moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie ustają z pomocą

Mija tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora w Jaworznie. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia – mówi Monika Krasińska-Ligejka z 13 BOT. Śląscy terytorialsi pełnią w placówce całodobową opiekę. To tylko jeden z przykładów zaangażowania WOT w walkę z pandemią w ramach akcji „Trwała odporność”.

O pomoc dla Domu Seniora w Jaworznie wystąpił do szefa MON wojewoda śląski. W placówce wykryto ognisko koronawirusa, a wśród zakażonych COVID-19 byli starsi, schorowani ludzie oraz personel ośrodka. Na pomoc ruszyła grupa sześciu ochotników z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pośród terytorialsów są m.in. pielęgniarka, która pomagała w innym ze śląskich domów pomocy społecznej w czasie pierwszej fali pandemii, i kapelan, który nie tylko sprawuje opiekę jako wolontariusz, ale także duchowo wspiera chorych. Pracą całej ekipy kieruje lekarz Grupy Podhalańskiej GOPR i jednocześnie weteran wojskowych misji zagranicznych – Jacek Dutkiewicz.

Zadaniem wolontariuszy jest opieka nad 55 podopiecznymi, z których ponad 40 osób jest zarażonych koronawirusem. – Mija właśnie tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia. Jest coraz mniej osób w stanie ciężkim. Większość ma stan stabilny lub dobry – mówi Monika Krasińska-Ligejka, rzecznik prasowa 13 BOT. – Grupa interwencyjna zamieszkała w Domu Seniora, by przez całą dobę opiekować się chorymi. Terytorialsi rozstali się ze swoimi rodzinami, żeby pomóc osobom starszym. – Jest ciężko, bo rąk do pracy jest mało, a tu potrzebna jest opieka 24 godziny na dobę. Nie poddajemy się jednak. Zostaniemy tu tak długo, jak będzie to konieczne, aż nie zgasimy ogniska koronawirusa. Nie zostawimy starszych osób, które tak bardzo nas teraz potrzebują – mówi Jacek Dutkiewicz. Terytorialsi i lekarz przez całą dobę w trybie zmianowym opiekują się zarażonymi. – Dom Seniora podzielony został na dwie strefy: zieloną, gdzie przebywają osoby zdrowe, i czerwoną, gdzie są chorzy, podopieczni i personel placówki – mówi Monika Krasińska-Ligejka. – Żołnierze zawsze przy pacjentach ubrani są w specjalistyczne kombinezony. Mają maski i rękawice – podkreśla rzeczniczka.

W walkę z pandemią angażują się wszystkie brygady WOT. Na przykład żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady wspierają powstańców i codziennie dostarczają im ciepłe posiłki. Pomagają weteranom po tym, jak zamknięto stołeczny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. – Pandemia najbardziej dotyka osoby starsze, bo to one są najbardziej narażone na zachorowanie. Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich poprosił dowódcę 6 BOT o pomoc – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. – Na podstawie zawartego porozumienia posiłki rozwożą terytorialsi z samodzielnej kompanii logistycznej 6 MBOT – dodaje. Płk Pietrzak przypomina, że terytorialsi podczas pierwszej fali walki z epidemią dostarczyli osobom starszym i schorowanym ćwierć miliona paczek z żywnością.

To jednak nie wszystko. Dowództwo WOT informuje, że w całej Polsce żołnierze wspierają także pracowników wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej. Pomagają w wojskowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, gdzie wprowadzają do systemu informacje na temat osób objętych obowiązkową kwarantanną. WOMP-y wspierają m.in. terytorialsi z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Course on Diplomacy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Test mobilności 12 Dywizji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i wspólna pamięć
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kobiety a pokój
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wilk na poligonie
W jedynym słusznym kierunku
Advantages of Efficient Organization
Kraby dla podhalańczyków
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Time for Miecznik
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Eto, pies na misje
Wybierz się na wojskowe studia
Star Army
Legia Akademicka po raz piąty
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wzmocnione siły na granicy
Szef MON odwiedził USA
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polityka nie znosi próżni
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szef MON-u w Forcie Sill
Polsko-tureckie obrady
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
JWK to test siły i motywacji
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
AZOR – podwodny specjalista
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Żołnierze bez testów z WF-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Czy będą podwyżki?
Emerytura wypłacana w … karmie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Dron dla hydrografów
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Dron z LAW-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO