moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walijskie srebro dla zwiadowców z 17 Brygady

Cambrian Patrol jest jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć szkoleniowych wojsk rozpoznawczych w NATO. Od 8 do 17 października br. na terytorium Wielkiej Brytanii odbyły się coroczne, międzynarodowe zawody, w których żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej zdobyli drugą lokatę.

Ćwiczenie Cambrian Patrol to największe przedsięwzięcie szkoleniowe armii brytyjskiej, które odbywa się raz w roku w Górach Kambryjskich. Gospodarzem przedsięwzięcia jest dowództwo 160 (walijskiej) brygady z Brecon. W październikowych zawodach udział wzięło 96 drużyn z kilkunastu państw całego świata. Polska reprezentacja składała się z 9 żołnierzy z 17 WBZ (w tym 8 zawodników brało udział w patrolu).

Celem Cambrion Patrol jest zwiększenie umiejętności praktycznych i zdolności operacyjnych wojsk rozpoznawczych. Zawody ukierunkowane są na konkretne cele i zadania, a podstawowe kryteria stosowane do oceny wydajności każdego z patroli polegają na określeniu, w jakim stopniu zrealizowali wcześniej wyznaczone zadania.

Pierwsze dni pobytu polskiej reprezentacji przebiegały na intensywnym treningu. 13 października kolejno, wszystkie patrole wyruszyły w Góry Kambryjskie. Każda ze startujących w zawodach drużyn miała do pokonania ponad 60-kilometrową trasę z 35-kilogramowym plecakiem, którą musiała przebyć w mniej niż 48 godzin. W trakcie wyczerpującego marszu uczestnicy musieli wykonać skomplikowane zadania o tematyce rozpoznawczej. Górzysty teren, w którym odbywała się rywalizacja, był dużym utrudnieniem dla uczestników patrolu. Na trasie marszu na zawodników czekały różnorodne zasadzki. Zwiadowcy musieli pokonać teren skażony, przejść do kontaktu ogniowego, wejść do budynku w celu odbicia zakładników. Ponadto stale prowadzili obserwacje przeciwnika czy rozpoznawali sylwetki sprzętu innych państw.

Po blisko dwóch dniach wyczerpujących zmagań żołnierze 17 WBZ zakończyli międzynarodowy patrol ze srebrnym medalem. II miejsce na podium świadczy o profesjonalizmie oraz wysokim poziomie wyszkolenia żołnierzy kompani rozpoznawczej 17 WBZ.

Tekst: ppor. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: kompania rozpoznawcza 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Kapral Bartnik mistrzem świata
Okręt skrojony na Bałtyk
Obywatele chcą być #wGotowości
Wojskowy bus do szczęścia
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Polski „Wiking” dla Danii
Gdy ucichnie artyleria
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Marynarze podjęli wyzwanie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
The Darker, the Better
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Wojsko ma swojego satelitę!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Najdłuższa noc
Udany start Peruna
Nowe Kraby w Sulechowie
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
„Horyzont” przeciw dywersji
Noc Dnia Podchorążego
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niebo pod osłoną
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Plan na WAM
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
AW149 made in Poland
Po co wojsku satelity?
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Dzień wart stu lat
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pociski rakietowe dla Husarzy
Razem na ratunek
Polscy marynarze na misjach
Pancerniacy jadą na misję
Mundurowi z benefitami
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Wojsko na Horyzoncie
Militarne Schengen
W krainie Świętego Mikołaja
Więcej Herculesów dla Abramsów
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Komplet medali wojskowych na ringu
Zwrot na Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO