednoczesnie Budanow zapewnia, że ukraińscy żołnierze są zdolni się bronić jeszcze długo, ale potrzebują systemów ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz lotnictwa bojowego.

Dziś także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przyznała na komunikatorze Telegram, że od początku wojny z Rosją zlikwidowali pięć wrogich farm botów liczących ponad 100 tys. fałszywych kont. Farmy botów działały w Charkowie, Czerkasach, Tarnopolu, Połtawie i na Zakarpaciu. Tak zwani internetowi trolle rozpowszechniali fake newsy o wojnie Rosji przeciw Ukrainie.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gunner, nie runner
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO on Northern Track
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO