Różnorodne działania taktyczne, częste i niespodziewane alarmy, wzywanie wsparcia, a także zagadnienia współpracy cywilno-wojskowej czy reagowanie na propagandę „przeciwnika” – tak wyglądał wymagający sprawdzian jaki przeszli żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej na poligonie drawskim.
W trakcie ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. TYGRYS-21 żołnierze planowani do dyżuru Sił Odpowiedzi NATO doskonalili procedury planowania i prowadzenia działań taktycznych na obiektach drawskiego poligonu. Większość zdarzeń była realizowana realnie, ale nie zabrakło również incydentów wirtualnych.
Przez rok żołnierze pododdziału stworzonego na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej zgrywali się, podnosili poprzeczkę swego wyszkolenia, a w okresie od 17 do 20 maja br. zostali poddani szczegółowemu sprawdzeniu przez zespół kontrolny z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Ćwiczenie to było zatem dość krótkie, ale wypełnione skomplikowanymi zadaniami, na które z reguły żołnierze mieli stosunkowo mało czasu, gdyż szybka i zdecydowana reakcja była tu kluczowa. Zatem oprócz typowych działań taktycznych jak obrona i natarcie żołnierze „Błękitnej” Brygady współdziałali z JTAC-ami, czyli wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa (ang. joint terminal attack controller), neutralizowali improwizowane ładunki wybuchowe (ang. Improvised Explosive Device), ewakuowali „uszkodzony” sprzęt, udzielali pierwszej pomocy, a nawet reagowali na propagandę „przeciwnika”.
Czwartek 20 maja br. był ostatnim dniem prowadzonych działań, więc na zbiórce kończącej poligonowe zmagania podsumowano dotychczasowy wysiłek żołnierzy. - Bez względu na to jak Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oceni Was, chciałbym już teraz wszystkim podziękować za wysokie zaangażowanie, inicjatywę, kawał bardzo dobrej, żołnierskiej roboty. W mojej ocenie świetnie poradziliście sobie z większością zadań, dlatego jestem z Was bardzo dumny – podkreślił zastępca dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej i zarazem kierownik ćwiczenia pułkownik Roman Brudło.
12 Brygada Zmechanizowana obecnie realizuje zadanie polegające na przygotowaniu żołnierzy do dyżuru Sił Odpowiedzi NATO planowanego na 2022 rok. Siły i środki wyznaczone do tego niezwykle odpowiedzialnego zadania zostały sformowane na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej „Legionów” ze Szczecina. Oprócz licznych ćwiczeń i szkoleń poligonowych jakie pododdział realizuje obecnie w kraju są również przewidziane szkolenia poza granicami (m. in. w Norwegii). Po pozytywnym zaliczeniu certyfikacji oraz wszystkich wymagań pododdział wejdzie w skład francusko – niemieckiej brygady i będzie w gotowości do szybkiego działania poza granicami Unii Europejskiej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski
komentarze