moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs pamięci o Katyniu

Projekt medalu, tekst literacki lub tekst piosenki, konspekt lekcji – takie prace można zgłaszać na konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Rozpoczęła się trzecia edycja przedsięwzięcia. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i – po raz pierwszy – studenci. Prace można nadsyłać do 11 marca. Do wygrania są laptopy, tablety i czytniki e-booków.

– To znakomita forma upowszechniania prawdy o Katyniu – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu i pomysłodawczyni konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” podczas inauguracji III edycji przedsięwzięcia. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej oraz oddanie hołdu pomordowanym. – Niestety, jeszcze do dzisiaj w obiegu publicznym pojawiają się przekazy, które powielają kłamstwo katyńskie – podkreśliła Elżbieta Witek.

 

REKLAMA

Marszałek Sejmu przypomniała, że w poprzednich latach konkurs wzbudzał duże zainteresowanie. W I edycji wpłynęło 700 prac, w kolejnej już prawie 4 tys. – Udowodniły one, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, młodzi autorzy wykazali się kreatywnością, wrażliwością i głębokim zrozumieniem problematyki – zaznaczyła Elżbieta Witek. Duże zainteresowanie skłoniło organizatorów do kontynuowania konkursu. – Jestem pewna, że nadesłane w tym roku prace dostarczą nam kolejnych poruszających świadectw odwagi w głoszeniu prawdy i patriotyzmu młodego pokolenia Polek i Polaków – stwierdziła marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu i pomysłodawczyni konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, zainaugurowała III edycję przedsięwzięcia. Fot. Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół średnich oraz – po raz pierwszy – do studentów. Osoby w wieku od 15 do 21 lat mogą wybrać jedną z trzech kategorii: plastyczną, czyli zaprojektować medal pod hasłem „Katyń – pamiętamy”, literacką – napisać pracę „Etos ofiar zbrodni katyńskiej w odniesieniu do współczesności”, lub przygotować tekst piosenki poświęconej tamtym wydarzeniom. Z kolei zadanie konkursowe dla studentów polega na przygotowaniu konspektu 45-minutowej lekcji dla uczniów szkół średnich na temat: „Katyń – pamiętamy”.

Prace konkursowe można przesyłać do Kancelarii Sejmu do 11 marca 2022 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 13 kwietnia. Zwycięzcy pierwszego miejsca w każdej z kategorii dostaną laptopy, zdobywcy drugiego miejsca otrzymają tablety, a trzeciego – czytniki e-booków. Przyznane zostaną również wyróżnienia.

W skład komitetu honorowego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, na którego czele stoi prezydent Andrzej Duda, wchodzą m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Piotr Gliński, minister kultury, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Przemysław Czarnek, minister edukacji, oraz Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku miną 82 lata od zbrodni katyńskiej. 3 kwietnia 1940 roku w lesie katyńskim rozpoczęły się masowe egzekucje polskich jeńców, których Sowieci uwięzili po 17 września 1939 roku. Pierwsze transporty śmierci ruszyły do Katynia z obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało w sumie prawie 22 tys. polskich obywateli. Zabijano ich strzałem w tył głowy i grzebano w zbiorowych mogiłach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
 
Resortowe kolonie i obozy
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ochotnicy do wojska
Raport podkomisji smoleńskiej
Ukraina wyklucza ustępstwa
Passex z sojusznikami
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Bitwa o Kamień Stołpecki
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Gotowi na pojedynek!
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przewrót majowy
Przeprawa przez Wisłę
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Uratować życie na polu walki
Wielki dzień dla polskiego wojska
Aktualizacja Pustelnika
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Porozumienie WOT i PKP
Droga ku liczniejszej armii
Amerykańskie F-15 w Polsce
Więcej pieniędzy na zapomogi
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
„Defender” otworzył ogień
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
F-15 w Łasku
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Ottokar przyspiesza
Spotkaj się ze specjalsami
Polscy żołnierze na podium
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Coraz więcej Rosomaków w armii
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Medale za walkę z COVID-19
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
PKW Orlik wrócił do domu
Symboliczne lwowskie pojednanie
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Rakietowa rewolucja
Polacy na Monte Cassino
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Kolejne baterie „Wisły”
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Lotnicza strona „Defendera”
Minister o zmianach w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO