moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o zmianach w funkcjonowaniu WOT

Łatwiejszy nabór, dłuższy okres służby i rozszerzenie katalogu osób traktowanych preferencyjnie przy przyjmowaniu do WOT-u – to tylko niektóre zmiany, jakie proponuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W MON-ie pracuje już specjalny zespół, który przygotowuje nowe przepisy. O możliwych zmianach debatowali posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, po czterech latach funkcjonowania wojsk obrony terytorialnej przyszedł czas na modyfikację niektórych rozwiązań prawnych. Resort chce, by przepisy lepiej przystawały do rzeczywistości, były ujednolicone ułatwiały nabór ochotników do tego rodzaju sił zbrojnych. – Działania bieżące, na przykład usuwanie skutków powodzi czy wichur, a także antycovidowe prowadzone od 6 marca przez żołnierzy WOT-u, pokazują, że niektóre kwestie legislacyjne wymagają doprecyzowania i ujednolicenia. Dlatego w MON-ie powstał specjalny zespół, który ma za zadanie przygotowanie zmian przepisów w kluczowych sprawach dotyczących funkcjonowania nowego rodzaju sił zbrojnych – mówił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Propozycje konkretnych zmian przedstawił posłom z sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Chcielibyśmy podnieść wiek, do którego obywatele podlegają obowiązkowi służby wojskowej. W przypadku szeregowych do 60. roku życia, a nie do 55. jak obecnie. W odniesieniu do podoficerów do 63. roku życia – mówił generał. Zaproponował również uzupełnienie katalogu osób, które miałyby preferencje przy przyjmowaniu w szeregi WOT-u. Miałoby to dotyczyć, na przykład, członków organizacji harcerskich. Generał Kukuła chciałby również, by do WOT-u mogli się zaciągać działacze związków zawodowych, radni czy politycy wyższego szczebla. Warunkiem – jak zaznaczył – byłoby zawieszenie aktywności politycznej czy związkowej na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Zdaniem dowódcy WOT, powinno się także zachęcić do wstępowania do obrony terytorialnej byłych funkcjonariuszy służb podległych MSWiA (chodzi m.in. o policję, straż pożarną i graniczną czy ABW). Wprawdzie obecnie mogą oni zostać terytorialsami, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami w WOT nie są uwzględniane ich stopnie służbowe z innych formacji. To zniechęca wiele osób. Dlatego gen. Kukuła proponuje, by prawnie zapewnić zachowanie stopnia z poprzedniej służby.

REKLAMA

Generał Kukuła przyznał, że w obecnych przepisach zbyt mało uwagi zwraca się na zachęty dla pracodawców zatrudniających terytorialsów. Według niego w przyszłości należałoby pomyśleć o pieniężnej formie zadośćuczynienia dla pracodawców za czas nieobecności żołnierzy WOT-u w pracy. – Niestety, Polska jest państwem najsłabiej gratyfikującym przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy – mówił generał.

Wśród innych propozycji należy wymienić: ustanowienie preferencji dla żołnierzy WOT-u przy ubieganiu się przez nich o przyjęcie do służby kandydackiej lub zawodowej; zmiany w procedurze opiniowania żołnierzy (miałby to robić bezpośredni przełożony terytorialsa); likwidację przepisu nakazującego uzyskanie zgody na wyjazd żołnierza za granicę oraz uregulowanie zasad dotyczących powierzenia mienia (dziś terytorialsowi nie można wydać do domu nawet elementów wyposażenia osobistego). – To są propozycje przedstawione przez dowództwo WOT, które wynikają między innymi z doświadczeń bieżących, jak również ze zdobytych podczas wcześniejszych akcji – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

 

JT

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~sp_jan
1604821800
Warto, by nasz karabinek msbs rozszerzyć o układ przeciw odrzutowy ,niwelujące do minimum tzw. kopnięcie przy strzale ! Jak ma ruski sr-1 !! Może jakaś współpraca z Tarnowem ! Zwłaszcza w karabinach o większym kalibrze !! (Chyba , że nad tym już pracują ?!?!)
2E-ED-81-39

Srebro sztafety i brąz kajakarek
 
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Żołnierze wrócili do Polski
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W Tokio zgasł olimpijski znicz
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Afganistan. Czas wracać do domu
Do broni!
W walce na dwa fronty – bez szans
Defendery w komplecie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
NATO na tropie dezinformacji
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Współpraca i walka w komunikacji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Defendery. Innowacyjność w cenie
Course on Diplomacy
HSW ma ofertę dla armii
Emerytura wypłacana w … karmie
Symulator dla kierowców ciężarówek
Ziemia z misji na pamiątkę
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Kosmiczne technologie na MSPO
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Wybierz się na wojskowe studia
Nowe racje dla specjalsów
Techniki linowe dla wybranych
Rzetelna informacja w cenie!
Pomnik prawdy o Katyniu
Skok na głęboką wodę
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
W jedynym słusznym kierunku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Przez sport do wojska!
Misja, w której stawką było życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Symulator skoków ze spadochronem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czołgi do ataku!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO