moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie opowiedzą o Katyniu

„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” to literacko-plastyczny konkurs dla uczniów szkół średnich. Projekty plakatu, prace literackie lub teksty piosenki na temat wydarzeń katyńskich można nadsyłać do Kancelarii Sejmu do 19 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a w jego komitecie honorowym zasiada minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Wojenne pokolenie powoli odchodzi, obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować nasze polskie tradycje i pamięć o historii – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski konkurs „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Marszałek zachęcała wszystkich uczniów szkół średnich, żeby wzięli udział w przedsięwzięciu. Jego myślą przewodnią jest problem zakłamywania wydarzeń, dotyczących zbrodni w Lesie Katyńskim. Witek przypomniała jednocześnie, że jest to druga edycja konkursu, pierwsza została zorganizowana w 80. rocznicę zbrodni. Marszałek zaznaczyła, że w ubiegłym roku prace były na bardzo wysokim poziomie i niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, co świadczy o tym, że młodzi ludzie w domach rodzinnych i w szkole poznają historię sprzed 81 lat.

Prawda na temat ludobójstwa katyńskiego jest niezwykle istotna, jesteśmy zobowiązani, żeby pokazywać ją opinii światowej – mówił podczas konferencji w Sejmie minister obrony Mariusz Błaszczak, jeden z członków komitetu honorowego konkursu. Szef MON zaznaczył, że informacje na temat Katynia nadal nie zawsze są przekazywane zgodnie z prawdą. – Oczywiście, w naszym kraju mówimy wprost o okolicznościach tej zbrodni, natomiast inną narrację możemy usłyszeć za naszą wschodnią granicą, szczególnie w Moskwie – podkreślił szef MON.

Minister obrony zwrócił uwagę na kontekst historyczny paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Szef MON przypomniał, że jego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski i zbrodnie dokonywane na narodzie polskim przez Rosjan i Niemców. Wśród wielu ofiar były dwie córki gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, naczelnego dowódcy wojsk polskich w byłym zaborze pruskim. – Janina, podporucznik Wojska Polskiego, pilot, została zamordowana w kwietniu 1940 roku w Katyniu. Jej siostra Agnieszka, która zaangażowała się w konspirację, została zamordowana w Palmirach przez Niemców w czerwcu 1940 roku – zaznaczył Błaszczak.

Z kolei Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, podkreślił, że słowo Katyń jest fundamentem naszej tożsamości patriotycznej, symbolem największej zbrodni wojennej, jakiej dopuszczono się w czasie II wojny na jeńcach. Przypomniał też, że wśród 21 tys. ofiar byli nie tylko żołnierze, ale i także ponad 6 tys. przedwojennych policjantów. W inauguracji konkursu wziął też udział Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki dodał, że wiedza na temat tego, co się stało w Katyniu jest kluczowa z punktu widzenia zrozumienia czasów dzisiejszych i rozwijania się polskiego narodu w przyszłości.

– Katyń to opowieść o zrozumieniu XX-wiecznych dziejów – mówił natomiast dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślił, że wiedza o tej zbrodni przetrwała dzięki pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie, a naszym zobowiązaniem jest podtrzymywanie tego przekazu. Dodał również, że IPN, wzorem ubiegłorocznej edycji, udzieli uczestnikom konkursu wsparcia w postaci materiałów edukacyjnych poświęconych tematyce zbrodni katyńskiej.

Tegoroczna edycja konkurs „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” przeprowadzana będzie w trzech kategoriach. W plastycznej zadaniem jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską. Osoby, które wybiorą kategorię literacką będą pisać pracę na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”. Trzeci wariant związany jest z muzyką – trzeba ułożyć tekst piosenki poświęconej ogólnej tematyce konkursu.

Film: MON

W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych. Każdy z nich może złożyć tylko jedną pracę w każdej z trzech kategorii. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, które można nadsyłać do 19 marca do Kancelarii Sejmu. Laureaci otrzymają nagrody: za pierwsze miejsce laptop, za drugie – tablet, a trzecie – czytnik ebooków.

Komisji konkursowej przewodniczy, tak jak w zeszłym roku, historyk prof. Tadeusz Wolsza. W komitecie honorowym pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy zasiądą marszałek Witek, a także szefowie resortów: obrony, spraw wewnętrznych, edukacji, a także IPN. Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Więcej informacji o konkursie, regulamin i kartę zgłoszeniową znajdziemy na stronie: sejm.gov.pl.

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 600 prac. Uczniowie przysyłali zaprojektowane przez siebie kartki pocztowe upamiętniające zbrodnię katyńską lub prace pisemne pt.: „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Katyńskie, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Zapraszamy na Festiwal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Pierwszy polski technik AH-64
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Uwaga, transformacja!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wielka droga” dostępna online
Sztuka ochrony zabytków
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Treningi z wojskiem wracają
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Husarz na straży nieba
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO na północnym szlaku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO