moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Fregata w drodze na ćwiczenia Joint Warrior 21-1

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski reprezentować będzie Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim. Będzie to ćwiczebna operacja reagowania kryzysowego na morzu. W poniedziałek, 3 maja, załoga żegnana przez dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Mirosława Jurkowlańca, opuściła macierzysty port i obrała kurs na Wyspy Brytyjskie.

Około 13 tysięcy żołnierzy, z 10 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 150 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe, uczestniczyć będzie w największych w Europie manewrach NATO pod kryptonimem Joint Warrior 21-1. Epizody realizowane będą w przestrzeni powietrznej, a także na akwenach morskich i przybrzeżnych wodach Szkocji. Ćwiczenia, których gospodarzem jest Wielka Brytania, odbędą się w terminie od 8 do 20 maja.

Joint Warrior to manewry, podczas których Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, wraz z państwami sojuszniczymi, doskonali umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Głównym celem tego typu manewrów jest rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. Międzynarodowe ćwiczenia pozwalają na integrację sił morskich państw NATO w działaniach związanych ze skoordynowaną obroną przeciwlotniczą, zwalczaniem sił nawodnych i podwodnych, a także prowadzeniem misji amfibijnych i przeciwminowych. ORP Gen. K. Pułaski wraz z zaokrętowanym śmigłowcem pokładowym SH-2G, obok sił sojuszniczych w postaci między innymi grupy SNMG1, w ramach działań eskortowych będzie realizował zadania skupione na zwalczaniu okrętów podwodnych oraz obronie przeciwlotniczej. Poza wymienionymi priorytetowymi obszarami, załoga polskiego okrętu będzie miała okazję do udziału w licznych przedsięwzięciach szkoleniowych takich jak: uzupełnianie zapasów w morzu (RAS), współpraca z lotnictwem morskim oraz innych epizodów z zaangażowaniem sił państw NATO. Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu wysokiego stopnia wyszkolenia marynarzy i personelu lotniczego.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski – to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS CLARK. Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Tekst: 3.FO

red. PZ

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Pilica w linii
„Horyzont” przeciw dywersji
Nowe zasady dla kobiet w armii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Udany start Peruna
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Polski „Wiking” dla Danii
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Nowe Kraby w Sulechowie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Początek „Ratownika”
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Bezzałogowy nurek
Pociski rakietowe dla Husarzy
Komplet medali wojskowych na ringu
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Plan na WAM
Dzień wart stu lat
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Ogień z Leopardów na Łotwie
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
W krainie Świętego Mikołaja
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Orka po szwedzku
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Krajowa produkcja amunicji
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Mundurowi z benefitami
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Pancerniacy jadą na misję
Razem na ratunek
Niebo pod osłoną
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Militarne Schengen
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
AW149 made in Poland
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowy bus do szczęścia
Polska, Litwa – wspólna sprawa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Marynarze podjęli wyzwanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
The Darker, the Better
Okręt skrojony na Bałtyk
Obywatele chcą być #wGotowości
Kapral Bartnik mistrzem świata
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wojsko na Horyzoncie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO