Gdyńska Flotylla prowadzi działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Marynarze wspierają służbę zdrowia w działaniach, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz łagodzenie jej skutków.
Od poniedziałku (2 listopada) marynarze Gdyńskiej Flotylli wraz z żołnierzami Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz 6 Ośrodka Radioelektronicznego zostali zaangażowani w walkę z koronawirusem poprzez m.in. wsparcie 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej o pięć zespołów wymazowych, pobierających materiał biologicznych od osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, które działają w województwie pomorskim.
Żołnierze w marynarskich mundurach są obecni również w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, gdzie wraz z żołnierzami 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i 7 PBOT realizują zadania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wspierają personel medyczny i szpitalną administrację.
W trybie ciągłym w 3 Flotylli Okrętów utrzymywane są także kilkudziesięcioosobowe zespoły do dezynfekcji w gotowości do natychmiastowego użycia.
Już wiosną tego roku, marynarze aktywnie nieśli pomoc, ewakuując pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Bryza” w Koleczkowie, gdzie odnotowano przypadki zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Do udziału w akcji Marynarka Wojenna wydzieliła Zespół Ewakuacji Medycznej, w składzie którego operowali marynarze z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz 6. Ośrodka Radioelektronicznego. Akcja ewakuacji prowadzona była we współdziałaniu z żołnierzami 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak
komentarze