moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycja Lockheeda w Dęblinie

W przyszłym roku na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 stanie fabryka produkująca podzespoły pocisków rakietowych PAC-3 MSE, które będą podstawowym efektorem kupionych przez Polskę zestawów Patriot. Zakład – w ramach zobowiązań offsetowych – wybuduje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin.

Będzie miała 3000 metrów kwadratowych powierzchni i będzie zatrudniała około 20 inżynierów. Do 2021 roku na terenie dęblińskiego oddziału Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 z Łodzi (który należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) amerykański koncern Lockheed Martin wybuduje fabrykę podzespołów pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

PAC-3 MSE, które mają być podstawowym pociskiem kupionych przez Polskę zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, to trzecia i obecnie najbardziej zaawansowana technologicznie generacja rakiet przeznaczonych do tej broni. Pociski te powstały z wykorzystaniem doświadczenia armii amerykańskiej zdobytego w obu wojnach w Zatoce Perskiej. Na tej podstawie uznano, że efektory Patriotów muszą mieć zdolność do wykonywania zwrotów przy przeciążeniach sięgających 30 g. Pociski dwóch pierwszych generacji – PAC-1 i PAC-2 – takich parametrów nie osiągały.

Przedstawiciele PGZ podkreślają, że uruchomienie w Dęblinie fabryki komponentów rakiet PAC-3 MSE to ogromna szansa na rozwój spółki. – Ten program jest kamieniem milowym w obecnych i przyszłych relacjach z firmą Lockheed Martin. Niecierpliwie czekamy na dalszą, wspólną pracę nad programem „Wisła”, który jest jednym z kluczowych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa Polski w najbliższej przyszłości – komentował Bartłomiej Kacperczyk, dyrektor Oddziału WZL nr 1 w Dęblinie.

W odpowiedzi przedstawiciele Lockheed Martina zapewniają o rozwijaniu współpracy z Polską. – Jesteśmy dumni, że możemy wykazać nasze zaangażowanie we wspieranie polskiego zamówienia na pociski PAC-3 MSE poprzez znaczącą, partnerską współpracę przemysłową, taką jak nasze relacje z WZL nr 1, dla której widzimy wiele wzajemnie korzystnych możliwości na przyszłość – deklaruje Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

PAC-3 MSE waży 321 kilogramów, ma długość 5,2 metra i średnicę 25 centymetrów. Osiąga prędkość 5 machów. Na cel naprowadzana jest inercyjnie – dane ładowane są przy starcie, a w końcowej fazie lotu uruchomiany jest samonaprowadzający radar o długości fali 1 milimetr. Pocisk uzbrojony jest albo w głowicę zbliżeniową, albo głowicę typu „hit – to – kill”, czyli niszczącą cel w bezpośrednim trafieniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Lockheed Martin

dodaj komentarz

komentarze


Koniec olimpijskich zmagań
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Together on the Front Line and Beyond
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Przeprawy na Odrze
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Borsuki, ognia!
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
The Army Builds Drones
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Bezpieczeństwo to priorytet
Zagrzmiały K9 Thunder
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Debiut ogniowy Borsuków
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowe brygady i inwestycje WP
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
ORP „Wodnik” zimową porą
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Cios w serce reżimu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Outside the Box
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Walka o pierwszą dziesiątkę
Piekło „Pługa”
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Oko na Bałtyk
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Kosmiczny nadzór
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
METS po nowemu
Zacięta walka o medale pod siatką
Nie ma nudy
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Gala MMA coraz bliżej
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szlify pod lodem
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Medycyna i wojsko łączą siły
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie pozwala spocząć na laurach
Wózki na Leopardy
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO