Interesujesz się historią i chcesz w przyszłości pracować w instytucjach związanych z bezpieczeństwem państwa? – przyjdź do Akademii Sztuki Wojennej! Od października w Instytucie Historii Wojskowej zostaną uruchomione nowe studia na kierunku historia. Akademia zaprasza też na bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z historii.
Instytut Historii Wojskowej (IHW) działający w Akademii Sztuki Wojennej powstał w 2018 roku. Zajmuje się badaniami naukowymi m.in. z zakresu historii: wojskowości, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz sztuki wojennej. Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia z historii na wszystkich kierunkach studiów podyplomowych organizowanych przez IHW.
Studia dla pasjonatów
Od października oferta edukacyjna Instytutu będzie jeszcze szersza. Zostaną bowiem uruchomione studia I stopnia (licencjackie) na kierunku historia. – Dynamiczne zmiany w środowisku bezpieczeństwa sprawiają, że potrzebna jest refleksja dotycząca współczesnych problemów związanych z różnymi aspektami bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza militarnym. Trudno, by osoby zajmujące się działaniami militarnymi, bezpieczeństwem państwa oraz procesami, procedurami i elementami z nim związanymi, nie znały historii i nie potrafiły określać wyzwań, zagrożeń i szans w tym obszarze – wyjaśnia dr Józef Kozłowski, dyrektor Instytutu Historii Wojskowej. – Kształcenie kompetentnych specjalistów, dobrze przygotowanych teoretycznie i praktycznie historyków jest koniecznością, stąd pomysł nowego kierunku studiów – dodaje dr Kozłowski.
W ofercie kierunku znajdą się trzy specjalności: historia wojskowości, historia służb specjalnych oraz archiwistyka. Studenci będą zdobywać wiedzę z zakresu m.in. historii Polski, bezpieczeństwa narodowego, czy wojskowej. Zyskają również umiejętności warsztatowe np. w obszarze archiwistyki, zarządzania informacją i wiedzą.
– Zależy nam, by nasi studenci docenili ogromną wagę historii jako dyscypliny niezbędnej dla poznania całokształtu doświadczeń minionych pokoleń, w tym wiedzy o sztuce wojennej i sposobach skutecznego wykorzystania struktur rozpoznawczych i instytucji wywiadowczych. Tego typu elementy są szczególnie przydatne siłom zbrojnym – zauważa dr Kozłowski. Podkreśla, że wykładowcy stawiają sobie za cel przygotowanie kadr w prowadzeniu prac historycznych, których wyniki będą mogły zostać wykorzystane np. przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem, ale także w planowaniu i realizacji działań analitycznych, mogących odgrywać ważną rolę we wzmocnieniu bezpieczeństwa państwa.
– Sądzę, że zdobyta na tych studiach wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą naszym absolwentom odnaleźć się na rynku pracy zarówno w środowisku cywilnym, jak też na stanowiskach w siłach zbrojnych i innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, w tym w Policji, Straży Granicznej czy służbach specjalnych – mówi dr Kozłowski. Podkreśla też, że oferta jest kierowana do wszystkich, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą ze służbami mundurowymi. – W wojsku ważna jest wiedza techniczna, ale swoje miejsce mogą tu znaleźć również humaniści. Potrzebują do tego jednak odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności. Mam nadzieję, że nasze studia im to zapewnią – przyznaje dr Kozłowski. Nabór ma ruszyć w maju tego roku.
Oferta dla maturzystów
Studia licencjackie to nie jedyna oferta edukacyjna IHW. Po raz pierwszy w historii uczelni został uruchomiony autorski kurs maturalny z historii. Eksperci z Instytutu opracowali go w oparciu o podstawę programową szkół średnich oraz wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Nauka historii wymaga, aby nie tylko poznać i zapamiętać pewne pojęcia, ale też zrozumieć pewne mechanizmy rządzące światem. Aby w pełni przygotować się do egzaminu maturalnego, ważne jest systematyczne powtarzanie zdobytej wiedzy oraz poszerzanie jej o nowe zagadnienia – mówi dr Kozłowski. Dlatego kurs poza dwunastoma wykładami obejmuje też 44 godziny ćwiczeń, podczas których kursanci będą pracować z mapami, tekstami źródłowymi oraz arkuszami maturalnymi z lat ubiegłych. Elementem ćwiczeń będą dyskusje między uczestnikami, które mają wyrobić u maturzystów nawyk wymiany poglądów.
Wśród poruszanych w ciągu następnych miesięcy tematów znajdą się te dotyczące m.in. historii starożytnej, dziejów Europy, odkryć geograficznych, Wielkiej Emigracji czy zagadnień I i II wojny światowej. Ostatnim tematem wykładów będzie zimna wojna, natomiast ostatnie ćwiczenia zostaną poświęcone historii związku zawodowego NSZZ Solidarność i jego rola w upadku bloku komunistycznego.
Po zakończeniu wykładów i ćwiczeń, uczestników kursu czeka próbna matura. Napiszą ją 23 kwietnia, w zależności od sytuacji epidemicznej zdalnie lub stacjonarnie. – Kurs poza usystematyzowaniem wiedzy ma pokazać młodym ludziom, w jaki sposób nauczamy, jak wyglądają zajęcia. Wiedzę przekazujemy w łatwy i zrozumiały sposób, co pomoże kursantom osiągnąć maksymalne wyniki na egzaminach. Być może część z nich zdecyduje się podjąć studia właśnie u nas, na nowym kierunku – mówi dr Kozłowski.
Osoby zainteresowane udziałem w kursie przygotowawczym mogą zapisać się pod nr. tel. 261814426 lub emailem pisząc na adres: ja.chlopik@akademia.mil.pl. Kurs jest bezpłatny.
Instytut Historii Wojskowej działa w Akademii Sztuki Wojennej od 2018 roku. Mieści się w budynku Biblioteki Głównej Akademii, gdzie przed II wojną światową swoją siedzibę miało Centrum Wyszkolenia Piechoty. W ramach IHW działają trzy katedry: Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Historii Wojskowości i Studiów nad Obronnością oraz Służb Specjalnych. Instytut prowadzi studia podyplomowe: „Służby specjalne” oraz „Działania analityczno-informacyjne w obszarze bezpieczeństwa”.
Akademia Sztuki Wojennej odwołuje się do tradycji Wyższej Szkoły Wojennej. Jednym z jej głównych zadań jest kształcenie oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Akademia oferuje kursy doskonalące i kwalifikacyjne dla żołnierzy, prowadzi kształcenie na studiach cywilnych licencjackich i magisterskich (do wyboru jest 12 kierunków, w tym administracja, logistyka, bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja) oraz podyplomowych. Przygotowuje się do otwarcia szkoły doktorskiej.
autor zdjęć: ASzWoj
komentarze