moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jadę oddać hołd kolegom

Od dziś żołnierze i funkcjonariusze służb, którzy służyli na misjach, mogą zgłaszać się na Rajd Motocyklowy Weteranów. 2 maja, podczas uroczystości Dnia Flagi, motocykliści w mundurach wyruszą z placu Piłsudskiego w Warszawie. W ciągu niemal miesiąca przejadą setki kilometrów, odwiedzając groby żołnierzy poległych na misjach. Swoją podróż zakończą w Lublinie podczas Dnia Weterana.

Druga edycja rajdu wpisuje się w cykl imprez organizowanych z okazji Dnia Weterana. Żołnierze chcą przy okazji tego święta przypomnieć o kolegach, którzy z misji nie wrócili. – Naszym celem jest także integracja środowiska weteranów – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które jest organizatorem rajdu. Dlatego do udziału w tej imprezie, oprócz żołnierzy weteranów w służbie i poza nią, zostaną zaproszeni funkcjonariusze (np. policjanci), którzy służyli poza granicami państwa. Jeśli w rajdzie będą chcieli wziąć udział bliscy i przyjaciele żołnierzy, organizatorzy również zapraszają.

Koncepcja jest podobna do tej z ubiegłego roku. Uczestnicy, podzieleni na grupy regionalne, będą jeździć po Polsce i odwiedzać cmentarze, na których spoczywają żołnierze polegli na misjach. Swoją podróż zakończą 29 maja w Lublinie podczas Dnia Weterana. W 2020 roku w takim rajdzie wzięło udział 300 osób. Podczas uroczystego zakończenia zlotu w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach w jednej kolumnie przejechało przez miasto ponad sto motocykli, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. Organizatorzy liczą, że w 2021 roku liczba uczestników co najmniej się podwoi.

REKLAMA

St. chor. Marcin Michalak z Biura Konwentu Dziekanów jest głównym koordynatorem rajdu motocyklowego weteranów w siłach zbrojnych. – To dla mnie zaszczyt, ale również wyzwanie organizacyjne. Chciałbym, aby było tyle osób, żebyśmy zapełnili motocyklami cały plac Piłsudskiego w Warszawie – mówi st. chor. Michalak. Jego głównym zadaniem jest zebranie listy uczestników rajdu oraz przydzielenie ich do poszczególnych jednostek wojskowych, w rejonie których będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy. – Najważniejsze, żeby odwiedzić każdy grób poległego żołnierza. Mam nadzieję, że dowódcy jednostek wojskowych przychylnie spojrzą na żołnierzy, którzy w ten sposób zechcą uczcić pamięć kolegów – dodaje podoficer.

Każda wizyta motocyklistów na cmentarzu będzie miała uroczystą oprawę. Ma być obecna rodzina poległego żołnierza oraz przedstawiciele jednostki wojskowej, w której służył. Koledzy wystawią przy grobie wartę honorową. – To będzie wyraz naszego szacunku dla poległych – podkreśla płk Głuszczak.

Od 1953 roku ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w ponad 90 różnych misjach. – Uczestniczyli w budowaniu pokoju oraz zapewnianiu bezpieczeństwa w najbardziej zapalnych punktach na świecie. Nasze społeczeństwo niewiele wie na ten temat. Pojawienie się motocyklistów może stać się okazją do spotkań, rozmów i opowieści – dodaje płk Szczepan Głuszczak. Oficer nie ukrywa, że inspirował się rajdami, jakie od lat organizują żołnierze w Stanach Zjednoczonych, wspierając w ten sposób swoich rannych kolegów oraz oddając cześć tym, którzy z wojny nie wrócili.

W rajdzie zamierza wziąć udział ppor. Adam Buszko z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Podczas II zmiany PKW Irak brał on udział w obronie ratusza w Karbali. – Żaden z moich kolegów nie poległ na misji, ale byli inni, którzy nie wrócili do domów. Chcę pokazać, że o nich pamiętamy, dlatego całym sercem popieram tę inicjatywę – mówi.

Dla st. chor. Marcina Michalaka udział w rajdzie ma wymiar także osobisty. Z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, z którą rozstał się po 20 latach służby, na misjach poległo aż 11 żołnierzy. – Jadę, aby oddać im hołd – podkreśla.

Żołnierze, którzy chcą wziąć w rajdzie, powinni zapisać się w swoich jednostkach. Natomiast weterani poza służbą mogą zgłaszać się do Centrum Weterana. Zapisywać można się od 4 stycznia do końca lutego 2021 roku.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: archiwum CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Course on Diplomacy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kontyngent do zmiany
Abramsy dla 1 Brygady
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan: powrót do domu
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Ankona – bitwa po polsku
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lufy prosto z Huty
Wiosłują dla Emily
Desantowanie z transportowego giganta
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
Groty dla proobronnych
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Combining Two Worlds
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Javelin gwarantuje skuteczność
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO