moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saber Strike 22 z udziałem żołnierzy WOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczą w ćwiczeniu Saber Strike 2022. Do zadań terytorialsów należy wsparcie polskich Wojsk Lądowych oraz amerykańskich sojuszników, którzy przemieszczają się z Niemiec do państw bałtyckich. Żołnierze WOT czuwają nad drożnością szlaków komunikacyjnych i zabezpieczają przemieszczenie sił. Terytorialny charakter WOT zapewnia doskonałą znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań logistycznych czy też infrastrukturalnych dzięki czemu możliwe jest efektywne wsparcie i zapewnienie szybkiego i sprawnego przemieszczenia.

Szybkość działania w obecnych uwarunkowaniach bardzo często decyduje o powodzeniu operacji, zapewnia ona możliwość adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia – dlatego tak ważne są ćwiczenia takie jak Saber Strike, dzięki którym możliwe jest przećwiczenie wariantów szybkiego wejścia do działań sił sojuszniczych.

Saber Strike to międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami, które odbywa się na terenie Polski co dwa lata, przygotowuje sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne i zaspokajania własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa poprzez poprawę bezpieczeństwa granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach ćwiczenia planowane są z dużym wyprzedzeniem i nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją. Ćwiczenie zapewnia platformę do wzmacniania zdolności sojuszniczych do współpracy oraz testowania i sprawdzania obecnych i przyszłych zdolności w środowisku bezpieczeństwa.

W ćwiczeniu Saber Strike bierze udział 1300 polskich żołnierzy, w tym z Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczenie skoncentrowane jest na interoperacyjności z sojusznikami, jak również na poprawie wspólnej zdolności operacyjnej w różnego rodzaju zadaniach. Wojska Obrony Terytorialnej, zgodnie ze swoją doktryną, współpracują i wspierają wojska operacyjne i sojuszników w stałych rejonach odpowiedzialności.

Praktyczna część ćwiczenia Saber Strike skupia się na przemieszczeniu żołnierzy 2. Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) z Niemiec do Państw Bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą). Wspólnie z żołnierzami amerykańskimi przemieszczają się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Wojska Obrony Terytorialnej zabezpieczają bezkolizyjne przemieszczenie się sił i sprzętu wojsk sojuszniczych oraz organizują ochronę Grupy Kierowania Ruchem. Ponadto jako „gospodarze terenu”, w szerokim aspekcie pośredniczą w kontaktach z lokalnymi władzami i społecznością

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Marsz prawdę ci powie
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Litwini z polskimi Gromami
Na granicy stratosfery
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Generał z cienia
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
W centrum uwagi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Uniforms Are Worn by Real People
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
DOL(a) pilota
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wielka gra na ukraińskim froncie
Krok w stronę pokoju
Podróż w ciemność
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Równanie z „Iksem”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Łączą nas wspólne cele
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Polska szykuje się do produkcji Panter
Podchorążowie w dżungli
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Stała baza wojsk USA w Polsce
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Śmierć w sercu Azji
Trening działań połączonych
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wsparcie ma znaczenie
Najzdrowsi z najtwardszych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czerwieńsze będą…
Koszykarskie widowisko
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Powitanie F-35 z Polską
Polski wkład w operację „Overlord”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Sojusz kontra drony
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Od eksperymentu do elity NATO
Ruszyły największe targi obronne
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Jego ofiara – nasza pamięć
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO