W ramach III edycji programu „Legia Akademicka” w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej zorganizowano zajęcia dla studentów Politechniki Opolskiej.
„Legia Akademicka” to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy oraz myślą o wstąpieniu do wojska i związania swojej przyszłości z mundurem. Jednym z elementów programu jest wizyta w jednostce, gdzie na miejscu studenci mają okazję poznać specyfikę służby wojskowej.
Dla studentów Politechniki Opolskiej, zakwalifikowanych do III edycji programu „Legia Akademicka”, w dniu 4 czerwca Pion Szkolenia 10 Brygady Logistycznej przygotował Dzień Otwartych Koszar. Studenci podzieleni zostali na grupy szkoleniowe i każda z nich udała się na jeden z trzech punktów nauczania. Instruktorzy na Placu Treningów Ogniowych przeprowadzili ze studentami zajęcia z podstaw wojskowego survivalu oraz szkolenie ogniowe z wykorzystaniem trenażerów i symulatorów strzelań. Specjaliści z Mobilnego Modułu Przeładunkowego zaprezentowali możliwości brygady w zakresie realizacji zadań logistycznych. Studenci odwiedzili także Salę Tradycji 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, gdzie poznali historię jednostki oraz dorobek logistyków. Ważnym elementem wizyty było spotkanie ze specjalistami z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Opola, które było okazją do poznania możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w 2017 roku pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. W roku akademickim 2019/2020 realizowana jest już III edycja programu. Ochotnicze szkolenie studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik, składa wniosek do organów wojskowych o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu (trwająca 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy oraz 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy) realizowana jest w czasie wakacji w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkolenia. 10 Opolska Brygada Logistyczna w ramach programu „Legia Akademicka” jest jednostką patronacką dla Politechniki Opolskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik
komentarze