moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Mieczniki podpisana

Konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa, PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding, dostarczy do 2034 roku trzy fregaty wielozadaniowe o kryptonimie „Miecznik”. Wartość podpisanego dziś kontraktu wynosi 8 mld zł. Jest to największe zamówienie dla krajowego przemysłu obronnego po 1989 roku.

– Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy. Za realizację kontraktu jest odpowiedzialne konsorcjum PGZ–Miecznik, które tworzą PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding SA. Zgodnie z zapisami umowy, wynegocjowanej przez Inspektorat Uzbrojenia MON, budowa trzech fregat wielozadaniowych o kryptonimie „Miecznik” ma się odbywać w latach 2021–2034. Polskie konsorcjum dostarczy okręty wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość całego pakietu to około 8 mld zł.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zapadną kluczowe decyzje, m.in. o wyborze strategicznego partnera zagranicznego. – Do końca listopada konsorcjum przygotuje trzy projekty koncepcyjne. Następnie, nie później niż na przełomie tego i przyszłego roku, zostanie wybrany najlepszy z nich – mówił szef resortu obrony.

Film: MON  

Siły Zbrojne RP – jak podkreślał minister Błaszczak – otrzymają nowoczesne fregaty wielozadaniowe. – To będą jednostki, których siłę rażenia będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do baterii Patriot. Okręty te będą stanowić znaczącą siłę na Bałtyku – ocenił szef MON-u. Dodał, że choć najważniejszym zadaniem fregat będzie obrona polskiego wybrzeża, to będą one wykorzystywane również w misjach sojuszniczych.

O znaczeniu fregat dla zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski i jednocześnie wzmocnienia międzynarodowej pozycji kraju mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ. – Wielozadaniowe jednostki tej klasy zapewnią polskim siłom morskim nowe zdolności operacyjne niezbędne do realizacji szerokiego spektrum zadań na morzu – przekonywał prezes Chwałek.

Przedstawiciele PGZ podkreślali podczas uroczystości, która miała miejsce w Gdyni, że realizacja programu „Miecznik” pozwoli stworzyć około 2000 miejsc pracy w stoczniach i firmach, które będą bezpośrednio zaangażowane w projekt. O tym, że polska zbrojeniówka podoła zadaniu, przekonywał minister Mariusz Błaszczak. – Niszczyciel min „Kormoran” jest wizytówką możliwości krajowego przemysłu zbrojeniowego i dowodem, że można w Polsce budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy – mówił.

Praca badawczo-rozwojowa

Mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON, poinformował, że kontrakt na budowę fregat będzie realizowany w formule pracy badawczo-rozwojowej. – Chodzi o to, by polski przemysł, polskie stocznie, polskie ośrodki naukowo-badawcze w jak największym stopniu zyskały na tej umowie. Chcemy, by partner zagraniczny dokonał transferu technologii, a okręty zostały zbudowane w Stoczni Wojennej – wyjaśniał.

Grafika: MON

Realizacja umowy ma być podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego zostaną opracowane trzy projekty koncepcyjne okrętu wraz z propozycjami transferu technologii, ustanowienia potencjału produkcyjnego oraz wyceną i harmonogramem dostaw. Etap ten zakończy wybór przez IU MON najlepszego projektu.

Drugą fazę realizacji umowy rozpocznie opracowanie przemysłowego studium wykonalności (PSW) oraz projektu wstępnego okrętu. Następnie powstaną założenia do budowy prototypowej jednostki oraz nastąpi transfer technologii i wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Ta część prac zakończy się przedstawieniem gotowego prototypu Miecznika oraz wyników przeprowadzonych badań kwalifikacyjnych. Rozpoczęcie budowy dwóch okrętów seryjnych będzie oznaczało przejście to etapu trzeciego, finalnego. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak 3 FO, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
 
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Kurs na rozwój
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brązowa czwórka podwójna
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Ahoj, Dni NATO!
Atak o świcie
Armia wraca na wschód Polski
Wojsko pomoże Słoweńcom
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Odliczanie do przysięgi
Murem za polskim mundurem
Abramsy jadą na ukraiński front
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Raki dla podhalańczyków
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Mała Narew już w Gołdapi
Wirtualna walka na morzu
Czerwona powódź
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Szef rządu w Łuczniku
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Gdy zagraża ogień
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Przysięga w Kolnie
16 Dywizja świętuje
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Dwa medale w Budapeszcie
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wyższe diety za służbę na granicy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stawia na dobrą komunikację
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Śladem profesjonalistów
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Szwedzi na „Czernickim”
"Jesienny ogień” z ministrem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Okręt w matni, załoga walczy
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
RBN o rezultatach szczytu NATO
Plan misji „Air Defender”
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
FA-50 doleciały!
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Polsko-koreańskie rozmowy
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Konsekwentnie dąży do celu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO