Blisko 50 uczestników reprezentujących najważniejsze instytucje związane z funkcjonowaniem i rozwojem logistyki w Siłach Zbrojnych RP uczestniczyło w sympozjum pt. „System Logistyczny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Raport 2024”. Wydarzenie odbyło się 17 marca 2022 r. w auli im. gen. Władysława Andersa Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej.
Sympozjum jest kontynuacją inicjatywy podjętej w 2017 r. przez środowisko uczelni wojskowych oraz Zarząd Logistyki P-4 SG WP, dotyczącej oceny systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP.
W ramach przeprowadzonej oceny zostanie przygotowana nowa edycja raportu. Opracują ją jednostki wszystkich uczelni wojskowych:
• Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej,
• Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej,
• Wydział Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych,
• Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej.
• Instytut Logistyki i Transportu Lotniczej Akademii Wojskowej.
Nowy raport zostanie przygotowany przy współudziale Zarządu Logistyki P-4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.
Głównym celem przygotowywanego dokumentu jest dokonanie oceny stanu obecnego oraz określenie kierunków rozwoju systemu logistycznego Sił Zbrojnych RP, opartych na doświadczeniach zdobytych podczas realizacji zadań minimalizujących skutki pandemii COVID-19, tworzenia i osiągania gotowości przez Wojska Obrony Terytorialnej, tworzenia i osiągania gotowości przez 18. Dywizję Zmechanizowaną, zabezpieczenia logistycznego wojsk uczestniczących w operacji „Granica” oraz wniosków wynikających z konfliktu wojennego Rosja–Ukraina.
Opublikowanie raportu zaplanowano w 2024 roku, a jego prezentacja nastąpi podczas konferencji naukowej Logistyki Stosowanej, organizowanej cyklicznie przez Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania Wojskowej Akademii Technicznej.
Uroczystego otwarcia Sympozjum dokonał płk dr hab. inż. Szymon Mitkow, dziekan Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, który wyraził zadowolenie z możliwości kontynuacji inicjatywy zapoczątkowanej w 2017 r. przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej. Podkreślił również wagę przygotowanego dokumentu ze względu na aktualne i przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych RP związane z Ustawą o obronie Ojczyzny oraz konieczność dostosowywania wojskowego systemu logistycznego do zmian zachodzących w środowisku operacyjnym. Praca nad nową edycją Raportu wpisuje się również w inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa podejmowane przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych takie jak Konferencja GLOBSTATE oraz projekt NUP 2X35.
Tekst: Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT
autor zdjęć: Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT
komentarze