moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

31 sportowców wstąpiło do wojska

Na placu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 31 sportowców. Wśród nich mistrzowie olimpijscy z Tokio, m.in. Dawid Tomala i Kajetan Duszyński. To finał programu „Akcja rekrutacja”, którego celem było przyjęcie do armii nowych żołnierzy-sportowców.

– Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa z wielu powodów. Za chwilę przyjmiemy do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego nowych ochotników, wybitnych sportowców, którzy będą reprezentować nasze barwy narodowe oraz Wojsko Polskie na arenach międzynarodowych. Jestem niezwykle z Was dumny – mówił płk Tomasz Bartkowiak, szef CWZS, zwracając się do składających przysięgę.

List do nowych żołnierzy napisał minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u zwrócił uwagę na powiązania sportu z wojskiem. „Sport to kształtowanie kondycji, sprawności, tężyzny fizycznej, ale także siły charakterów i umiejętności pokonywania trudności w osiąganiu celów. Wszystko to powinno także cechować dobrego żołnierza. Dlatego też połączenie munduru i sportu to wyjątkowo korzystna kombinacja” – napisał.

W gronie 31 sportowców, którzy we wrocławskim centrum odbyli szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową, znaleźli się m.in. medaliści ostatnich igrzysk w Tokio: Dawid Tomala – mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 km, Kajetan Duszyński – mistrz olimpijski w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m oraz kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska – srebrne medalistki w konkurencji K-2 500 m i brązowe w K-4 500 m. Przysięgę wypowiedzieli również m.in.: kajakarka górska Klaudia Zwolińska (na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła piątą lokatę), wioślarz Wiktor Chabel (na igrzyskach w Tokio i pięć lat wcześniej na igrzyskach w Rio de Janeiro zajął czwarte miejsce w finałach czwórek podwójnych) i kolarka szosowa Marta Lach (w wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach w Tokio uplasowała się na 18. pozycji).

Ta ostatnia sportsmenka po złożeniu przysięgi napisała w mediach społecznościowych: „Wczoraj wraz z 30 wybitnymi polskimi sportowcami miałam przysięgę wojskową. To niesamowite wydarzenie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. W ciągu ostatniego miesiąca bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do służby dla Ojczyzny. Sport niewątpliwie łączy się z wojskiem. Wierność, oddanie, ambicja, wytrwałość, odpowiedzialność... To tylko niektóre z cech, które zostały wzmocnione w moim serduszku. Dziękuję za ten czas”.


Szef CWZS płk Tomasz Bartkowiak gratuluje mistrzowi olimpijskiemu szer. Dawidowi Tomali

„Akcja rekrutacja” skierowana była do sportowców, którzy nie służyli w armii, nie są żołnierzami rezerwy i nie brali udziału w szkoleniu podstawowym. O przyjęcie do armii mogły się więc starać osoby pełnoletnie, legitymujące się polskim obywatelstwem, zdolne do służby wojskowej, będące członkami polskiej kadry narodowej i uprawiające indywidualne dyscypliny sportu. Chęć udziału w programie zgłosiło ponad 160 sportowców. Po rozmowach kwalifikacyjnych na szkolenie podstawowe skierowano 31 kandydatów. – Nikt nie odpadł. Wszyscy byli zdeterminowani, aby osiągnąć podczas szkolenia jak najlepsze wyniki – podkreślił płk Tomasz Bartkowiak.

Zwycięzcy akcji otrzymali stopień szeregowego i wstąpią do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Jednak 11 kandydatów z najmniejszą liczbą punktów zostało umieszczonych na liście rezerwowych. Będą mieli pierwszeństwo podczas przyjęć na etat zwalniany przez zawodnika, któremu skończył się kontrakt z wojskiem.

SZUS

autor zdjęć: kpr. Piotr Waszak

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1640063160
a moim zdaniem to nie jest dobre połączenie ,przypominają mi się czasy postkomuny kiedy kluby sportowe były strikte albo wojskowe ,policyjne ,i branżowe a chodziło w nich o tylko o prestiż i finansowanie i ewentualnie schowanie się przed służbą , dzisiaj chyba tylko o kasę , chciałbym widzieć dzisiaj tych sportowców zabezpieczających np. granice na misjach ,na ćwiczeniach ,służbach, a nie tylko po przywileje i popisywaniem się w grupach polityków .A co zresztą ciężko pracującą grupą sportowców która nie załapała na apanaże MON ,jak wszyscy to wszyscy .kto będzie weryfikował i jakie kryteria
52-36-2D-77

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
By Polska była bezpieczna
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ratownicy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Honor weteranom misji!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Flota Bayraktarów w komplecie
Centrum Szkolenia WOT świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO