Dziękujemy za piękne chwile, jakie mogliśmy odczuwać, obserwując zmagania sportowe żołnierzy Wojska Polskiego – napisał w liście do uczestników Gali Sportu Wojskowego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podczas uroczystości, która odbyła się dziś w Centrum Olimpijskim, zostali wyróżnieni sportowcy w mundurach, którzy w ubiegłym roku odnieśli największe sukcesy.
Gala Sportu Wojskowego odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W uroczystości, po raz pierwszy w roli ministra sportu, wziął udział Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów. – Sport i wojsko mają wiele wspólnych cech. To przede wszystkim kształtowanie charakterów, osobowości. W obu przypadkach wiąże się to z sięganiem do podstaw naszej cywilizacji, bo kultura grecka w dużej mierze była oparta na ideale doskonalenia cech psychicznych, osobowościowych, moralnych i fizycznych jednocześnie – mówił. Zaznaczył również, że „te obszary są dla państwa polskiego ważne i są przez nie wspierane”. – Dziś przede wszystkim chciałbym podziękować państwu za waszą pracę. Wojsko jest obecne w wielu dziedzinach sportowych i bardzo dobrze, że tak jest – zwrócił się do sportowców w mundurach.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który z powodu kwarantanny nie mógł osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, skierował do żołnierzy list. „Liczba miejsc na podium zawodów sportowych jest ograniczona, ale nie ma granic dla tego, co uważane za ważne zarówno w sporcie, jak i w wojsku, to jest kształtowania tężyzny fizycznej, wzmacniania kondycji, a także budowy charakterów”, napisał. „Rozumiejąc doskonale znaczenie sportu dla sprawności naszego wojska, wspieramy wysiłki żołnierzy sportowców i promujemy ich osiągnięcia, których jest naprawdę bardzo dużo. Dziękujemy za piękne chwile, jakie mogliśmy odczuwać, obserwując liczne zmagania sportowe żołnierzy Wojska Polskiego”, zaznaczył szef MON-u.
Gospodarzem uroczystości był gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W swoim przemówieniu podkreślił, że uroczystość odbywa się w trudnym czasie, kiedy mierzymy się z pandemią koronawirusa. Zaznaczył jednak, że mimo wszystko „gala to święto wszystkich sportowców w mundurach, zawodników uprawiających sport w wojskowych zespołach sportowych oraz wszystkich żołnierzy biorących udział we współzawodnictwie sportu powszechnego, którzy swoją służbą przyczyniają się do umacniania i rozwoju kultury fizycznej w siłach zbrojnych”. – Rok 2019 to był czas trudnych i odpowiedzialnych zadań, rozwiązywania problemów wojska i podejmowania nowych wyzwań. Nie straciliśmy przy tym z pola widzenia innych elementów żołnierskiej służby, także tych dotyczących kultury fizycznej, która należy do tych dziedzin działalności służbowej, które nie uznają stagnacji i bezruchu. Domeną kultury fizycznej jest bowiem jej dynamika, ciągłość zmian, różnorodność form oraz stanowiące jej istotę dążenie do doskonałości – mówił podczas uroczystości. Przypomniał także, że w ubiegłym roku obyło się wiele wydarzeń sportowych, w tym te najważniejsze w sportowym kalendarzu, czyli VII Wojskowe Igrzyska Sportowe. – Zawody te okazały się dla nas bardzo owocne. Na 109 uczestniczących państw zajęliśmy piąte miejsce z rekordową liczbą 60 zdobytych medali – 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowych. Pragnę wyrazić uznanie i podziękowanie za dotychczasowe dokonania sportowe i życzyć wielu sukcesów w kolejnych latach – zwrócił się do żołnierzy.
W imieniu nagrodzonych podczas dzisiejszej gali sportowców głos zabrała szer. Justyna Święty-Ersetic. – W imieniu wszystkich żołnierzy dziękuję za wyróżnienia, ale także za wsparcie, które umożliwia nam odnoszenie sukcesów – mówiła. – Serdecznie gratuluję walki i determinacji wszystkim sportowcom. Ku chwale ojczyzny – zaznaczyła lekkoatletka.
Długa lista zasług
Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono kilkadziesiąt nagród. Trafiły one m.in. do najlepszych reprezentacji sił zbrojnych, trenerów, organizatorów imprez czy dowódców jednostek, których żołnierze odnoszą największe sukcesy. Wybrano także najlepszych sportowców Wojska Polskiego minionego roku. O tym, kto od dziś będzie mógł szczycić się takim tytułem zadecydowali przedstawiciele Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz trenerzy z wojskowych zespołów sportowych. Spośród wszystkich imprez najwyżej oceniane były wyniki osiągnięte na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan. Nic więc dziwnego, że pierwsze miejsce w typowaniu zajął szer. Wojciech Kotowski z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, zdobywca dwóch złotych i jednego brązowego medalu na igrzyskach w Chinach. Pływak specjalizujący się w sportowym ratownictwie wodnym wygrał w Wuhan konkurencję holowania manekina na dystansie 50 m oraz triumfował z kolegami w sztafecie 4x25 m z manekinem. Dodatkowo wywalczył także brąz w sztafecie z przeszkodami 4x50 m. Natomiast drugie miejsce w rankingu zajął szer. Michał Rozmys z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, podwójny złoty medalista z Wuhan w biegu na 800 i 1500 m.
Na liście laureatów tej kategorii znalazła się także szer. Justyna Święty-Ersetic, ubiegłoroczna wicemistrzyni świata i halowa mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 m oraz złota medalistka w sztafecie 4x400 m i brązowa w biegu na 400 m z wojskowych igrzysk w Chinach.
Jednym z asów sportu powszechnego został marynarz Jakub Jetke, siatkarz z Komendy Portu Wojennego w Gdyni, a tytuł championa roku otrzymał kpt. Marcin Kołoszuk z 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, mistrz w pokonywaniu toru przeszkód ośrodka sprawności fizycznej. Kapitan dołożył też swoją cegiełkę do dziewiątego z rzędu triumfu swojej reprezentacji – 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – w klasyfikacji generalnej współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP.
Nagrody „Polski Zbrojnej”
Podczas gali nagrody otrzymali także laureaci Plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego, który od kilku lat organizuje redakcja „Polski Zbrojnej”. Z rąk Macieja Podczaskiego, dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego, odebrali je: szer. Justyna Święty-Ersetic, która wygrała w kategorii sportowiec roku, a także mł. chor. Adam Jakieła – trener reprezentacji Wojska Polskiego w biathlonie i zawodników Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko, Aleksander Kitewski – obiecujący kajakarz z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz, płk. Tomasz Bartkowiak – szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu DG RSZ oraz mar. Jakub Jetke – siatkarz z Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Przypomnijmy, że kapituła plebiscytu doceniła płk. Bartkowiaka za zasługi w koordynowaniu misji „Wuhan”, której celem było miejsce w pierwszej piątce w klasyfikacji medalowej wojskowych igrzysk w 2019 roku.
Gala Sportu Wojskowego 2020 – lista laureatów
Wyróżnienia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
wyróżnienie w kategorii najlepszych reprezentacji Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym:
I miejsce – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
II miejsce – 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
III miejsce – 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym:
I miejsce – Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu
II miejsce – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
III miejsce – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
wyróżnienie w kategorii 10 najlepszych żołnierzy sportowców Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym:
I miejsce – szeregowy Wojciech Kotowski (12 Brygada Zmechanizowana Szczecin)
II miejsce – szeregowy Michał Rozmys (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
III miejsce – szeregowy Justyna Święty-Ersetic (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
IV miejsce – marynarz Agnieszka Skrzypulec i marynarz Jolanta Ogar (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
V miejsce – kapral Paweł Wojciechowski (Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz)
VI miejsce – marynarz Adam Dubiel (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
VII miejsce – marynarz Wojciech Nowicki (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
VIII miejsce – szeregowy Alicja Tchórz (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
IX miejsce – szeregowy Radosław Kawęcki (Wojskowy Zespół Sportowy Poznań)
X miejsce – kapral Marcin Lewandowski (Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz)
wyróżnienia w kategorii „As sportu powszechnego”:
szeregowy Anna Gosk-Bańkowska – biegi przełajowe (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok, obecnie WZS Poznań)
szeregowy Rafał Bugdol – pływanie (2 Pułk Saperów Kazuń)
marynarz Jakub Jetke – siatkówka (Komenda Portu Wojennego Gdynia)
kapitan Marcin Kołoszuk – pokonywanie toru przeszkód osf (4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk)
starszy szeregowy Filip Łątka – judo (6 Brygada Powietrznodesantowa Kraków)
starszy szeregowy Marcin Mikołajewicz – futsal (Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń)
starszy szeregowy Jerzy Pelc – strzelectwo, karabin (21 Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów)
starszy chorąży sztabowy Mariusz Plesiński – biegi na orientację (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów)
starszy chorąży sztabowy Tomasz Przerwanek – strzelectwo, pistolet wojskowy (21 Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów)
starszy szeregowy Adam Struk – bieg patrolowy (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk)
wyróżnienie w kategorii „Champion roku” w sporcie powszechnym:
kapitan Marcin Kołoszuk – pokonywanie toru przeszkód osf (4 Pułk Przeciwlotniczy Czerwieńsk)
wyróżnienie w kategorii najlepsi sportowcy i organizatorzy Międzynarodowego Współzawodnictwa Sportowego Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w Europie:
generał Jarosław Mika (dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych)
generał dywizji pilot Jacek Pszczoła (inspektor sił powietrznych)
pułkownik pilot Mirosław Zima (dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku)
starszy chorąży Robert Banach (31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań)
młodszy chorąży Krzysztof Matuszak (16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin)
starszy szeregowy Anna Kiełbasińska (31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań)
wyróżnienie w kategorii wzorowo zorganizowane i przeprowadzone zawody międzynarodowe oraz rangi Mistrzostw Wojska Polskiego:
5 Pułk Artylerii w Sulechowie
16 Pułk Logistyczny w Elblągu
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu
Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Zakopanem
wyróżnienie w kategorii najlepszych jednostek i instytucji wojskowych, poszczególnych reprezentacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w sporcie powszechnym:
10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów
12 Brygada Zmechanizowana Szczecin
15 Brygada Zmechanizowana Giżycko
2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego Poznań
Komenda Portu Wojennego Gdynia
10 Brygada Logistyczna Opole
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej Warszawa
15 Brygada Wsparcia Dowodzenia Sieradz
Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 SGWP Warszawa
Akademia Wojsk Lądowych Wrocław
1 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej Lublin
wyróżnienie w kategorii najlepszych dowódców jednostek wojskowych na szczeblu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych:
generał brygady Rafał Kowalik – dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie
generał brygady Sławomir Dudczak – dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie
generał brygady Bogdan Rycerski – dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku
podziękowanie dla najlepszych szkoleniowców i organizatorów sportu powszechnego i wyczynowego za wybitną działalność szkoleniową:
starszy chorąży sztabowy Tomasz Mucha (11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań)
starszy chorąży sztabowy Krzysztof Banach (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo)
starszy chorąży Krzysztof Mol (5 Pułk Artylerii Sulechów)
młodszy chorąży Zbigniew Marchlewicz (Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka)
młodszy chorąży Michał Kaszuba (Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka)
kapitan Marek Adamek (Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław)
młodszy chorąży Grzegorz Gajdus (Wojskowy Zespół Sportowy Poznań)
starszy mat Mateusz Szurmiej (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
starszy chorąży sztabowy marynarki Robert Rapsiewicz (Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia)
chorąży Maciej Bogucki (Wojskowy Zespół Sportowy Białobrzegi)
podziękowanie dla kadry kultury fizycznej kończącej zawodową służbę wojskową:
podpułkownik rezerwy Cezary Młynarczyk (Sztab Generalny WP)
podpułkownik rezerwy Sławomir Wąs (Dowództwo Generalne RSZ)
podpułkownik rezerwy Wojciech Truszczyński (Dowództwo Garnizonu Warszawa)
podpułkownik rezerwy Krzysztof Karolak (Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze)
major rezerwy Piotr Rachoń (6 Brygada Powietrznodesantowa)
starszy chorąży sztabowy rezerwy Zbigniew Murawski (12 Dywizja Zmechanizowana)
podziękowanie dla najbardziej zasłużonych osób (spoza resortu obrony narodowej) w rozwój i promocję sportu wojskowego:
Marek Krajewski – prezes Polskiego Związku Badmintona
Zbigniew Waśkiewicz – prezes Polskiego Związku Biathlonu
Zygmunt Pluta – prezes Polskiego Związku Łuczniczego
wyróżnienia Wojskowego Instytutu Wydawniczego dla laureatów „Plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego” zorganizowanego przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl:
Sportowiec Roku – szeregowy Justyna Święty-Ersetic (WZS Wrocław)
Mistrz Sportu Powszechnego – marynarz Jakub Jetke (Komenda Portu Wojennego Gdynia)
Trener Roku – chorąży Adam Jakieła (WZS Wrocław)
Nadzieja Sportu Wojskowego – Aleksander Kitewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz)
Nagroda Specjalna – pułkownik Tomasz Bartkowiak (Dowództwo Generalne RSZ)
wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego:
Złoty Medal „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” – Wojskowa Federacja Sportu
autor zdjęć: Mirosław Wojtowicz, Magdalena Miernicka
komentarze