moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

1000 sztuk pistoletów VIS 100 M1 trafiło na rynek cywilny

VIS 100 M1, pistolet zaprojektowany i wyprodukowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom wszedł na polski rynek cywilny w 2020 roku. Mimo pandemii koronawirusa cywilna wersja VIS 100 w zaledwie 9 miesięcy trafiła już do tysiąca entuzjastów i miłośników polskiej broni strzeleckiej.

W sierpniu 2020 roku pierwsze egzemplarze cywilnych pistoletów VIS 100 M1 kal. 9x19 mm trafiły do sprzedaży. Pistolet charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker).

W ciągu zaledwie 9 miesięcy Fabryka Broni w Radomiu sprzedała na rodzimym rynku 1000 egzemplarzy VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski.

- Jesteśmy dumni, że pistolet VIS 100 M1, zasilany amunicją 9x19 mm znalazł uznanie wśród klientów rynku cywilnego. Nasza broń jest dziś w sprzedaży na rodzimym rynku, ale Fabryka Broni rozmawia też z importerami m.in. z USA, Kanady oraz krajów Ameryki Południowej i Europy. Chcemy, by polskie konstrukcje takie jak VIS 100 czy MSBS GROT stały się mocną marką, promującą polską myśl technologiczną – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Pistolet VIS 100 M1 to cywilna wersja opracowanego i zaprojektowanego, a  także produkowanego przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom wojskowego pistoletu samopowtarzalnego VIS 100. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a nazwa nawiązuje do historycznego Vis wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do dziś dostarczono wojsku prawie 8000 pistoletów VIS 100 kal.9x19 mm. W bieżącym roku zaplanowano kolejne dostawy, dzięki czemu do końca 2021 roku do polskich sił zbrojnych trafi prawie 6000 sztuk VIS 100.

Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o., wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., jest wiodącym, polskim producentem broni palnej, w  szczególności dla Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych.

Tekst: Aleksandra Odziemkowska/ FB „Łucznik” – Radom

red. PZ

autor zdjęć: FB „Łucznik” – Radom

dodaj komentarz

komentarze


Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
 
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Policjanci w koszarach WOT
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Rakiety dla polskich FA-50
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Świat F-35
K2. Azjatycka pantera
Pionierski dron
Dzień, który zmienił bieg wojny
The Power of Infrastructure
NATO przechodzi do działania
Specjalsi pod nowym dowództwem
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Planowano zamach na Zełenskiego
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Ewakuacja Polaków z Izraela
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe stawki dla niezawodowych
Inwestycja w żołnierzy
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Flyer, zdobywca przestworzy
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Święto sportów walki w Warendorfie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Kajakami po medale
Strażnicy polskiego nieba
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Nowa dostawa Homarów-K
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Ratownik w akcji
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
GROM’s DNA
Wypadek Rosomaka
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Śmierć gorsza niż wszystkie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Podróż w ciemność
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO