moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie WAT wymienili krzyże na powązkowskiej „Łączce”

Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej uczestniczyli w symbolicznej akcji wymiany brzozowych krzyży poświęconych poszukiwanym i odnalezionym bohaterom podziemia antykomunistycznego, pogrzebanym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Żołnierze poprzez swoją pracę oddali hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

„Wojskowa Akademia Techniczna angażuje się bardzo aktywnie w wydarzenia upamiętniające naszych narodowych bohaterów. Wiemy, jak ważne, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, jest krzewienie pamięci o poległych w obronie Ojczyzny oraz pielęgnowanie patriotycznych postaw w Wojsku Polskim. Z chwilą otrzymania informacji o akcji wymiany krzyży na Łączce, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że nasi podchorążowie powinni wziąć w niej udział. Podchorążowie WAT doskonale wykonali swoje zadanie, godnie reprezentując mundur żołnierza polskiego” – mówi rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. 

W akcji, która odbyła się 17 września 2021 r. wzięło udział 40 podchorążych oraz jeden oficer WAT. Zaangażowali się też harcerze oraz inni wolontariusze. „To dla nas zaszczyt, że mogliśmy się stać jednymi z wolontariuszy kwatery Łączka. To wyraz naszego hołdu dla pomordowanych bohaterów” – podkreślają podchorążowie WAT. Prace na terenie Kwatery „Ł” trwały od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. Wymieniono na nowe 80 brzozowych krzyży.

REKLAMA

„Akcja wymiany krzyży w Kwaterze Ł to wydarzenie, które stało się wymownym świadectwem pamięci o niezłomnych bohaterach podziemia antykomunistycznego. Ciężka i bezinteresowna praca naszych podchorążych, harcerzy i wolontariuszy przyczynia się do tego, że kolejne pokolenia Polaków pamiętają o Żołnierzach Wyklętych” – mówi prorektor ds. wojskowych płk Grzegorz Kaliciak.

Wydarzenie odbyło się w 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. „To dla nas ważna lekcja historii o polskich bohaterach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce” – dodają podchorążowie.

Po wymianie krzyży, żołnierze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, na temat historii „Kwatery Ł” oraz poszukiwań szczątków pogrzebanych tam ofiar. W obecności przedstawiciela kancelarii Prezydenta RP podchorążowie Akademii zapalili znicze na grobie śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego pseud. „Gryf”, upamiętniając 101. rocznicę jego urodzin.

Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie po II wojnie światowej grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Egzekucje Żołnierzy Wyklętych często miały miejsce w więzieniu mokotowskim. Straceni, uśmiercani najczęściej strzałem w tył głowy, wrzucani byli do nieoznakowanych dołów, bez zapisów w księgach cmentarnych. Przez lata rodziny nie znały miejsc pochówku swoich bliskich. Przełomem były rozpoczęte w 2012 r. prace poszukiwawcze, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Do 2017 r. zespół kierowany przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka w kolejnych etapach wydobył szczątki kilkuset osób. Część z nich spoczęła w wybudowanym w 2015 r. na terenie Kwatery Ł Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Historia brzozowych krzyży w Kwaterze Ł sięga 2013 roku. Wtedy to, po drugim etapie prac ekshumacyjnych, na miejscu dawnego pomnika usypano kurhan kamieni i kawałków drewna, a w miejscu odnajdywania szczątków wstawiano kijki oraz małe krzyże z nazwiskami ofiar zbrodni komunistycznej. Między grobami wstawiano też krzyże z podpisem "N.N. – ofiara zbrodni komunistycznej". W ten sposób podkreślano, że w tamtym czasie nie odnaleziono wszystkich miejsc sekretnego pogrzebania ofiar.

Tekst: Ewa Jankiewicz/  rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
 
Advantages of Efficient Organization
O bezpieczeństwie państw NATO
Course on Diplomacy
Wzmocnione siły na granicy
Saper robi przejście
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ogień na alpejskich szczytach
Wilk na poligonie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W jedynym słusznym kierunku
Emerytura wypłacana w … karmie
Czy będą podwyżki?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żołnierze bez testów z WF-u
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Kobiety a pokój
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wybierz się na wojskowe studia
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON odwiedził USA
Duch Invictus jest, czas na formę
Dron dla hydrografów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Raki dla podhalańczyków
AZOR – podwodny specjalista
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Kraby dla podhalańczyków
Afganistan. Czas wracać do domu
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Time for Miecznik
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
„Ramstein Alloy” nad Litwą
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Inwestycje Stoczni Wojennej
Eto, pies na misje
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Star Army
Test mobilności 12 Dywizji
Dron z LAW-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO