Wykonanie marszu oraz organizacja obrony w terenie przygodnym poza poligonem to kolejne zadania, jakie stoją przed dowódcami jednostek wojskowych 16 Dywizji Zmechanizowanej uczestniczących w ćwiczeniu taktycznym pk. Tumak-20.
23 listopada rozpoczęła się cześć główna ćwiczenia TUMAK-20. Pierwszym epizodem taktycznym było przemieszczenie pododdziałów 16 DZ do rejonu działania. Zadanie to zrealizowano poza poligonami, po drogach publicznych co stanowiło dodatkowy element szkoleniowy czyli współdziałanie z policją i wojskami OT, które ubezpieczały kolumny wojskowe na wskazanych kierunkach marszu.
Częścią składową pierwszego dnia ćwiczenia była także kolejna edycja ćwiczenia BULL RUNN-14. W ramach tego przedsięwzięcia pododdziały polskie i amerykańskie wchodzące w skład Grupy Bojowej NATO eFP przemieszczały się po drogach województwa warmińsko-mazurskiego do wyznaczonych rejonów działania, gdzie po zajęciu punktów oporu w terenie przygodnym, przeszły do organizowania obrony. W trakcie przemieszczania szczególna uwagę zwracano na warunki bezpieczeństwa oraz przestrzeganie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.
Autorzy scenariusza założyli, że ćwiczenie umożliwi nie tylko sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek 16DZ do prowadzenia działań taktycznych ale także dokona oceny działania wydzielonych sił i środków w sytuacjach kryzysowych czyli wsparcia administracji publicznej w ramach współpracy z Układem Pozamilitarnym.
W dniach 18-27.11.2020r. 16. Dywizja Zmechanizowana przeprowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. TUMAK-20. Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2020 roku. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zagadnień nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz ale także obejmie tereny przygodne województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Tematem ćwiczenia jest „Planowanie i prowadzenie działań w I-szym rzucie na głównym kierunku działania dywizji, po wyparciu przeciwnika poza granicę państwa we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz układem pozamilitarnym. W ćwiczeniu uczestniczy około 5000-żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, zaangażowanych będzie ponad 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.
Tekst: płk Piotr Fajkowski, mjr Marek Nabzdyjak
autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski, st. szer. Emilia Antoniak
komentarze