moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie tylko rozpoznanie

Zwiadowcy – to oni jako pierwsi wkraczają na teren wroga, jednak w czasie ćwiczeń „Dragon ’21” wystąpili w nietypowej dla siebie roli. Żołnierze z 9 Pułku Rozpoznawczego uniemożliwiali prowadzenie działań rozpoznawczych grupom dywersyjnym, natomiast zwiadowcy z 15 Brygady Zmechanizowanej utrudniali realizację zadań ćwiczącym pododdziałom.

– Rozpoznanie to między innymi pozyskiwanie informacji o siłach przeciwnika, jego uzbrojeniu i terenie, na którym operuje. To zadania, jakie realizujemy na co dzień, jednak na czas ćwiczeń „Dragon ’21” otrzymaliśmy inny rozkaz. Mamy zadbać o to, aby nikt nie próbował prowadzić takich działań wobec naszych wojsk – mówi ppor. Dąbrowski, dowódca plutonu rozpoznawczego w 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym.

REKLAMA

Żołnierze jednego z pododdziałów kompanii rozpoznawczej koncentrują się na prowadzeniu obserwacji i patrolowaniu okolic stanowiska dowodzenia, także wzdłuż rzek i jezior. –Staramy się wówczas nie tylko wykryć obecność przeciwnika, lecz także upewnić się, że nie usiłuje on zorganizować przeprawy, która umożliwi mu przerzut sił na nasz teren – wyjaśnia oficer. Dodaje, że jest to również okazja do zdobycia informacji na rzecz własnych wojsk. – Zdarza się, że musimy sprawdzić linię brzegową, określić głębokość rzeki czy prędkość jej nurtu. Dzięki temu można na przykład wyznaczyć miejsce, w którym mogą się przeprawić ciężkie pojazdy – zaznacza.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Zwiadowcy z 9 Pułku Rozpoznawczego wydzieli też grupę QRF (Quick Reaction Forces – Siły Szybkiego Reagowania), która pozostaje do dyspozycji dowódcy. – Do naszych zadań należy m.in. podejmowanie generała z lotniska czy konwojowanie go w czasie transportu. Po prostu dbamy o jego bezpieczeństwo – podkreśla ppor. Dąbrowski.

Co ciekawe, podczas ćwiczeń żołnierze stacjonują na terenie opuszczonej cegielni. – To bardzo dobre miejsce dla zwiadowców. Z jednej strony łatwo się tu zamaskować, bo istnieje niewielkie ryzyko, że ktoś przypadkowy tutaj trafi. Z drugiej natomiast możemy skrycie prowadzić obserwację – tłumaczy dowódca plutonu. – Ale oczywiście, gdyby zaszła taka konieczność, w każdej chwili możemy się przemieścić do kolejnej kryjówki. Mamy wyznaczonych kilka zapasowych – zapewnia. 

Niecodzienne zadanie podczas ćwiczeń „Dragon ’21” otrzymała także kompania rozpoznawcza z 15 Brygady Zmechanizowanej. Zwiadowcy, zamiast prowadzić działania na rzecz rodzimych pododdziałów, zostali ich… przeciwnikami. – Prowadzimy patrole, przemieszczamy się, ale zdarza się, że organizujemy również zasadzki. Chodzi o to, aby ćwiczący na poligonie żołnierze byli świadomi tego, że przeciwnik jest obecny, obserwuje ich działania, przede wszystkim jednak może pokrzyżować im plany – mówi kpt. Karol Rajcow, dowódca kompanii rozpoznawczej. Z jakiego sprzętu podczas ćwiczeń korzystają żołnierze? – To pojazdy BRDM, lornetki termowizyjne JIM czy lunety obserwacyjne Spotter. No i pamiętajmy o maskowaniu. Maskowanie to podstawa – podkreśla oficer.

„Dragon ’21” to największe w tym roku ćwiczenia Wojska Polskiego. Za ich organizację odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez dwa tygodnie – bo tyle trwa część poligonowa manewrów – do działań zostanie zaangażowanych prawie dziewięć i pół tysiąca żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
 
„Rekin” dobił do brzegu
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Drony w WOT
Półmaratończycy na medal
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lat temu
WAT z myślą o przyszłości
GROM Challenge po raz dziesiąty
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier w Żelaznej Dywizji
Brunatny najazd
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Przygotowani na kryzys
Od Chersonia po Krym
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Sportowe zmagania weteranów
Śladem profesjonalistów
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Putin sięga po rezerwy
Zostań stypendystą MON-u
Włoscy lotnicy w Malborku
Alianci z AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Medalowy weekend w Monachium
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Raptory lecą do Polski
System zwalczania BSL
Collective Defense is Priority
Palili się do zwycięstwa i wygrali
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Dublet pięciobojowych sztafet
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Raptory już w Polsce
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Konsekwencje wojny
Czerwona agresja
Patriotyzm to nie frazes
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Jastrzębie nad Słowacją
NATO stawia na drony
Powrót do korzeni
Ukraińska kontrofensywa
Desant pod Arnhem
Desant czeka na nowych żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO