moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na misję w Libanie

Polacy i Węgrzy razem szykują się do misji. Od dwóch lat żołnierze sojuszniczych armii dbają o bezpieczeństwo na terenach przygranicznych Libanu i Izraela. Przygotowania do wyjazdu zakończyła właśnie IV zmiana polskiego kontyngentu. Jej główną siłę stanowią żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Gotowość do realizacji zadań potwierdzili podczas certyfikacji.

Certyfikacja to obowiązkowy sprawdzian, jaki muszą przejść żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję. Przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oceniają wówczas, czy są oni gotowi do wykonywania zadań poza granicami kraju. Ten test zaliczyli właśnie żołnierze, którzy stanowią IV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie. Jakim wyzwaniom musieli sprostać? – Podobnym do tych, które czekają nas na misji – mówi ppłk Radosław Lewandowski, dowódca PKW. Wyjaśnia, że ich głównym zadaniem będzie monitorowanie wrogich działań w rejonie odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. niebieskiej linii wyznaczającej granicę izraelsko-libańską, a także wspieranie administracji publicznej i lokalnej społeczności.

Dlatego podczas ćwiczeń certyfikujących żołnierze musieli przeprowadzić wiele patroli zarówno pieszych, jak i na pojazdach, pełnić służbę w tymczasowych punktach kontrolnych, a także udowodnić, że są w stanie reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Zadania te różnią się od wykonywanych w Iraku czy Afganistanie. Tym razem wynikają one z Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ze względu na specyfikę konfliktu polegają przede wszystkim na współpracy z ludnością. Do zadań tych trzeba było się odpowiednio przygotować, bo w Libanie zetkniemy się z zupełnie inną kulturą, religią, obyczajami – zaznacza ppłk Lewandowski.

Oprócz tego żołnierze przeszli wiele specjalistycznych szkoleń, w tym zgrywanie poszczególnych komponentów. Ćwiczyli strzelania sytuacyjne i bojowe zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.

W certyfikacji, która odbyła się w obiektach szkoleniowych 12 Brygady, wzięli również udział węgierscy żołnierze wchodzący w skład polskiego kontyngentu. To właśnie oni podczas misji w Libanie będą współdziałać z Polakami, wykonując zadania pod irlandzkim dowództwem. – Jesteśmy w NATO, więc obowiązują nas takie same procedury. Chodziło o to, abyśmy się zgrali, nauczyli współpracować – mówi ppor. Jacek Koszałka, dowódca kompanii zmotoryzowanej. – Udało się to i nie było wcale trudne, bo nasza kultura i tradycje są podobne. Co ciekawe, pod koniec ćwiczeń Polacy wydawali komendy po węgiersku, a Węgrzy po polsku! – opowiada oficer.

Przed certyfikacją żołnierze szkolili się również z udzielania pierwszej pomocy, zapoznawali z międzynarodowym prawem humanitarnym oraz zasadami użycia siły. Ponadto opanowywali umiejętność wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, a kierowcy dodatkowo przeszli specjalistyczny kurs jazdy w warunkach górskich.

Ppor. Koszałka był już na misji w Libanie. Służył podczas I zmiany PKW. – To bardzo specyficzna misja. W Libanie pozornie życie toczy się normalnie, ale sytuacja polityczna jest napięta. Jest kryzys gospodarczy, wiele osób ma dostęp do broni – mówi podporucznik. – Zakładamy, że najtrudniejszym okresem, który przed nami, będzie zima. Cywile mogą zwrócić się z prośbą o pomoc medyczną i zapewne pierwsze kroki skierują do naszej bazy. Mamy to na uwadze, planując nasze działania – dodaje ppłk Lewandowski.

Co jest największym wyzwaniem podczas misji? – Utrzymanie właściwych relacji z ludnością zamieszkującą rejon naszej odpowiedzialności, przy jednoczesnym wykonywaniu zadań mandatowych – mówi dowódca. I dodaje: –A także kontynuacja zadań naszych poprzedników po latach nieobecności PKW w Republice Libańskiej.

Polscy żołnierze służyli w Libanie w latach 1992–2009. Dziesięć lat później o wznowieniu misji zadecydował prezydent Andrzej Duda. Rozkaz utworzenia kontyngentu otrzymali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy od 2019 roku stanowią jego główną siłę. IV zmiana, która właśnie przeszła certyfikację, rozpocznie swoją misję jesienią. Pierwsi żołnierze wyjadą do Libanu w sierpniu, kolejna tura we wrześniu. Wszyscy przed wyjazdem i po dotarciu do bazy będą musieli przejść kwarantannę. Tymczasem w szczecińskiej jednostce rozpoczęło się już formowanie kolejnej – V zmiany PKW UNIFIL (ang. United Nations Interim Force in Lebanon).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Razem gotowi na wszystko
 
Nowy regulamin dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Maszerowali, lecz nie ginęli
D-Day, czyli aliancki sukces
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Więcej miejsc na studiach w LAW
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Najsprawniejsi wieloboiści
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Piekielny ogień dla polskiej armii
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Finlandia w NATO
Przysięga dobrowolsów
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Amunicja dla artylerzystów
Topaz dla Bułgarii
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Obrady Grupy Północnej w Polsce
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Litwini kupią zestawy Grom
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Do końca walczył z tyranią
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
„Anakonda” inna niż wszystkie
Nowy wymiar wojska
Wojsko poza schematem
Śladem profesjonalistów
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Słowa jak pociski
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Gotowi na dyżur w SON
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polska wśród światowych liderów
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Polska potrzebna od zaraz
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
WOT i „Anakonda”
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Wojny wygrywają logistycy
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
B9 stawia na solidarność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO