Tu praktyka ma się łączyć ze sprawdzonymi metodami kształcenia. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza chcą otworzyć wyższą uczelnię techniczną, na której na potrzeby polskiej zbrojeniówki będą się kształcić inżynierowie, elektronicy, informatycy i programiści. Jako pierwszy, w przyszłym roku, ma zostać uruchomiony kierunek mechatronika.
Wszystko wskazuje na to, że już jesienią 2021 roku Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza otworzą Publiczną Uczelnię Zawodową, która zajmie się kształceniem kadr na potrzeby polskiej zbrojeniówki. Co roku mury nowej uczelni ma opuszczać około pięćdziesięciu wykwalifikowanych specjalistów: inżynierów, elektroników, informatyków i programistów, którzy po zdobyciu dyplomu będą zatrudniani w polskim przemyśle obronnym, przede wszystkim w spółkach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W grudziądzkiej wyższej szkole technicznej jako pierwszy ma zostać uruchomiony kierunek mechatronika w dwóch specjalnościach – mechatronika stosowana oraz automatyka i sterowanie maszyn. Wnioski o utworzenie PUZ i uruchomienie pierwszego kierunku studiów już trafiły do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która przedstawia ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego swoje opinie, m.in. w sprawie utworzenia uczelni.
Wykładowcami na Publicznej Uczelni Zawodowej mają być przede wszystkim doświadczeni pracownicy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, ale nie tylko. Szkoła sięgnie po naukowców z innych uczelni. – W tej sprawie podpisaliśmy już porozumienia z Politechniką Koszalińską oraz z Wydziałem Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej – wyjaśnia dr Piotr Tefelski, prezes Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.
Do Grudziądza przyjadą również naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Kilka dni temu WZU podpisały porozumienie z University of Alabama Huntsville, jednym z ważniejszych uniwersytetów badawczych w Stanach Zjednoczonych. Na mocy umowy specjaliści z zakładów uzbrojenia będą prowadzili z amerykańskimi wykładowcami wspólne prace badawczo-rozwojowe z dziedziny mechatroniki, optyki, robotyki, cyberbezpieczeństwa oraz logistyki i automatyki.
Natomiast, gdy jesienią przyszłego roku swoje podwoje otworzy Publiczna Uczelnia Zawodowa, profesorowie z USA przyjadą do Polski prowadzić wykłady i seminaria. Z kolei najlepsi studenci PUZ będą mogli wyjechać na praktyki i staże na University of Alabama Huntsville. Na co dzień studenci grudziądzkiej uczelni będą mogli odbywać praktyki w spółkach PGZ.
Nowa szkoła wyższa ma się mieścić w budynku dawnej komendantury Oficerskiej Szkoły Lotniczej, ale obiekt ten wymaga remontu, dlatego na razie placówka będzie korzystać z lokali użyczanych przez władze miasta, np. w Centrum Kształcenia Zawodowego.
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu od kilkudziesięciu lat zajmują się wsparciem technicznym użytkowanych przez Siły Zbrojne RP rakietowych systemów przeciwlotniczych. W WZU odbywa się nie tylko ich serwis i naprawy, lecz także modernizacja. Ulepszone systemy obrony przeciwlotniczej OSA i KUB trafiają nie tylko do naszej armii, również do wojsk NATO, gdzie podczas szkoleń odgrywają rolę „przeciwnika”.
autor zdjęć: WZU
komentarze