Zakończyły się eliminacyjne zmagania uczniów klas mundurowych w pierwszym w historii Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim. Do kolejnego etapu przeszło 16 najlepszych z 99 trzyosobowych reprezentacji szkół średnich. Osiem par drużyn, wylosowanych podczas transmisji na żywo, zmierzy się ze sobą tuż po feriach zimowych.
Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa” to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w wojsku. Organizowane jest z inicjatywy Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, a jego uczestnikami są uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego.
Do udziału w turnieju zgłosiło się 99 reprezentacji ze szkół średnich współpracujących z MON. W poniedziałek niemal 300 uczniów przystąpiło do pierwszego, eliminacyjnego etapu konkursu. Każda z reprezentacji miała czas do środy, by odpowiedzieć na 50 losowo wybranych przez komputer pytań z różnych dziedzin. Oprócz tych sprawdzających wiedzę o wojskowości, sprzęcie czy strukturze armii, pojawiły się także pytania dotyczące ochrony środowiska czy kultury zachowania się na drodze.
– Przygotowywaliśmy się, wykorzystując m.in. materiały do samokształcenia udostępnione na platformie e-learningowej MON, ale podczas testu przydała nam się też wiedza wyniesiona z lekcji przysposobienia wojskowego. Test nie był łatwy, pytania dotyczyły głównie wojskowości, w tym kompetencji dowódcy, struktury armii. Dużym zaskoczeniem okazały się dla nas pytania z ekologii i ochrony środowiska, dotyczące np. rodzajów odpadów niebezpiecznych – mówi Kacper Wietrzyński, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.
Po zakończeniu testu punkty zdobyte przez każdego z uczniów zostały zsumowane i złożyły się na wynik drużyny. Do kolejnego etapu przeszło szesnaście najlepszych ekip. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie. Ekipa szkoły ze Środy Wielkopolskiej zajęła 7. miejsce. – To dla nas duży sukces. Choć zdajemy sobie sprawę, że w dalszej rywalizacji poprzeczka będzie ustawiona jeszcze wyżej, będziemy się starać zajść jak najdalej – mówi Kacper Wietrzyński, z którym w ekipie byli także Miłosz Tomaszewski i Kacper Mościpan.
Po zakończeniu etapu eliminacyjnego do uczestników turnieju zwrócił się gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. – Mogliśmy wybrać tylko 16 szkół, ale niezwykle istotne jest to, że aż 99 placówek wzięło udział w naszym konkursie. To nasz wspólny sukces. Wszystkim uczestnikom dziękuję, a najlepszym gratuluję – mówił generał.
Film: Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”
Kolejne etapy będą się obywać w tzw. systemie pucharowym, tzn. boje toczyć będą pary szkół, a do następnej rundy kwalifikował się będzie zwycięzca takiego pojedynku. W ten sposób wyłonione zostaną dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się w wielkim finale. Niezbędne było więc przeprowadzenie losowania turniejowej drabinki. – W obecnej sytuacji związanej z epidemią nie było możliwe, aby losowanie zorganizować z udziałem uczniów. Dlatego, by zachować zasady przejrzystości i uczciwości, losowanie było transmitowane on-line na naszym profilu na FB – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji BdsPZŻR. W ten sposób wyłoniono osiem par, które zmierzą się w kolejnym teście wiedzy tuż po zimowych feriach. Ostatnim etapem będzie finałowa rozgrywka dwóch najlepszych reprezentacji. Ekipa, która zwycięży, otrzyma tytuł mistrza „EkstraKLASY Wojskowej" i puchar przechodni. Dla zdobywców trzech pierwszych miejsc MON przewiduje nagrody rzeczowe.
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran; grafika: Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”
komentarze