moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zbiórka krwi przed MON-em

Od początku pandemii COVID-19 żołnierze i pracownicy wojska oddali łącznie aż 11 400 litrów krwi. Dziś mobilny ambulans zaparkował przed siedzibą MON-u. W kolejce do oddania krwi ustawili się oficerowie służący w resorcie obrony i podchorążowie WAT-u. Natomiast na apel ministra Mariusza Błaszczaka, by dzielić się też osoczem, odpowiedzieli żołnierze z Bydgoszczy. 

Zbiórkę krwi przed siedzibą Ministerstwa Oborny Narodowej zorganizował klub Honorowych Dawców Krwi „Szczerbiec”, który funkcjonuje przy resorcie. – Takie akcje odbywają się regularnie, bo krew to lek, który jest bardzo potrzebny. Szczególnie teraz, kiedy wielu dawców nie może jej oddać, ponieważ przebywa w kwarantannie lub choruje na COVID-19 – mówi ppłk Paweł Nawarycz, prezes „Szczerbca”, a także honorowy krwiodawca.

Mobilny ambulans, w którym można oddać krew, przyjeżdża pod resort obrony kilka razy w roku. W kolejce do niego ustawiają się oficerowie, którzy służą w MON-ie. Dziś dołączyli do nich także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Gdy studenci wojskowi dowiedzieli się o dzisiejszej zbiórce, nie wahali się ani chwili, od razu przyjechali na miejsce – mówi kpt. Paweł Żałoba, wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy WAT. Dodaje także, że podchorążowie bardzo często angażują się w takie działania. Tylko w tym roku wzięli udział w 68 akcjach krwiodawstwa, podczas których oddali prawie 3 tys. litrów krwi. Jednak ten bilans wkrótce się zmieni. – Musimy jeszcze uzupełnić dane m.in. o informacje dotyczące indywidualnych wizyt podchorążych w centrach krwiodawstwa. Poza tym 21 grudnia w murach naszej uczelni odbędzie się kolejna akcja honorowego oddawania krwi – zapowiada.

Podobne akcje organizują wojskowe kluby krwiodawców z całego kraju. Jak poinformował na początku grudnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, od marca do listopada żołnierze oddali łącznie 11 400 litrów krwi. Dzielą się też bezcennym osoczem. – Bardzo wam za to dziękuję. Tylko razem możemy pokonać koronawirusa – przekonywał szef MON-u, który w listopadzie zainaugurował kampanię „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. W poniedziałek na apel ministra obrony odpowiedzieli żołnierze ozdrowieńcy z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

W mobilnym ambulansie, który w poniedziałek zaparkował w alei Niepodległości, ochotnicy oddawali tylko krew. Ppłk Nawarcz zaznacza, że osocze można pobrać jedynie w stacjonarnych punktach krwiodawstwa. – Procedura oddania osocza trwa nieco dłużej niż samej krwi, wymaga także wykorzystania specjalistycznej aparatury. Jednak zachęcam wszystkich, którzy pokonali koronawirusa, aby stawiali się w centrach krwiodawstwa, bo dzięki temu można pomóc innym – zaznacza. Oficer zapowiada także, że kolejna zbiórka krwi organizowana przez klub „Szczerbiec” odbędzie się w styczniu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto sportów walki w Warendorfie
 
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Ratownik w akcji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Świat F-35
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ewakuacja Polaków z Izraela
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Bezpieczniejsza Europa
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Wypadek Rosomaka
Podróż w ciemność
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Policjanci w koszarach WOT
Śmierć gorsza niż wszystkie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Podejrzane manewry na Bałtyku
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Drukowanie dronów
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Strażnicy polskiego nieba
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Kajakami po medale
Flyer, zdobywca przestworzy
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
NATO przechodzi do działania
The Power of Infrastructure
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
GROM’s DNA
Pionierski dron
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Planowano zamach na Zełenskiego
Pancerny kot w polskim wojsku
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Inwestycja w żołnierzy
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Różycki” zwodowany
Wyższe stawki dla niezawodowych
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO