moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
31 sportowców wstąpiło do wojska

Na placu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 31 sportowców. Wśród nich mistrzowie olimpijscy z Tokio, m.in. Dawid Tomala i Kajetan Duszyński. To finał programu „Akcja rekrutacja”, którego celem było przyjęcie do armii nowych żołnierzy-sportowców.

– Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa z wielu powodów. Za chwilę przyjmiemy do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego nowych ochotników, wybitnych sportowców, którzy będą reprezentować nasze barwy narodowe oraz Wojsko Polskie na arenach międzynarodowych. Jestem niezwykle z Was dumny – mówił płk Tomasz Bartkowiak, szef CWZS, zwracając się do składających przysięgę.

List do nowych żołnierzy napisał minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u zwrócił uwagę na powiązania sportu z wojskiem. „Sport to kształtowanie kondycji, sprawności, tężyzny fizycznej, ale także siły charakterów i umiejętności pokonywania trudności w osiąganiu celów. Wszystko to powinno także cechować dobrego żołnierza. Dlatego też połączenie munduru i sportu to wyjątkowo korzystna kombinacja” – napisał.

W gronie 31 sportowców, którzy we wrocławskim centrum odbyli szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową, znaleźli się m.in. medaliści ostatnich igrzysk w Tokio: Dawid Tomala – mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 km, Kajetan Duszyński – mistrz olimpijski w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m oraz kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska – srebrne medalistki w konkurencji K-2 500 m i brązowe w K-4 500 m. Przysięgę wypowiedzieli również m.in.: kajakarka górska Klaudia Zwolińska (na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła piątą lokatę), wioślarz Wiktor Chabel (na igrzyskach w Tokio i pięć lat wcześniej na igrzyskach w Rio de Janeiro zajął czwarte miejsce w finałach czwórek podwójnych) i kolarka szosowa Marta Lach (w wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach w Tokio uplasowała się na 18. pozycji).

Ta ostatnia sportsmenka po złożeniu przysięgi napisała w mediach społecznościowych: „Wczoraj wraz z 30 wybitnymi polskimi sportowcami miałam przysięgę wojskową. To niesamowite wydarzenie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. W ciągu ostatniego miesiąca bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do służby dla Ojczyzny. Sport niewątpliwie łączy się z wojskiem. Wierność, oddanie, ambicja, wytrwałość, odpowiedzialność... To tylko niektóre z cech, które zostały wzmocnione w moim serduszku. Dziękuję za ten czas”.


Szef CWZS płk Tomasz Bartkowiak gratuluje mistrzowi olimpijskiemu szer. Dawidowi Tomali

„Akcja rekrutacja” skierowana była do sportowców, którzy nie służyli w armii, nie są żołnierzami rezerwy i nie brali udziału w szkoleniu podstawowym. O przyjęcie do armii mogły się więc starać osoby pełnoletnie, legitymujące się polskim obywatelstwem, zdolne do służby wojskowej, będące członkami polskiej kadry narodowej i uprawiające indywidualne dyscypliny sportu. Chęć udziału w programie zgłosiło ponad 160 sportowców. Po rozmowach kwalifikacyjnych na szkolenie podstawowe skierowano 31 kandydatów. – Nikt nie odpadł. Wszyscy byli zdeterminowani, aby osiągnąć podczas szkolenia jak najlepsze wyniki – podkreślił płk Tomasz Bartkowiak.

Zwycięzcy akcji otrzymali stopień szeregowego i wstąpią do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Jednak 11 kandydatów z najmniejszą liczbą punktów zostało umieszczonych na liście rezerwowych. Będą mieli pierwszeństwo podczas przyjęć na etat zwalniany przez zawodnika, któremu skończył się kontrakt z wojskiem.

SZUS

autor zdjęć: kpr. Piotr Waszak

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1640063160
a moim zdaniem to nie jest dobre połączenie ,przypominają mi się czasy postkomuny kiedy kluby sportowe były strikte albo wojskowe ,policyjne ,i branżowe a chodziło w nich o tylko o prestiż i finansowanie i ewentualnie schowanie się przed służbą , dzisiaj chyba tylko o kasę , chciałbym widzieć dzisiaj tych sportowców zabezpieczających np. granice na misjach ,na ćwiczeniach ,służbach, a nie tylko po przywileje i popisywaniem się w grupach polityków .A co zresztą ciężko pracującą grupą sportowców która nie załapała na apanaże MON ,jak wszyscy to wszyscy .kto będzie weryfikował i jakie kryteria
52-36-2D-77

Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza morski „Dragon”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pamiętamy o Niezłomnych
Abramsy pod dobrą opieką
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Priorytety dla armii
Mocny sygnał od NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sztandar dla Dowództwa WOT
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO