W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte uczczono pamięć obrońców półwyspu. – To miejsce szczególne, a dzielność walczących tu żołnierzy ma charakter legendarny – podkreślali politycy i kombatanci. W uroczystościach uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak.
O 4:45 na Westerplatte zawyły syreny alarmowe, przypominając, że 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęli o świcie bombardowanie półwyspu z pancernika „Schleswig-Holstein”. – To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza imperializm i brutalna polityka prowadząca do wojny. To także ostrzeżenie, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił prezydent Andrzej Duda przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.
Uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej po raz pierwszy w Gdańsku zorganizowało Wojsko Polskie. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała również specjalnie skomponowany na tę okazję Marsz Bohaterów Westerplatte. Szczególnym momentem było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów, żołnierzy i uczniów klas mundurowych.
Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że obrońcy polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej walczyli przez siedem dni. – To były wielkie chwile polskiego oręża, które przeszły do historii wojskowości – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Dodał, że drugim miejscem, które stało się symbolem wybuchu II wojny, jest Wieluń, gdzie niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. – Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy wówczas zginęli – mówił prezydent.
Minister obrony Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu bohaterstwo obrońców Westerplatte stawiał za wzór obecnym żołnierzom. – To miejsce szczególne, polska reduta, a dzielność jego obrońców ma charakter legendarny. Ich postawa jest wzorem do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy, a obrona Westerplatte to lekcja patriotyzmu i oddania ojczyźnie do końca – zaznaczył szef MON.
Z kolei sędzia mjr Bogusław Nizieński, były żołnierz Armii Krajowej i przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mówił, że obrońcy Westerplatte swoją walką dowiedli wielkiej miłości do Polski. – Załoga składnicy została wystawiona na największą próbę i przez siedem dni przeciwstawiała się niemieckiej nawale z morza, lądu i powietrza – podkreślał kombatant.
Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom pięciu żołnierzy poległych na Westerplatte, których szczątki zostały odnalezione w czasie prac archeologicznych. Noty odebrali najbliżsi: kpr. Bronisława Peruckiego, kpr. Jana Gembury, st. strz. Władysława Okrasy, leg. Józefa Kity i plut. Adolfa Petzelta.
Szczątki dziewięciu obrońców półwyspu odnaleźli na terenie dawnej składnicy archeologowie podczas badań prowadzonych w ubiegłym roku przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak zapowiedział Andrzej Duda, identyfikacja wszystkich odkrytych szczątków nastąpi w ciągu dwóch lat, wtedy też powstanie na Westerplatte nowy cmentarz poległych.
Uroczystość dopełniło odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, modlitwa, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a także przelot Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z Dęblina. Wcześniej prezydent Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte, gdzie spoczywa m.in. pierwszy dowódca Wojskowej Składnicy mjr Henryk Sucharski.
W tym roku uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizowało Wojsko Polskie, ponieważ teren, na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i Pomnik Obrońców Wybrzeża na mocy decyzji wojewody pomorskiego przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przekazany obszar będzie zarządzany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W przyszłości powstanie tu Muzeum Westerplatte.
Dziś uroczystości rocznicowe odbyły się także w Wieluniu, mieście, które o świcie 1 września 1939 roku zbombardowali Niemcy. – Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców, ludobójstwo i eksterminacja – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu. W nalocie Luftwaffe zginęło według różnych szacunków od ok. 1,2 tys. do 2 tys. mieszkańców miasta.
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Będzie można je otrzymać podczas uroczystości 1 września na Westerplatte. Jednodniówka będzie też dostępna w Muzeach: Wojska Polskiego, Katyńskim, II Wojny Światowej w Gdańsku, Żołnierzy Wyklętych.
Mecenasem jednodniówki jest Polska Spółka Gazownictwa.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, MON
komentarze