Wyjątkowe czasy zmuszają do stosowania wyjątkowych rozwiązań. Ponieważ ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 nie pozwalają na tradycyjne prowadzenie szkoleń, Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło właśnie pierwsze szkolenie przygotowawcze prowadzone on-line. Żołnierze udający się na misję do Iraku odbędą końcową część obowiązkowego szkolenia, i to pomimo niespotykanej wcześniej sytuacji. Dzięki temu, że JFTC wdrożyło innowacyjne rozwiązania, żołnierze przygotowują się do misji zgodnie z planem.
Pandemia zmieniła podejście świata do wielu kwestii. Utrzymywanie niezbędnego dystansu pomiędzy osobami, które ma kluczowe znaczenie w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa, mogło również pokrzyżować plany JFTC związane z prowadzeniem szkoleń i ćwiczeń. Dlatego też zespół JFTC spędził kilka ostatnich tygodni przygotowując zdalne, ale mimo ograniczeń, przekrojowe szkolenie, które będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania misji NATO w Iraku na niezmiennie wysokim poziomie.
„To dla nas wszystkich zupełnie nowe doświadczenie” – przyznał generał brygady Jozsef Szpisjak, Zastępca Dowódcy i Szef Sztabu JFTC, i jednocześnie kierownik szkolenia. „Zespół JFTC, razem ze specjalistami z grupy ds. nauczania zdalnego Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO, ciężko pracował, aby to szkolenie doszło do skutku. W krótkim czasie udało się nam pokonać wiele przeszkód i stworzyliśmy program, który pozwoli na prowadzenie około sześciu godzin zajęć dziennie.”
Zespół szkoleniowy musiał zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Jednym z nich było stworzenie programu dla ok. 150 osób, które biorą w nim udział w czasie rzeczywistym, w różnych miejscach, włączając w to USA, Kanadę, państwa z całej Europy i Irak (w sumie 17 państw i kilkanaście stref czasowych). By sprostać temu wyzwaniu, należało precyzyjnie dobrać czas, w którym będą się odbywać zajęcia teoretyczne i wirtualne spotkania z ekspertami. Ponadto, fora dyskusyjne są dostępne dla uczestników przez całą dobę.
By osiągnąć główny cel szkolenia, jakim jest zapewnienie dowódcy misji jednakowo wyszkolonego personelu, który jest w stanie efektywnie funkcjonować w ramach misji NATO, zespół z JFTC przygotował ponad 50 nagranych wcześniej modułów, wykładów, a także spotkania on-line i czaty. Przygotowano je, by pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć charakter misji, jej kontekst kulturowy i społeczny, a także ich rolę w sojuszniczym przedsięwzięciu. Uczestnicy mają również okazję skontaktować się z żołnierzami, którzy obecnie biorą udział w misji, a także z ekspertami z Iraku.
“Zachęcam was do korzystania ze zdobyczy techniki: używajcie czatów i forów dyskusyjnych, i zapoznajcie się z wszystkimi aspektami zbliżającej się misji” – powiedział generał Szpisjak, podkreślając, że zespół JFTC ciężko pracował, by, pomimo niesprzyjających okoliczności, zorganizować szkolenie przygotowawcze na najwyższym poziomie.
Pierwsze organizowane przez JFTC szkolenie przygotowawcze on-line potrwa sześć dni. Jest to pilotażowe wydarzenie, które pozwoli JFTC dogłębnie ocenić koncepcję zdalnego prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Wnioski zebrane po jego zakończeniu, a także informacje zwrotne otrzymane od uczestników i obserwatorów z całego NATO będą miały nieocenioną wartość dla przyszłego rozwoju Sojuszu i wzrostu jego potencjału.
*****
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) jest integralną częścią Struktury Dowodzenia NATO i bezpośrednio wspiera misję Naczelnego Sojuszniczego Dowódcy ds. Transformacji (ACT). JFTC skupia się na połączonych szkoleniach, organizowanych na swoim terenie oraz w innych lokalizacjach. Centrum skupia się na rozwoju koncepcji, potencjału, testów, eksperymentowania, a tym samym innowacji w zakresie szkoleń, aby zmaksymalizować wysiłki transformacyjne zmierzające do doskonalenia interoperacyjności i efektywności operacyjnej NATO. Jedną z ról JFTC jest zapewnienie szkoleń dla już rozmieszczonych sił operacyjnych, a także dla przyszłych operacji. Poprzez swoje zaangażowanie w szkolenia i ćwiczenia, JFTC jest kluczowym elementem transformacji Sojuszu i sił partnerskich. W 2019 roku podczas prowadzonych ćwiczeń i treningów w JFTC gościło ponad 5500 żołnierzy i cywilów z 36 państw NATO i krajów partnerskich.
Tekst: kmdr por. Piotr Adamczak
autor zdjęć: JFTC
komentarze