Skuteczna walka z pandemią nie byłaby możliwa bez kobiet wojskowej służby zdrowia. Epidemia koronawirusa spowodowała, że znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę mediów i społeczeństwa na kobiety wojskowej służby zdrowia, walczące z pandemią COVID-19.
Film: MON
Żołnierze kobiety i panie pracujące w cywilu, reprezentują różne specjalizacje medyczne i wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP. To właśnie one działają na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa, niosą pomoc medyczną i psychologiczną, zaszczepiają wiarę w bezpieczną przyszłość, oddają krew i osocze. Z wojskową służbą zdrowia w czasie pandemii jest związanych ponad 4 tysiące kobiet. W tej liczbie:
* korpus medyczny liczy 773 kobiety żołnierzy, są to między innymi pielęgniarki, lekarki, ratowniczki medyczne i morskie, psycholożki, fizykobiochemiczki, farmaceutki, dodatkowo 205 żołnierzy kobiet spoza tego korpusu, bierze udział w zwalczaniu pandemii;
* w bezpośrednie działania związane z walką z COVID-19 zaangażowane są 32 kobiety żołnierze Żandarmerii Wojskowej;
* w zwalczaniu koronawirusa uczestniczyło w sumie 3120 żołnierzy kobiet z Wojsk Obrony Terytorialnej, wykonywały między innymi badania i pobierały próbki na obecność SARS-COV-2, wspierały personel szpitali, placówek leczniczych, domów pomocy społecznej, pomagały weteranom i rodzinom medyków.
W spocie filmowym zrealizowanym przez Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej przedstawicielki Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, opowiadają o tym, co jest dla nich najważniejsze i najtrudniejsze w czasie pandemii, co dodaje im siły i energii do pracy, jak radzą sobie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia: https://www.youtube.com/watch?v=XNb4a_LhLHg&t=2s
Źródło: Centrum Operacyjne MON
autor zdjęć: Źródło: MON
komentarze