Jesteśmy myślami z pokoleniami żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, ale pamiętamy też o tych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W środę w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty capstrzyk i apel pamięci.
Dziś w Warszawie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbył się capstrzyk i apel pamięci. Podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, a dziś to my jesteśmy odpowiedzialni za jej bezpieczeństwo. – Mówiąc my, myślę o żołnierzach Wojska Polskiego, o rządzie i prezydencie jako zwierzchniku sił zbrojnych – zaznaczył szef MON. Dodał, że „oblicze wojny zmieniało się przez wieki, ale zawsze mogliśmy być pewni, że nasi żołnierze z ofiarnością, z oddaniem będą bronić naszej ojczyzny, że nie będą szczędzić krwi, żeby Polska była wolna”. – Dziś na szczęście żołnierze nie muszą przelewać krwi, ale dziś też musimy bronić naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszej Ojczyzny, broniąc polskich granic – podkreślił.
Szef MON zaznaczył także, że polscy żołnierze, którzy zostali oddelegowani do służby na terenach przygranicznych, strzegą nie tylko granic Polski, ale także Unii Europejskiej. – Dziś jesteśmy myślami z pokoleniami żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, ale pamiętamy też o tych żołnierzach, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, którzy odpierają ataki hybrydowe, jakim poddawana jest nasza Ojczyzna – powiedział. – Pamięć o naszej przeszłości kształtuje naszą tożsamość narodową, a dzisiejsze wysiłki, aby Polska była bezpieczna kształtują naszą rzeczywistość. Jesteśmy dumni ze służby żołnierzy Wojska Polskiego – zaznaczył.
Podczas uroczystości głos zabrał płk Tomasz Dominikowski, dowódca garnizonu Warszawa. – Jako spadkobiercy wojskowych tradycji pamiętamy o czynach i zasługach osób, które swoją oddaną służbą i pracą rozpoczynały nowy piękny rozdział w dziejach naszego kraju. W tym tkwi siła naszego dziedzictwa, naszej narodowej tożsamości – powiedział. – Jestem przekonany, że pamięć o znanych i bezimiennych obrońcach naszej ojczyzny oraz trudnej drodze do niepodległości będzie czczona przez kolejne pokolenia – zaznaczył.
Minister i dowódcy Wojska Polskiego złożyli symboliczne wieńce przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, pomniku Lecha Kaczyńskiego, a także pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Natomiast żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oddali salwę honorową.
Wcześniej w Sejmie została otwarta wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru” przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Mariusz Błaszczak, szef resortu, który zainaugurował wydarzenie, mówił nie tylko o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ale także o Bitwie Warszawskiej, podczas której żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewicką. – Czasy się zmieniają, zmieniają się też zagrożenia, zmieniają się metody walki i metody wojen. Natomiast niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział. – Polscy żołnierze odznaczali się, odznaczają się i jestem o tym przekonany, że będą się odznaczać honorem, odwagą i wiernością przysiędze, którą składali, wstępując w szeregi Wojska Polskiego. Strzegli, strzegą i będą strzec bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – podkreślił.
O bezpieczeństwie Polski mówiła dziś także Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. – Wolność została wywalczona krwią i ofiarą życia wielu tysięcy polskich żołnierzy, dlatego mundur musi być otoczony szczególną czcią – podkreśliła. Zaznaczyła także, że dziś, kiedy żołnierze strzegą bezpieczeństwa kraju na polsko-białoruskiej granicy, słowa te mają szczególne znaczenie. – W dniu Święta Niepodległości okazujmy wdzięczność i szacunek polskiemu żołnierzowi, polskiemu mundurowi i polskiemu państwu – zaapelowała podczas uroczystości.
Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się jutro. W samo południe na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart. Wcześniej, bo o 10.00, w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny. Oprócz tego w 103 garnizonach na terenie całego kraju będzie można obejrzeć wystawy przygotowane przez żołnierzy, a także zobaczyć sprzęt, jakim posługują się w czasie służby. Wszystkim wydarzeniom organizowanym przez MON przyświeca hasło „Dzień szacunku dla munduru”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Polska Fundacja Narodowa.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, Michał Niwicz
komentarze